5041. A barcsi tacsik megmentőre várnak
Barcson 106 tacskó kutyust tartottak egy lakóházban összezsúfolva, szörnyű körülmények között. A rémhír napok alatt körbejárta a világhálót.
Barcson 106 tacskó kutyust tartottak egy lakóházban összezsúfolva, szörnyű körülmények között. A rémhír napok alatt körbejárta a világhálót.
Egy csikó életét követi végig a születéstől kezdve Török Zoltán Vadlovak - Hortobágyi mese című lenyűgöző természetfilmje. Érdemes rászánni a bemutatóra ezt a másfél percet!
Bár büszkék lehetünk arra, hogy Közép-Európában nálunk él a legtöbb példány ebből a nagytestű, dekoratív madárból, azonban a fent említett állomány töredéke - 1300-1600 egyed - járja már csak a pusztákat.
Dr. Fodor Kinga állatorvost kérdeztük, hogy otthoni környezetben miként tudjuk kedvenceik bundáját megtisztítani, és a lakást minél inkább állatszőr-mentesen tartani.
Ez a veszélyes betegség évente 59 000 ember haláláért felelős. Hogyan lehet megelőzni?
Vizsgálat nélkül igen nehéz nyilatkozni. Az életkor, a fajta és a leírt tünetek alapján a térdkalácsficam jut először az ember eszébe, de lehet akár más is.
A farok kopaszodásának oka egyelőre ismeretlen. Vannak találgatások, melyek szerint hormonális változás áll a háttérben, de ezt nem igazolja az a tapasztalat, hogy néhány állatnál ivarosan, míg másoknál ivartalanul kezdődik a "probléma". Ivartalan állatok mellékvese megbetegedésének is egyik tünete lehet a farok kopaszodás, ebben az esetben a test többi részén is hiányos, ritkább lehet a szőrzet. Pl. lábak, mellkas. Ultrahang, hormon vizsgálatával tudja diagnosztizálni a betegséget az állatorvos. Szőrhullást okozhat gombafertőzés és rühatkafertőzés is, mely gyakori a vadászgörényeknél. Gomba esetén laborvizsgálat szükséges a megfelelő gyógykezelés miatt. Rühatkára léteznek élősködő elleni cseppek, melyek nagyon hatásosak és megelőzésképpen is kezelhető az állat. Ha az állat gyakran vakarja a fülét, rázza, a fejét akkor gyanakodjunk fertőzésre és vigyük állatorvoshoz, aki megfelelő műszerrel megvizsgálja a fület és kezelni tudja a problémát. Kérdésem milyen korú a vadászgörényük, hol található még szőrhiány, ill. ivaros vagy ivartalan állatról van szó. Milyen betegséget kezelt gyógyszerrel az állatorvosuk?
Ha a megfázás abba a stádiumba jut, hogy már hörgés is kíséri, akkor ott már nagyobb problémák is jelentkeznek, úgy mint étvágytalanság, ebből adódóan jelentős testsúlyvesztés valamint kedvetlenség. Ha ezek közül bármelyiket tapasztalja a kisállatnál, feltétlenül forduljon állatorvoshoz! A megfázás mellett okozhatja a furcsa hörgő hangot a felső légutak irritációja: porosabb forgács vagy széna. A hörgés ekkor általában egy nagyobb köhintést követően megszűnik.
Ez így igaz, valóban több gondozást igényel ez a fajta. A fülében növekvő nagyobb mennyiségű szőrt el kell távolítani - ezt általában a kutyakozmetikus elvégzi -, különben a hallójárat begyulladhat. Ekkor tényleg jobban fájhat kedvencének, ebben az esetben forduljon állatorvoshoz, aki fültükörrel meg tudja vizsgálni, hogy ez okozza-e a panaszokat. Dr Fekete Richard
Nem írta meg konkrétan, hogy milyen élősködőket szeretnének irtani külsőleg, de a kérdései alapján azt gyanítom, a bolháktól szeretnének megszabadulni a telepen. Ennek legfontosabb alapja, hogy az ott tartott állatokon kell irtani folyamatosan a bolhákat, hogy ne legyenek szaporodásra képes egyedek. A mai korszerű készítmények folyamatos használata esetén ez előbb-utóbb bekövetkezik, de egy kutyatelepen mindig vannak új behurcolók, ami jelentősen nehezíti a helyzetet. A környezetben elsősorban a bolhapeték irtása a fő feladat. Nagyon fontos az állandó tisztogatás, takarítás. Permetezni, befújni az ólakat az általános rovarirtókkal lehet, ezekből sokféle kapható. A baj csak az, hogy a szokásos kiszerelések nem ilyen "ipari méretekre" készülnek, hanem lakásban, kis helyen történő felhasználásra. Azt javaslom, érdeklődjenek a helyi növényvédőszer boltokban, de biztos, hogy az ottani állatorvos kollégák is segítségükre lesznek.