Sundevall-futóegér: a nagy testvér
Az Egyiptomból származó sundevall-futóegér deguméretével, barátságos lelkületével és egyszerű tarthatóságával belopta magát a rágcsálókedvelők szívébe. Ismerkedj meg vele, hátha téged is levesz a lábadról!

Nem is olyan régen az egér egyet jelentett a szürke, sajt tolvajjal, a Tom elől menekülő pindurka háziegérrel. Ezzel szemben ha ma megkérdezed valakitől, hogy van-e egere, kapásból visszakérdez, hogy milyen? Mongol futóegér, csíkos fűegér, netán zsírfarkú egér? Ilyen felhozatal mellett, nem csoda, hogy már meg sem lepődünk azon, ha hetente új faj kerül a "rágcsálópiacra". Ezen a héten az afrikai versenyegér és a mongol futóegér "nagy testvére" a sundevall-futóegér (Meriones crassus perpallidus) van "terítéken".

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér

Egyiptomból jött

A sundevall-futóegér Egyiptomból származik. A perpallidus alfaj elsősorban a holt tenger déli vidékein és Egyiptom sós síkságain fordul elő. A többi alfaj jobban kedveli a szárazabb vagy kövesebb vidékeket. Szerencsére ez a futóegér faj is nagyon könnyen akklimatizálódott, így hazánkban is gond nélkül szaporodik. Hasonlóan más régebb óta kedvelt kisrágcsáló fajokhoz kevéssel is beéri és az alapvető otthoni körülmények között is jól érzi magát.

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér
Sundevall-futóegér: a nagy testvér

Deguméretű mongol futóegér


Nem hiába a nagy jelző: a sundevall-futóegér méretét tekintve a deguhoz hasonló, viszont a mongol futóegérrel van atyafiságban. A két futóegér testalkata igen hasonló, de a sundevall-futóegér kifejlett mérete 2-3-szorosa a mongol futóegérnek, teste zömökebb, feje hosszúkásabb, szeme nagyobb és markánsabban kap helyet az arc összképében. Súlya kb. 150-200 g között mozog. Színe a hátán világos homok, melynek árnyalata a szőrök végén fekete füstös, hasa fehér. Bundája közepesen hosszú, vékony szálú, selymes és puha.


Nagy helyet neki!


Ennek a nagytestű futóegér fajnak igen nagy helyre van szüksége. Ezt mindenképpen figyelembe kell vennünk, ha emellett a faj mellett döntünk. 2 egér számára egy kb. 80x40 cm alapterületű terráriumot vagy kb. 70x50 cm alapterületű 80 cm magas kalitot célszerű vásárolni. A terrárium beszerzésénél a magasságot úgy válasszuk meg, hogy abban a megfelelő méretű (25 cm átmérőjű) futókerék kényelmesen elférjen. Az alapetrületet el lehet osztani emeletes megoldásban is, amelyeket faágakkal és vastag kötelekkel kombinálva komplett játszóteret alakíthatunk ki egereinknek.

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér

 

Ha a terrárium mellett döntünk, akkor mindenképpen fedjük le valamilyen formában, mert ezek az egerek is igen nagyot tudnak ugrani. Azért írok többes számot, mert ezek az állatok társas lények! Lehet és javaslom is, hogy 2 vagy 3 (ha a helyünk megengedi) egynemű állatot tartsunk együtt. Ennek egyszerű módja, ha egy alomból származó és együtt felnövő testvéreket választunk. Az ivarérés időszakában apró civódások lehetnek, de ezek a "felnőttéválással" elmúlnak.


Homokfürdő és forgács


Alomnak használhatunk faforgácsot is, de mindenképpen biztosítani kell számukra homokfürdőt, mellyel tisztán és egészségesen tarthatják bundájukat. Homokon is tarthatjuk őket, ezzel a szőrzet problémája megoldódik, ám a homok kicsit hamarabb szagosodik, így gyakrabb cserét igényel.

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér


Ami még az összkomforthoz kell


Egy bújóhely, amit alvásra és elvonulásra használhatnak egereink. Ez lehet kerámiából (nagyon praktikus, ugyanis ők is szeretnek mindent megrágni, amit csak lehet) vagy fából, a lényeg csupán annyi, hogy kényelmesen elférjenek benne. Az alvóhely kibélelésére adhatunk egereinknek sima (nem színes vagy szagos) háztartási papírtörlőt és szénát, aminek egy részét elfogyasztják egy részét pedig felhasználják az alvóhely kényelmesebbé tételére. Faágakat is helyezzük a ketrecbe/terráriumba, ezzel koptathatják egereink a fogukat. Alapvető, hogy a ketrec vagy terrárium berendezése során kerüljük a műanyag összetevőket, mivel ezek nem lesznek hosszú életűek.


Magvak és vitamin


Ez a futóegér faj is alapvetően magvakkal táplálkozik, így az alapeledel számukra egy optimálisan összeállított magkeverék, amelyben a gabonamagvak vannak túlsúlyban és kisebb százalékban tartalmaznak kukoricát és napraforgót. Emellett még adjunk állatainknak vitaminkészítményt is. Legyünk figyelmesek és a vitaminozott nassolnivalókat ne vitaminként adjuk, hiszen ezek jutalomfalatok és nagy mennyiségben elhízást okozhatnak. Léteznek granulált vagy vízben oldható vitaminkészítmények, amelyek tényleg a hiányzó anyagok pótlására hivatottak.

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér


Nasi: tücsök és lisztkukac


A sundevall-futóegereket igazán nem is a nassolnivalókkal lehet lekenyerezni. Eredeti élőhelyükön is szívesen fogyasztanak különböző rovarokat. Ha igazán kedveskedni akarunk nekik, akkor 1-2 tücsökkel vagy lisztkukaccal hamar közel kerülhetünk hozzájuk. Nyáron pedig igazi lakomát vadászhatunk össze nekik a kertben!
A rovarok mellett zöldségekkel és gyümölcsökkel is kiegészíthetjük étrendjüket. A nagy víztartalmú gyümölcsöket (pl. dinnye) és a "K" betűs zöldségeket (karalábé, kelkáposzta, karfiol), valamint a salátát kerüljük. Általános szabály, hogy az új dolgokhoz fokozatosan szoktassuk az állatokat.
Nagyon fontos, hogy egereinknek mindig legyen friss ivóvizük. Ezt golyós önitatóval vagy vizes tálkával oldhatjuk meg. A vizes tálkát lehetőleg olyan helyre tegyük, ahol nem tudják bepiszkítani.

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér


A kedvenc


Be kell vallanom, sok faj (sok egér) lakik nálam, de mióta megérkezett Datolya, a vadon született sundevall-futóegér hím, ő a kedvencem.  Rá mindig lehet számítani... Első alkalomtól fogva bátran és nyugodtan viselkedik, ha kézbe veszi az ember. Ismerkedik, felszalad a vállamra, onnan szeret ugyanis a legjobban nézelődni. Sokat jár velem kiállításokra és bárki (idegennek) a kezébe merem adni.

Természetesen a fiatal egerek izgágák is tudnak lenni, de ez a "kamaszkorral" elmúlik. Ne ijedjünk meg, ha elsőre nem sikerül tökéletesen az ismerkedés, legyünk türelmesek velük. Hamar megszokják a szagunkat, a mozdulatainkat és akár el is alszanak a kezünkben.

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér

Szaporodás


Ha szeretnénk szaporulatot, akkor legjobb, ha tenyészpárt tartunk. A nőstények ugyanis a kölykök megszületése után eléggé agresszíven védhetik a fészket, még az apát is elzavarják, akinek ilyenkor másik alvóhely után kell néznie. Ilyenkor nem kell erőltetni az anyával való kapcsolatot hagyni kell, hadd végezze a feladatát. A kölykök megszületésére a párzás után 21-23 nappal számíthatunk, a kisegerek elég gyorsan fejlődnek, már 3-4 hetesen önellátóak.

Ez után egy elég hosszú, lassabb (2-3 hónapos) fejlődési periódus kezdődik, míg elérik a kifejlett méretüket. A nőstény az ellés napján újra kész a párosodásra, így ha nem szeretnénk 3 hét múlva újabb kisegereket, akkor válasszuk el a hímet. 6-7 hetes korukban a hím kölyköket is válasszuk el, költöztessük őket külön terráriumba vagy a papához. A nőstény kölykök maradhatnak a mamával is, amennyiben a hely és a mamával való kapcsolat engedi. Ha súrlódások lennének, költöztessük őket is külön helyre.


Nézzétek meg videón is!

 

Sundevall-futóegér: a nagy testvér
További információ:

Életfa Kisrágcsáló Tenyészet

értékelés