Valóban a snookerasztalok a biliárdasztalok királyai?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A snookerasztalok a méretüket tekintve a legnagyobbak a biliárdasztalok közül, és igen impozáns látványt nyújtanak. Számos országban és földrészen óriási a népszerűsége, például Nagy-Britanniában, Dél-Afrikában, Kanadában, Ausztráliában, de egész Európát, sőt Kínát is ide lehet sorolni.

Milyen jellemzői vannak egy snookerasztalnak?

Tulajdonképpen három típusát különböztetjük meg a méretük alapján. Az angolszász “láb” mértékegység alapján vannak megadva a típusok dimenziói. Így van 9', 10'; és 12'; méretű is, melyeknél 1 láb 30,48 cm-nek felel meg. A legnagyobb így nagyságrendileg 3,6x1,8 méteres, ami nagyon impozáns. Ha megnézzük a Játéksport snookerasztal kínálatát, akkor akár ezeknél kisebb helyigényű, 8’ hosszúságú változatot is találhatunk.

Hat golyók számára fenntartott zsebeik közül négy a sarkokban, kettő pedig a hosszanti oldal felénél található. Jellemzően zöld posztó kerül az asztalok felületére. Ez hatással lehet a golyó sebességére, köszönhetően az apró sörtéknek.

Snookerben is a biliárdhoz hasonlóan a dákóval kell a golyókat meglökni, melynek végén bőrből készült felület van. Többféle segédeszköz is használható a játék során, melyek főleg az asztal méretei miatt szükségesek. A fehéren kívül 22 különböző pontértékű golyóval játsszák a snookert.

A snooker története

A hagyományos biliárddal párhuzamosan keletkezett a gyarmatként megszállt Indiában. A brit katonák előszeretettel játszották ezt a játékot. Mivel azonban egyszerre csak ketten tudtak benne részt venni, spontán módon hoztak létre számos olyan variációt, melyben már többen is részt tudtak venni.

Három variáció született végül, melyek közül 1875-re lett létrehozva a snooker, mely Sir. Neville Chamberlain angol katonatiszt nevéhez fűződik. Az elnevezése pedig egy szlengből ered, az elsőéves kadétokra használt “zöldfülű” kifejezésből.

További érdekességek

25 évvel azután, hogy létrehozták a snookert, 1900-ban az Angol Biliárd Szövetség hivatalosan is elismerte a játékot. Újabb bő tíz év telt el, mikorra már bajnokságokat is játszottak. Egyre népszerűbbé vált, azonban volt egy hatalmas megtorpanása. Ez olyannyira nem túlzás, hogy 1958 és 1963 között még világbajnokságot sem rendeztek belőle.

1973-ban aztán az első színes tévés közvetítés alkalmával visszatért a közismertsége. Ez hatalmas lökést adott a sportágnak, mert óriási nézettsége volt, és tetemes bevételt hozott a snookernek. Mai napig is nagyon sokan nézik ezeket a közvetítéseket.

A csorbát kiküszöbölték, visszafoglalta a sportág azt a helyet, amit korábban már elért, sőt a britek egyik kedvenc tévés sportjává vált. Az 1927-től évente rendeznek snookervilágbajnokságot (kivéve a már említett hat évben 1958 és 1963 között). Kuriózum, hogy 1977 óta minden évben ugyanazon a helyszínen kerül megrendezésre a megmérettetés, méghozzá Sheffieldben, a Crucible Színházban.

Hazánkban kevésbé elterjedt, az amerikai biliárdot sokkal többen ismerik és űzik. De idehaza is egyre népszerűbbek a snooker közvetítések.