
Az internetes cipővásárlás – mondhatni – aranykorát éli. Azonban ha nem tudjuk felpróbálni a kiválasztott cipőt, akkor bizony komoly akadályokba is ütközhetünk. Most hoztunk néhány olyan szempontot, amit érdemes szem előtt tartani, ha a helyes cipőméretet szeretnénk megállapítani.
A lábforma figyelembevétele
A Manimal Footgear barefoot cipői a tökéletes példa arra, hogy milyennek kell lenni egy olyan cipőnek, ami figyelembe veszi a lábfej formáját. A természetes alapanyagok, amelyekből a cipők készülnek, nemcsak kényelmes, hanem környezetbarát megoldást is jelentenek. Ezek a cipők tényleg olyanok lehetnek számunkra, mintha ránk öntötték volna.
A lábfej mellett a lábujjak formája is nagyon jelentős. Azt, hogy az adott cipő milyen formájú lábra készül, a gyártók jellemzően meg szokták jelölni. Nézzük, milyen lábujjformák léteznek, amelyek befolyásolhatják a cipőválasztásunkat!
A görög típusú lábujjak esetében a második ujj hosszabb a nagylábujjnál. Ezzel szemben az egyiptomi típusú jelöli azt a formát, amikor a nagylábujj a leghosszabb, a többi pedig fokozatosan kisebb. Római lábujjnak azt nevezzük, amikor mindegyik nagyjából azonos hosszúságú.
Létezik még egy forma, ami azonban meglehetősen ritka: ezt kelta típusú lábformának nevezik. Ilyenkor a nagylábujj hosszú, a második rövidebb, majd a harmadik lábujj ismét hosszabb. Ezt követően a többi lábujj fokozatosan egyre kisebb lesz.
A lábfej szélessége
A lábujjak egymáshoz viszonyított mérete adja a lábfej formájának típusát. Azonban nem csupán ez a fontos, hanem az egész lábfej is, így nem hanyagolható el a szélessége.
A szélesség méréséhez meg kell rajzolnunk a középvonalat, amire húzunk egy merőlegest. Ennek a merőleges vonalnak a mérete adja a lábfejünk szélességét.
A rüszt magassága és a láb hossza
A rüszt magassága lehet alacsony (kisebb, mint 0,71), normál (0,71-0,78) vagy magas (0,78-nál nagyobb). A zárójelben lévő számok arányszámok, amit úgy kapunk, hogy a rüszt magasságát elosztjuk a láb hosszával.
A lábunk hossza a különböző napszakokban eltérő lehet, ezért egyáltalán nem mindegy, hogyan mérjük. Végezhetjük ezt a műveletet körberajzolással. Ilyenkor nagyon fontos, hogy ne mi rajzoljuk körbe, hanem kérjünk meg valakit. A sarkunkat a leghosszabb lábujjunk végével összekötő vonal adja a lábfej hosszát.
A cipő kiválasztása
Azt már láthatjuk, hogy az ideális méretű cipő kiválasztásának alapja a helyes mérés. Azt is tudjuk, hogy a lábfejünk mérete egy nap alatt is változhat, ezért fontos, hogy a cipő valamivel nagyobb legyen a lábunknál.
Az a legoptimálisabb, ha fel tudjuk próbálni a cipőt, minden más csak iránymutatásul szolgálhat. Egy zárt fűzős cipő pl. 9-12 mm-rel legyen hosszabb, a szandál viszont 0-5 mm-rel. Szélességben 2-5 mm-rel javasolt nagyobbat venni.
Láthatjuk tehát, hogy a cipővásárlás összetett kérdés, és több tényezőn is múlhat, hogy a kiválasztott lábbeli valóban jól fog-e illeszkedni a lábunkra.