Pettyes csótány, csendesen finom
A pettyes csótány maga alá gyűrte a tücsköt: olcsóbban, gyorsabban és nem utolsósorban csendesebben állíthatjuk elő, mint zenélő barátunkat! Ki tesz egy próbát?

A pettyes csótány gazdaságos ínyencfalat

A Kubában őshonos pettyes csótány (Nauphoeta cinerea) az egyik legkönnyebben tenyészthető takarmányállat. Remek táplálékul szolgál hüllőknek, kétéltűeknek, pókoknak és ragadozó rovaroknak egyaránt. Előnye a tücsökkel szemben hogy könnyen, olcsón, gyorsan és nem utolsósorban csendesen állíthatunk elő nagy mennyiségű takarmányt.

pettyes, csótány
Pettyes csótány tenyészet

 

A kifejlett egyedek mintegy 3 cm hosszúak, színük barnás, hátukon szürke pettyes szárnyat viselnek, röpképtelenek. A fiatalok gesztenyebarnák. A frissen kelt kicsik alig pár mm-esek így táplálékul szolgálhatnak frissen kelt vagy apró termetű állatoknak is. Mivel trópusi fajról van szó esetleges elszabadulása esetén nem kell egész lakásra kiterjedő inváziótól tartanunk. Ennek ellenére fokozottan figyeljünk oda rájuk. A frissen kikelt kicsik 1,5-3 hónap alatt fejlődnek ki, utána még 6-8 hónapig élnek.

 

Néha jól jön egy kis vazelin...

A pettyes csótány nem igényel nagy helyet. Egy kisebb tenyészet számára elegendő egy 10 literes akvárium, vagy műagyag doboz is megfelel, de akár egy 5 literes befőttesüvegben is tenyészthetjük őket. Ha nagy mennyiségre van szükségünk egy 60-70 l-es edényben indítsuk el a tenyészetet. Ekkor heti 150-200 db kifejlett egyedet is feletethetünk. A tenyészetet fedjük le sűrű dróthálóval és a tenyésztőedény falát 5-6 cm széles sávban kenjük be vazelinnel. Ezt patikában olcsón beszerezhetjük. Ez arra szolgál, hogy az edény falán felfelé igyekvő csótány visszacsússzon, és megakadályozzuk a szökést. A vazelinréteget időnként le kell takarítani és újra kell kenni, mivel egy idő után a por és egyéb szennyeződések kis hidakat hozhatnak létre, melyeken keresztül megszökhetnek. Javasolt 2-3 havonta megismételni ezt a műveletet, sok bonyodalomtól kímélhetjük meg magunkat!

pettyes, csótány
A pettyes csótány mindenevő

 

Ha nem szellőztetünk, jönnek az atkák

Különösen ügyeljünk a jó szellőzésre! Túl magas páratartalom esetén a tenyészet ellephetik az atkák és ez az egész állomány pusztulását okozhatja. Ekkor a következő a teendő: kiveszünk néhány példányt majd folyóvíz alatt, lemossuk őket, és új tenyészetet indítunk. A régit meg kell semmisíteni és a tenyésztőedényt forró vízzel ki kell fertőtleníteni. Aljzatnak faforgácsot használjunk, valamint helyezzünk be tojástartó darabokat vagy összegyűrt papírt. Az optimális hőmérséklet 27-28 °C.

 

Bármit elfogyaszt

Táplálásuk meglehetősen könnyű és olcsó. Száraz kutyatáppal és zöldséghulladékkal, tökéletesen megoldható. Táplálhatjuk őket akár konyhai hulladékkal vagy ételmaradékkal is, de ebben az esetben számíthatunk némi szagra. Mindenevőségéből adódóan beltartalmi értéke jobb, mint a tücsöké vagy más hasonló takarmányállaté, melyeket csupán 1 fajta táppal etetnek.

 

A pettyes csótány szapora jószág

Szaporításuk nagyon könnyű. Ha teljesülnek a fent említett feltételek szinte azonnal rendkívül gyors ütemben szaporodni kezdenek. Megfigyeléseim szerint a nőstények 4-5 hetente 20-30 kicsit "szülnek". Ezzel a tempóval 7-8 hét alatt beáll egy tenyészet. Ekkor szinte korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésre.

értékelés