5

A sárgafülű teknős egy nagyon aranyos, szívós és érdekes teknős. Csúszónak is nevezik mivel a napsütötte sütkérező helyéről elcsúszik a hűvös, ámde biztonságos vízbe. Nagyon könnyű tartani és általában fogságban is nagyon jó szaporodik.

Sárgafülű ezüstteknős (Trachemys scripta scripta) tartása

A vörösfülű teknősök rokonaként a sárgafülű teknősök már több mint 60 éve nagy kedvencei a háziállat kereskedelemnek. Az 1990-es évek alatt egyre könnyebben be lehetett szerezni őket. A legtöbb teknőst még ivadék korában gyűjtik össze, amikor még tökéletesen kerekek és kicsivel nagyobbak mint egy pénzérme. Ha megfelelően tartják és etetik őket, az első évben a teknősbébik 10-13 centiméter hosszúra is megnőhetnek, míg a második életévükben 13-18 centiméterre, a harmadikban pedig még nagyobbra. Mielőtt beszereznénk egy ilyen teknőst, készítsük elő megfelelően a helyét. A súrgafülű ékszerteknősök az Egyesült Államok dél-keleti részén honosak. Elélhetnek 40 évig vagy akár tovább is.

sargafulu-teknos-feje

Külső felépítés

A sárgafülű ékszerteknősöknek általában 20-25 centiméter hosszúra nő a páncélja, de néha elérheti a 28 centimétert is. Az ivadékok világos színűek, de később besötétülnek ők is. A 3 centiméter hosszú ivadékok felülnézetből kereknek tűnnek, a felső páncéljuk pedig zöld. Mindegyik skálán szimmetrikusan helyezkednek el a vékonyabb és sötétebb csíkok és egy széles függőleges világos csík mindegyik skála közepén. Az alsó páncél sárga és kicsi formátlan zöld pötty van mindegyik előző skálán. A fej, a farok és a végtagok zöldek, de egy élénk sárga, függőleges folt látható a pofájukon.

Viselkedés

A sárgafülű teknősöknek nagyszerű életük van. Sütkéreznek, táplálkoznak, alszanak és nagyon jól megértik egymást. Ha megfelelően tartják őket, nagyon elégedettek. Minden mozdulatukat egy összetett és lenyűgöző hajtómű irányítja, hogy a test hőmérsékletük egyensúlyban legyen,  időszakonként változtatva 15-20 fok között.

A természetben a sárgafülű ékszerteknősök a vízből a sima partra, sziklákra, a vízen lebegő levelekre vagy más napsütötte akadályokra csúsznak rá. Ott, aztán vígan sütkéreznek a meleg napban. A tartályukban is ugyanezt csinálják, csakhogy ott az UB-V lámpa melegítő sugarai alatt. Mikor sütkérezik, a teknős teljesen kinyújtja a nyakát, egyenesen hátra nyújtja a hátsó lábait és széjjelnyitja a lábujjait, hogy az úszóhártyái minél jobban elterüljenek. Annak ellenére, hogy az első lábai is széjjel vannak terülve, a karmai mindig érintkeznek a napozó területtel, hogy ha szükséges azonnal a vízbe tudjon menni.

Ha eléggé meleg a víz, a teknős beleugrik hűsölni és keresgélni. A sárgafülűek nagyon erős és gyors úszók. A víz alatt táplálkoznak és meglátják, megérzik és valószínűleg kitapintják az élelmet. Elég sokáig víz alatt tudnak maradni és egyszerre 30-40 percig is elalhatnak ott, minél hidegebb a víz annál hosszabb ideig, mivel ekkor lelassul az anyagcseréjük. Amikor készen állnak rá, visszajönnek a felszínre, hogy tovább sütkérezzenek. Ezt a folyamatot egy nap többször is megismétlik.

sargafulu-tenos-a-fan

Tartás

Nagyon könnyű elégedetten és egészségesen tartani a teknősöket. Csak néhány igényük van: kell elég hely az úszáshoz, tiszta víz, egy száraz rész a sütkérezéshez, megfelelő víz és hőmérsékletű levegő, megfelelő világítás és az egészséges étrend. Egy, két vagy akár négy teknősbébit is tarthatunk egy megfelelő nagyságú 44-66 literes akváriumban. De ne feledjük, hogy hamar megnőnek és még nagyobb helyre lesz szükségük. Egy vagy két felnőtt teknősnek akár egy 330 literes tartály is szükséges lehet.

A tartályban a víznek olyan mélynek kell lennie, hogy a teknős meg tudjon fordulni benne és fejjel lefele landoljon. Ez azt jelenti, hogy a víz legalább olyan mély kell legyen mint a teknős páncéljának hossza. De minél mélyebb annál jobb, lehet akár 40-45 centiméteres is. A víz hőmérséklete 22-30 C fok között kell legyen.  Biztosítsunk egy kiugró részt, ahová a teknős kimászhat napozni és ahol a tartály fűtött. Ennek a résznek simának és elég nagynak kell lennie, hogy a teknős könnyedén egyensúlyozhasson és egy kicsit megmozdulhasson, hogy teljesen megszáradjon.

Napközben a kiugró tetején a hőmérséklet 35-39 C fok között kell legyen. A legjobb hőforrás egy UV-B lámpa, amit bármely háziállat kiskereskedésben megvásárolhatunk. Tegyük a lámpát a tartályra a kiugró rész fölé és hagyjuk ott napközben, éjszakára pedig kapcsoljuk ki.

teknos-feje


Etetés

A sárgafülűek nagyon jó evők és élvezet nézni hogyan vadásznak. Mindenevők, ami azt jelenti, hogy nemcsak növényeket, de állat részeket is esznek, de az étrendjük a korukkal együtt változik. A teknősbébik rovarokkal és döglött halak részeivel táplálkoznak, de a tavi növényeket is keresgélik. Amint nőnek, a sárgafülű ékszerteknősöket egyre kevésbé fogja lekötni az állati eredetű fehérje és táplálékuknak 95%-a növényi eredetű lesz.

Az akvárium üzletekben megvásárolható tavi növények nagyszerű nyersanyag a teknősök étrendjébe. Ilyenek például az átokhínár és a tavi tündérhínár. Tegyük a növényeket a tartályba és hagyjuk, hogy a víz felszínén lebegjenek. Ugyanakkor tehetünk római saláta leveleket, endívia salátát vagy vadkáposzta leveleket is a tartályba, azzal a feltétellel, hogy minden nap cseréljük őket és frisset tegyünk bele. A teknősöknek adjunk néha állati eredetű fehérjét is, mint például pisztráng-, harcsa és díszponty granulátumot. A tudományosan előállított tápok is nagyon jók. A frissen megölt és nem felolvasztott   fagyasztott hal, a fürge cselle, a földigiliszta, a tücsök és más rovarok különleges kényeztetés lehetnek a teknősök számára.

Mindig adjunk nekik növényeket, az állati fehérjével pedig 2 naponta etessük őket, de csak azonnal elfogyasztható mennyiségekben. Az el nem fogyasztott állati fehérje táp gyorsan bepiszkíthatja a teknősök vízét. A teknősöknek kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, ahhoz, hogy elkerüljük a tápanyag okozta betegségeket. A gyorsan növekvő teknősbébik és a peteérésben lévő nőstényeknek több kalciumra van szükségük mint a felnőtt hímeknek vagy nem ovuláló nőstényeknek. Adjunk a teknősbébiknek  hetente egyszer vagy kétszer vitaminokat és ásványi pótlékokat, tele kalciummal és D3 vitaminnal. Tavasszal és kora nyáron, hetente egyszer vagy kétszer, ugyanezt a táplálék kiegészítőt kell adnunk a nőstényeknek is. Máskülönben, elég ha csak kéthetente adjuk.

sargafulu-ekszerteknos-kezben

Kezelhetőség

A sárgafülű ezüstteknősöket kézbe lehet venni, egyesek még hozzá is vannak szokva, de mások akár haraphatnak is. Ne feledjük, hogy a páncél a teknősök érző, növekvő és élő része, ezért óvatosan bánjunk ezekkel a lényekkel. Ők is mint minden más hüllő, szeretik, ha békén hagyják őket. Csak egy ujjal fogjuk vagy ha nagyobb példány akkor két ujjal a páncélja két szélén! Tartsuk távol az ujjunkat a szájától! A teknős nyaka igen hosszú és messzire is elér ha meg akar harapni bennünket.

Betegségek és rendellenességek

A sárgafülű ezüstteknősök igencsak szívós állatok, de ha nem tartják őket megfelelően akár meg is betegedhetnek. Csak rajtunk múlik, hogy egészségesen tartsuk őket jó minőségű vízben, megfelelő hőmérsékletű feltételek mellett és kellő táplálékkal. A felduzzadt szemhéj vagy csukott szem gyakran az A-vitamin hiányt jelzi. A puha páncél vagy a táplálkozási betegség a kalcium hiányra utalhat vagy annak feldolgozásának hiánya okozza. A fekélyes páncélbetegség vagy korhadás durva lyukakat okozhat a páncélon. Ezt a víz rossz minősége okozza. Ilyenkor feltétlenül javítani kell a higiénián! A légúti megbetegedéseket a gyorsan változó vagy nem megfelelő hőmérsékletű víz okozza.

értékelés