Kaukázusi juhászkutya

Eredeti nevem
Kaukázusi juhászkutya
Így is ismerhetsz
Kavkazszkaja ovcsarka, Caucasian Shepherd Dog, Kaukázusi juhászkutya

A fajtáról röviden

A kakukázusi juhászkutya egy kiegyensúlyozott, aktív, magabiztos, félelem nélküli és független fajta.
Gazdájához ragaszkodik.
Használhatósága: őrző-védő kutya.

Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Kaukázusi juhászkutya eredete
származás: Oroszország

Ősi vadsággal megáldott nyájőrző, remek munkakutya. Orosz fajta, amely valahol az Észak-Kaukázusban született, ahol mind a mai napig szinte érintetlenül maradt fenn. Szűkebb hazája Észak-Kaukázus, Azerbajdzsán, Örményország, Grúzia. Ázsia felé elterjedve számos tájjellegű - sztyeppi, síksági, hegyvidéki - változata alakult ki.
A fajta rokona lehet az anatóliai pásztornak vagy a tibeti masztiffnak. Nagyon sokáig alig ismerték a fajtát szülőhazáján kívül. Európában először Németországban tűnt fel az 1930-as években kiállítási kutyaként. A kaukázusi sokoldalú képességeit felismerve, a szovjet hadsereg is "besorozta" a fajtát szolgálati kutyaként, háborús és békeidőben egyaránt használták.

Kaukázusi juhászkutya megjelenése
Mérete: Nagytermetű
720 - 750 cm
600 - 700 cm
50 - 55 kg
40 - 50 kg

Nagy termetű, erőteljes felépítésű állat.

Feje hosszú, nagy, koponyája széles, a fejteteje lapos, stopja enyhe, orrháta egyenes, orrtükre fekete, fogai nagyok, ollósan záródnak.

Szeme barna, viszonylag kicsi, ovális, füle lelóg, gyakran csonkolják.

Nyaka erőteljes, rövid, háta egyenes, izmos, ágyéka feszes, farka kissé széles, mellkasa mély, könyöke alá ér. Végtagjai szilárd csontozatúak, párhuzamosak, mancsa nagy, ujjai zártak.

Farka csánkig ér, a vége kissé kunkorodik.

Neked megfelelő fajta?

  • Alacsony szőrzetápolási igényű fajta: bundáját elegendő egy szőrsimító kesztyűvel átsimítani vedlés idején, amely segít az elhalt szőrszálat eltávolításában. Vágást nem igénylő fajta.
  • Minimális szőrhullás jellemzi
  • Tréningigényes fajta: a képzése sok figyelmet igényel, de könnyen tanul. Az eredmények fokozatosan jönni fognak a képzés során.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz. Védelmező és rettenthetetlen. Minden megvan benne, ami a család és a ház védelmére szükséges.
  • Alkalmazkodóképes: teste képes kezelni a hideg és meleg időjárást. Mozgásigénye miatt legoptimálisabb számára a kertben tartás.
  • Meglehetősen aktív: Szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét.
  • Kisgyerekeknek nem ajánlott fajta, csak idősebb 10-12 év feletti gyermekeknek

 

Kaukázusi juhászkutya szőrzete
Szőrzet mérete: Közepes/hosszú
A farkasszürke árnyalatokban tenyésztik. Előfordulhat még: deres és tigriscsíkos színekben, többszínű és mintás bundával. A teljes fekete és a barna szőrzet, valamint a fekete pettyes mintázat hibának számít.

Szőre sima, aljszőrzete dús. A fejen és a lábak elején a szőrszálak rövidebbek. Három típusa van: 1. hosszú szőrű, 2. rövid szőrű, 3. középhosszú szőrű. A hosszú szőrűek szőrzete közepesen hosszú, a fejen és a végtagokon rövid. Színe szürkésbarna, ordas, sárgásbarna, tigriscsíkos, tarka foltos.

Kaukázusi juhászkutya természete
agresszív
védelmező
bátor
független

Kemény, idegenekkel szemben kifejezetten bizalmatlan kutya. Mind a mai napig megőrizte ősi fajtabélyegeit, eredeti típusában maradt fenn.

Marhacsordákat, juhnyájakat őriz. A pásztorok kizárólag a legéletképesebb, legrámenősebb, legalkalmazkodóbb példányokat tenyésztik tovább. Mivel valamikor Oroszország legkülönbözőbb területein egyidejűleg tenyésztették, termetre, szőrváltozatra, színre egymástól eltérő típusok alakultak ki.

Ma a volt Szovjetunióban az egyik legnépszerűbb munkakutya, és szinte mindenféle őrző-védő munkában megállja a helyét. Önálló a rábízott területet minden körülmények között biztonsággal megvédi; rendkívül jó idegzetű, nyugodt, tanulékony, könnyen kiképezhető, harcias fajta. Szívós, domináns és tele van magabiztossággal. Különösen figyelmes, és erős késztetése van családja megvédésére.

Semleges területen egy jó kaukázusi soha nem támad, csak ha gazdáját érzi veszélyeztetve. Bár megjelenése meglehetősen ádáz benyomást kelt, alapvetően nyugodt és kiegyensúlyozott kutya. A család minden tagját elfogadja, de idegenekkel természettől fogva inkább bizalmatlan. Bár engedelmesebb több más hasonló jellegű fajtánál, meglehetősen függetlennek és makacsnak tűnhet a könnyen képezhető fajtákkal összehasonlítva. Nagyon fontos a lehető leghamarabb elkezdett szocializáció, hogy minél több új embert és szituációt megismerjen.

jól viselkedik a gyerekekkel, sohasem tenne bennük kárt szándékosan. Mindenesetre nagyon fontos a helyes rangsor tudatosítása a kutyában, hogy nem erőszakoskodhat a nála gyengébbnek tartott gyerekekkel.

Rendkívül önálló, nem vár parancsra, a legjobb belátása szerint azonnal és hatékonyan "intézkedik". A rábízott területet, vagyont, személyeket százszázalékos biztonsággal őrzi, megvédi. Idegenekkel szemben bizalmatlan, zord, sőt harapós, ugyanakkor nyugodt természetű, tanulékony, intelligens. Mindenféle feladatra viszonylag könnyen, gyorsan betanítható, de vad, harapós. Elsőkutyás gazdiknak nem ajánlott fajta.

Alkalmazása: A marhacsordák, juhnyájak őre, de bármilyen őrző-védő feladatra is alkalmas.

Profil: mindenes munkakutya.

Előnyei: Kiegyensúlyozott idegrendszerű, megvesztegethetetlen, szilárd szervezetű.

Hátrányai: Mozgás- és térigényes, néha túl agresszív.

Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 4-16 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.

Gyermekszeretőnek születő kutya nem létezik, ezért mindig kellő fokozatossággal és megfelelő körültekintéssel kezeljük a kutya-gyermek interakciókat!

Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.

Közel minden második kutyatulajdonos találkozik a szeparációs szorongással,  ki hosszabb ki hosszabb ideig, ezért javasoljuk ismerd meg a tüneteit és első naptól kezeld a kutyád megfelelő módon.

Kaukázusi juhászkutya tartása, életkörülmények

Jól bírja a rendkívüli hideget tömött és vízálló szőrzete miatt. Minden tartási körülményhez könnyen, gyorsan alkalmazkodik. Ami a temperamentumát illeti, a kaukázusi aktivitási foka jóval alacsonyabb számos kisebb fajtáénál, és napközben többnyire csak heverészik, hiszen a jószág körül is ez volt a feladata, hogy feküdjön és figyeljen, és csak akkor támadjon, ha veszély fenyegeti az állatokat. Mivel legtöbb ellensége éjszakai életmódot élt, a kaukázusi napjainkban is naplemente után vélik aktívabbá. Ha kertben akarjuk tartani a kutyát, számolnunk kell azzal, hogy minden gyanús zajra, mozgásra ugatással reagál, azonban nem ugat ok nélkül. Senkit ne tévesszen meg a kutyakényelmes heverészése és szundikálása, a legkisebb gyanús jelenségre felriad és a legtöbb kaukázusi meglepően fürge és agilis.

Kaukázusi juhászkutya ápolása, tisztántartása

Szőrzete nem igényél nagy törődést, vedlési időszakban ajánlott egy gumis kopókesztyűvel eltávolítani az elhalt szőrszálakat. Füleiket, hallójárataikat rendszeresen javasolt ellenőrizni van-e benne kosz. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Kaukázusi juhászkutya táplálása

1-1,5 éves koráig - ajánlott természetes állapotában lévő állati eredetű fehérjével (hús, tej, tojás) és különböző zöldség-kiegészítéssel etetni. Egyes tenyésztők szerint a kultúrfajtáknak való mesterséges tápokat, még a legmagasabb minőségűeket is meglehetősen nehezen viseli az emésztőrendszere. Az etetést mindenképpen úgy kell bonyolítani, hogy a kutyát lehetőleg se ember, se fajtársa ne zavarja. Naponta 2x javasolt etetni. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ilyen esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Kaukázusi juhászkutya egészsége
Gyomorcsavarodás
Szürkehályog

Az Ovcharka általában egészséges fajta, de hajlamos lehet csípő diszpláziára, gyomorcsavarodásra, elhízásra és szürkehályogra.

Kaukázusi juhászkutya tenyésztése
Várható élettartam
4 - 8 év
Átlagos alomszám
12 - 14 db

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!