Lhasa apso

Fotó: Llima
Eredeti nevem
Lhasa apso
Így is ismerhetsz
Oroszlánkutyácska

A fajtáról röviden

A Tibetből származó Lhasa apso még nem túl elterjedt hazánkban, de nemzetközi kutyakiállításokon egyre gyakrabban találkozhatunk ezzel a különleges megjelenésű fajtával, mely kis testméretével és földig lógó szőrével igazán egzotikus látványt nyújt. 

Eredetileg palotákban és kolostorokban élt, mindig az ember közelségében, így személyisége kifejezetten empatikus jegyekkel rendelkezik. Jól tartható lakásban, szereti az aktív mozgást is, de nincs igénye különösebben hosszú sétákra. Családi és egygazdás kutyaként is ideális. 

Intelligens, könnyen nevelhető kutya, de csak akkor, ha tiszteljük és sikerül kivívnunk a tiszteletét - ebben az esetben hosszú időre ragaszkodó, hűséges, vidám társunk lesz.

 

Lhasa apso érdekességek
Tudtad?
A 14. Dalai Láma, Tendzin Gyaco is tartott házikedvencként Lhasa apso kutyákat.
Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Lhasa apso eredete

Egészen pontos adatok nincsenek arról, hogy mennyire nagyon régi fajta a tibeti hegyvidéken őshonos Lhasa apso, de vélhetően több ezer éves a történelme. Hagyományosan ölebként, védelmező kísérőként, palotaőrként tartották. A tibeti kolostorokban és nemesi udvarokban tenyésztették, a cél az volt, hogy küllemében minél jobban hasonlítson a Buddha-ábrázolásokon látható oroszlánokra - ezért van ekkora “sörénye” ennek az apró kutyának.

A 20. század elején került Európába majd Amerikába több különböző tibeti kutyafajta. Hagyományosan Lhasa apsót Tibetben csak ajándékba adtak, szerencsehozóként vagy a tisztelet jeleként, soha nem pénzért cseréltek gazdát. Európában a 20-as évek környékén jelentek meg először, a 30-as évek elején még mindössze egyetlen Lhasa Apsót tartottak nyilván Angliában, célzott tenyésztése - meghatározott színekben - az 50-es években kezdődött meg.

Neve eredetével kapcsolatban is több elmélet létezik, a legvalószínűbb, hogy Tibet fővárosa (Lhasza) és a tibeti nyelvben kecskeszakállat jelentő szó angolos verziójának összetételéből született meg a fajtanév.

A tibeti terrierként ismert fajta nem azonos a Lhasa apsoval, hanem annak az egyik őse, a Lhasa szemmel láthatóan alacsonyabb, mint a tibeti terrier.

Lhasa apso megjelenése
Mérete: Kistermetű
25 - 30 cm
25 - 30 cm
4 - 6 kg
4 - 6 kg

A tibeti oroszlánkutyácska alacsony termetű, de arányaiban akár robosztusnak is nevezhető, egyáltalán nem törékeny alkat. A kanok és a szukák is legfeljebb 30 centi magasak és 5-6 kilósak.

A Lhasa apso járása fürge és könnyed, a kiállítási egyedek pedig - mivel eltakarja lábukat a földig érő szőr - gyakran úgy néznek ki, mintha légpárnán közlekednének.

Fő jellegzetessége dús, hosszú bundája, amely a testén, fején, lelógó fülén, szakállán és  bajszán tincsekben áll . Egyenes szőre inkább merev, durva, mint puha. Szinte bármilyen színben előfordul.

Szeme sötét, orrtükre fekete, farka visszahajlik a hátára. 

Kisebb, mint közeli rokonai, a tibeti terrier vagy a sh-tzu

Lhasa apso szőrzete
Szőrzet mérete: Közepes/hosszú
minden szin

A Lhasa apso védjegye a sűrű, sima, kissé sprőd szőre. Speciális, rendszeres ápolást igényel még akkor is, ha rövidre nyírjuk - az apso rövid bundával is csinos, de a kiállításokon elvárt hosszú, földig érő szőrrel lesz szembetűnő az igazi jellege. 

Színeiben igen változatos lehet. Mivel oroszlánkutyácskának is hívják, a legkedveltebb az aranyszínű változat, de fekete, szürke, barna, füstös, mézsárga, homokszínű, fehér és mindenféle kevert színváltozatban is találkozhatunk vele. 

Könnyen gubancolódik a fedőszőre és a puhább aljszőre is, ezért rendszeres, óvatos és alapos fésülést igényel.

Szőrét csak átlagos mértékben hullatja, rendszeres fésülés és kefélés mellett szinte egyáltalán nem. Tapintásra inkább kicsit durvának kell lennie, nem vattaszerűen puhának. 

Lhasa apso természete
éber
bátor
élénk
társaságkedvelő
vidám
hűséges
intelligens
tanulékony

A Lhasa apso személyisége meglehetősen összetett lehet. Alapvetően nyugodt, kiegyensúlyozott és könnyen kezelhető kutya. Hajlik a játékosságra és vidámságra, már-már azt mondhatnánk, hogy humorérzéke is van. Bátor, méltóságteljes és magabiztos a viselkedése számtalan szituációban, ugyanakkor idegenekkel szemben gyakran bizonytalan. 

Törekedni kell rá, hogy minden feladatot vagy új tanulnivalót élvezetessé tegyünk a számára, türelemmel és helyes motiválással jól nevelhető, a kiabálást vagy szidalmazást viszont nehezen viseli a büszkesége, ilyenkor megmakacsolhatja magát. Képes a sértődékenységre, fontos számára a kölcsönös tisztelet, ha ez megvan, akkor örömmel teljesíti gazdája utasításait. Hamar megérti, hogy mit szeretnének tőle, kiemelkedő intelligenciája miatt azonban gyorsan összezavarodhat és megmakacsolhatja magát, ha a gazdája következetlen vele. Természeténél fogva engedelmes: nem követi vakon a parancsokat, de könnyen nevelhető és tanítható. 

Nagyon ragaszkodó és hűséges a családtagjaival szemben, szükség esetén védelmező ösztöne kitör belőle. Fejlett empátiájának köszönhetően nagyon jól érzékeli környezete hangulatváltozásait. A gyerekekkel általában jól kijön, ha azok nem túl virgoncak vagy idegesítőek, inkább kicsit idősebb gyerekek mellé ajánlott.

 

 

Gyerekeket szereti
Lhasa apso tartása, életkörülmények

Közepes mozgásigényű kutyának számít a Lhasa apso, aki boldogan elvan a lakásban ücsörgéssel is, de örömmel veszi, ha sétára kerül sor, bármilyen időjárási körülmények között. A hosszabb túrák nem feltétlenül neki valók, de élvezettel bóklászik egész nap az ember közelében a kerti munkák közben. 

Mivel kifejezetten társasági kutya, elsősorban benti tartásra való. Idősebb gazdák mellé is ideális társ, értékeli a nyugalmat, a kiszámíthatóságot és következetességet. 

 

Lhasa apso ápolása, tisztántartása

Messziről látszik, hogy a Lhasa apso szőre rengeteg törődést igényel, ha azt szeretnénk, hogy teljes pompájában érvényesüljön. Kiállításokon elvárt a földig érő, tökéletesen ápolt testszőrzet, de házi kedvencként tartva bátran lehet rövidebbre is nyírni a bundáját. Még így is igényli hetente többször is a figyelmes fésülést. Vizesen, vagy szőrbontó sprét használva, rétegenként kell kibontani a gubancokat a fedőszőrből és az aljszőrből, de csak óvatosan, mert a Lhasa szőre igen törékeny, könnyen szakadó lehet. 

A sűrű szőrzet miatt a szemeit is gyakran ellenőrizni kell, nem irritálják-e a szőrszálak, vagy nincs-e beletapadt piszok. A talppárnák között is rendszeresen nyírni kell a szőrt.

Etetéskor érdemes gumival vagy pánttal összefogni a fején a szőrzetet, hogy ételmaradékok ne ragadjanak bele a szőrébe. 

Fürdetni csak nagyon szükséges esetben javasolt, a samponozás könnyen kiszárítja a bőrét és szőrét.

Lhasa apso táplálása

A Lhasa apso nem igényel speciális étrendet, mindenesetre a szénhidrát-bevitellel nem árt óvatosan bánni. Kistestű kutyaként nem eszik nagy mennyiségeket, így érdemes a drágább, de prémium minőségű tápot választani a számára, lehetőleg olyat, amely a szőrét is segít egészségesen tartani. 

Lhasa apso egészsége

A Lhasa apso kifejezetten egészséges, ellenálló fajta, hosszú életű kutyának számít. Ismertek 20 évesnél idősebb példányok is, a várható átlag 14 év fölött van. Jól bírja a meleget és a hideget is.

Fajtaspecifikus betegségei nem nagyon vannak, de nem megfelelő szőrápolás mellett kialakulhatnak nála bőrfertőzések. Szintén a szőrrel lehetnek összefüggésben egyes fül- és szemfertőzések. Ezeken kívül átlagos mértékben lehet hajlama vaksághoz vezető retina atrófiára, szürkehályogra, térdízületi ficamra, illetve csípődiszpláziára. 

Különleges figyelmet igényelhetnek az extra rövid orral tenyésztett példányok: náluk előfordulhat szűkebb orrlyuk és más olyan légúti deformitás, amely nem csupán jelentős horkolást, de légzési nehézségeket is eredményezhet.

Lhasa apso tenyésztése
Várható élettartam
12 - 14 év