Moszkvai őrkutya

Eredeti nevem
Moszkvai őrkutya
Így is ismerhetsz
Moskovskaya Storozhevaya

A fajtáról röviden

A Moszkvai őrkutya egy makacs, önálló, intelligens, védelmező, képezhető és erős fajta.
Hatalmas termetű kutya, amely békésnek látszik, ám tettre kész. Az őrkutyák közül neki van a legnagyobb agytérfogata s így megfelelő képzés után szinte bármire képes, de alapvető feladata a területőrzés.
Imádja a családját és hű hozzájuk mindhalálig. 
Használhatósága: őrző-védő.

Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Moszkvai őrkutya eredete
származás: Oroszország

A bernáthegyi, az orosz foltos kopó és a kaukázusi juhászkutya keresztezésével tenyésztették ki a 20 században. 
A moszkvai őrkutya azon kevés fajták közé tartozik, melyek múltja nem vész el a pre-hisztorikus korok homályában. 

Létrehozását konkrét cél indokolta. A szovjet vezetés szükségesnek látta egy tökéletes személy- és objektumvédelmet ellátó, szolgálati kutyafajta kitenyésztését. Az űrhajózás, a fegyverkezési verseny mellett a kutyatenyésztés területén is sorsdöntő csapást akartak mérni az imperialistákra. Egy olyan országban, ahol az egy főre eső vodkafogyasztás messze kimeríti a toxikológiailag megengedhető mértéket olyan őrkutyára volt szükség, mely „elsőként kérdez és csak aztán lő”. 
Megszokhattuk, hogy ha valami szovjet gyártmány – teljesen mindegy, hogy működik-e, vagy sem – abból nem spórolták ki az anyagot. Nem volt ez másképp a moszkvai őrkutya esetében sem. 
Az elvtársak a kaukázusi juhász szilaj vadságát szándékozták ötvözni az emberközpontú bernáthegyi intelligenciájával, majd az egészet egy csipetnyi orosz foltos kopóval szerették volna megfűszerezni. A fajta keresztezését a Vörös Csillag elnevezésű katonai telepen végezték, Grogorij Pantelenovics Medvegyej tábornok felügyelete mellett. 
A Hatalom meggyengüléséig titkolták létezését, így a Moszkvai őrkutya sokáig egyszerűen nem kerülhetett civil tulajdonba.

Moszkvai őrkutya megjelenése
Mérete: Nagytermetű
730 - 780 cm
680 - 750 cm
50 - 70 kg
50 - 70 kg

Első pillantásra a moszkvai őrkutya valóban hasonlít a bernáthegyire. Ami laikus szemmel jobban megkülönböztethetővé teszi, az a valamivel hosszúkásabb pofája, kevésbé összenyomott feje és összességében könnyedebb megjelenése.

A moszkvai őrkutya nagytermetű, erőteljesen testfelépítésű, fejlett izomzatú. A mellkasa mély, széles és hosszú. Marja magas, széles, hosszú, izmos, jól körülrajzolt - különösen a kanok esetében. A háta egyenes, erős, széles és izmos. A dereka rövid, széles, izmos, nem nagyon kidomborodó. A hasa feszes. Nagy, kerek mancsai vannak. Farka magasan tűzött, széles és tömött. Nyugalmi helyzetben a prémszegélye lefelé áll, könnyedén behajlik a végén. Izgalmi állapotban sarló alakban felemelkedik a hátgerinc fölé.

Koponyája széles, homloka nem előreálló, pofája némileg rövidebb a homloknál, tompa és plasztikus. Párhuzamos vonalban van a homlokkal, vagy enyhén felhúzott. Határozott a szemöldök íve, az orrcimpája nagy és fekete. Háromszög alakú fülei az elülső szélükkel a fejhez simulnak. A tövüknél zömökek, sötét színűek. Szemei nem nagyok, sötétek, kerek formájúak, előre tekintők. A szemhéjak feketék és szárazak. Fogai testesek, fehérek, szorosan egymáshoz zárulnak, teljes épségben 42 foga van a kutyának. A metszőfogak egy síkban helyezkednek el a tövüknél. Harapása ollószerű.

 

Moszkvai őrkutya szőrzete
Szőrzet mérete: Közepes/hosszú

Szőrzete hosszú, dús aljszőrzettel. Színe: vörös-fehér - foltos színben, fején sötét szimmetrikus maszkkal.

Moszkvai őrkutya természete
védelmező
éber
intelligens
hűséges
társaságkedvelő

Ne feledjük, a fajta eredeti feladata a személy- és objektumvédelem volt, ennek megfelelően idegenekkel szemben nagyon határozott fellépésre képes. Mindezzel együtt távol áll tőle a túlzott akaratosság, vagy a kegyetlen vadság. Tisztában van erejével, ugyanakkor nem provokál összecsapást. Nagy összhangban van gazdájával és szeretetét az egész családra kiterjeszti. Fontos számára a mindennapi törődés, magányos terepeken való alkalmazása nem ajánlott. Megfelelő nevelés mellett ez a kis pónilóvá fejlődő plüssmaci igazi engedelmes báránnyá válik. Mindent egybevetve a moszkvai őrkutya eszményi házőrző, lekenyerezhetetlen testőr és ha kell pihe-puha gyermekbútor a kicsik számára.

Gyerekeket szereti
Moszkvai őrkutya tartása, életkörülmények

Nagyon bizalmatlan az idegenekkel szemben, ezért kiváló őrszem, éber territóriumőrző. Félelmetes testőr. Nagyjából 1 éves koráig fogad be idegeneket, ezután már szinte lehetetlen „lekenyerezni”. A moszkvai őrkutya nem lakásba való! Még átmenetileg sem, mivel ez ízületi- és csontozatbeli károsodással járhat számára. Nagytestű kutya lévén elengedhetetlen – főleg 2 éves koráig – a rendszeres mozgás biztosítása. Az izomzat megfelelő fejlődéséhez a legjobb, ha van egy másik kutya is mellette, akivel játszhat és szaladgálhat. Ez futtatással, sétával nem biztosítható. Mozgásigénye közepesnek mondható, 300-400 négyzetméteren már elegendő tere van.

Moszkvai őrkutya ápolása, tisztántartása

A moszkvai őrkutyát ajánlatos legalább heti egy alkalommal alaposan átfésülni. Hosszú és vastag szőrzete leginkább a fülek mögött vagy a végtagok hátsó felületén hajlamos összegubancolódni, ezért itt elengedhetetlen a gondozása. A kiskutyák kölyök-szőrüket nagyjából fél éves koruk után veszítik el a legközelebbi tavaszi vagy őszi vedléskor. Tavasszal és ősszel az elhullatott szőr mennyisége megnő, ilyenkor gyakrabban át kell kefélni. A nyári bundában lényegesen kevesebb az aljszőrzet mint a téli szőrzetben.

Moszkvai őrkutya táplálása

Végleges fizikai és mentális érettségét elég későn, körülbelül 3 éves korára éri el. Egészen odáig nagyon komolyan kell venni takarmányozását és mozgatásának mérséklését. Növendék korban fokozottan kell ügyelni rá, hogy prémium kategóriájú táppal etessük, szükség esetén (ha kutyánk anyagcseréje, fejlődése megkívánja) plusz Ca és P pótlásról is gondoskodjunk. A csontok, fogak és ízületek védelmében nagyon jótékony hatású, ha zöldkagyló kivonatot is keverünk takarmányába. A kifejlett moszkvai őrkutya termetét meghazudtoló módon nem eszik sokat. Testéhez képest viszonylag kis méretű gyomorral rendelkezik, ezért még felnőtt korban is célszerű naponta kétszer etetni, hogy hozzájuthasson a megfelelő mennyiségű táplálékhoz.

Moszkvai őrkutya egészsége

Rá jellemző specifikus betegség nem ismeretes.

Moszkvai őrkutya tenyésztése
Várható élettartam
10 - 12 év
Átlagos alomszám
3 - 9 db

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!