5596. Mától több vidéki állatkert is újra kinyithat
Több vidéki állatkert is újra megnyitott a látogatók előtt, de mindenhol bevezettek járvágyügyi szabályokat. Mire kell figyelni, ha állatkertbe mész?
Több vidéki állatkert is újra megnyitott a látogatók előtt, de mindenhol bevezettek járvágyügyi szabályokat. Mire kell figyelni, ha állatkertbe mész?
Érdemes elővigyázatosnak lenni a vaddisznókkal a tavaszi ellési időszakában, mivel a kocák ilyenkor készek meglehetősen harciasan védelmezni kicsinyeiket a vélt vagy valós fenyegetésekkel szemben hívta fel a figyelmet a kaposvári székhelyű Sefag Erdészeti és Faipari Zrt.
Egy lámákból kinyert speciális ellenanyag segítheti a koronavírus-járvány elleni harcot - állapították meg amerikai és belga kutatók.
Az állatok gyógyszerellátásának könnyebb biztosítása érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a veszélyhelyzet alatt engedélyezi az állatorvosoknak, hogy a vényeket elektronikus úton küldjék meg az állattartóknak, a felírt készítmény kiváltásához pedig elég, ha a gazda a patikában az e-mailben vagy más elektronikus módon kapott receptet bemutatja.
Egy kutyanyakat utánzó modellen nyomásmérővel mérték meg, mekkora nyomást fejt ki a nyakörv és az automata póráz, ha meghúzzák a szárat. Számos nyakörvtípus veszélyességét tesztelte a Notthinghami Trent Egyetem kutatócsoportja
A kutyája legelőször is egy nagyon alapos kivizsgálásra szorulna, hogy meg lehessen állapítani, pontosan mi a baja. Ehhez sokféle vizsgálat kellhet (pl. mellkas és nyaki röntgen, szív ultrahang). Ha meg van a diagnózis, utána lehet a megfelelő kezelésről majd beszélni. Persze, ha nem sikerül beadni a gyógyszereket szájon át, akkor injekciós kezelést kell majd inkább választani.
A kutyák végbélnyílásánál elhelyeződő mirigyek (bűzmirigyeknek, végbélzacskóknak, vagyis paraanális sinusoknak is nevezik őket) gyakran betegszenek meg. A kétoldali borsónyi, babnyi nagyságú végbélzacskók járatai a végbélbe nyílnak, tartalmukat bélsárürítés közben a bélsár felületére juttatják. Amennyiben gombostűfejnyi kimeneteli nyílásuk eltömődik, tartalmuk (sűrű, igen bűzös váladék) felgyülemlik, bennük a baktériumok elszaporodnak és a mirigyek fala gyulladásos állapotba kerülhet. erőteljes fertőződés esetén a végbélzacskók gennyes gyulladása alakul ki. Az állatok a váladék felhalmozódása miatt nyugtalanok, a végbélnyílás környékét nyalogatják, dörzsölik, szánkáznak. A bélsárürítés nehezített és fájdalmas lehet. A végbélnyílás tájékán mogyorónyi-diónyi, fájdalmas duzzanat tapintható (lásd az 1. képen). A nyomásra belőle ürülő váladék híg vagy kenőcsszerű és rendkívül bűzös. Gennyes gyulladás esetén a végbélnyílás mellett gyulladásos beszűrődés alakul ki, tályog képződhet, amely gyakran feltör (lásd a 2. képen). A feltörési nyílás begyógyulhat, de néha a helyén sipoly marad vissza. Az elváltozás kiújulásra hajlamos. Az ismételt gyulladás következtében az öböl fala megvastagodik, ami tömött tapintású duzzanatot okoz. A végbélmirigyek idült gyulladása egyéb betegségeket, pl. ekcémát, vakaródzást, külső hallójárat-gyulladást, bőrgyulladást és szőrhullást is okozhat, és az állat általános ellenálló képessége nagymértékben lecsökken. A felhalmozódott váladékot kinyomással távolítjuk el. Ilyenkor az állatorvos a gumikesztyűvel védett mutatóujját mélyen a végbélbe vezeti és a váladékot mind a két oldali végbélmirigyből kinyomja. A kezelést szükség esetén többször is meg kell ismételni. A váladéktermelés csökkentésére az öblök üregét átöblíthetjük fertőtlenítő oldattal, a gennyes gyulladás esetén antibiotikumot is adhatunk. A tályogot azonnal fel kell nyitni. Visszatérő és súlyos probléma esetén a mirigyeket esetleg el lehet távolítani műtétileg. El kellene vinni állatorvoshoz!
Ha tüzelés alatt ivartalanítod (vannak ilyenek, de ez elvileg nem szakszerű) akkor kell egy kis idő amíg lecsökken a hormonszint, akkor még utána is tüzelhet egy két napot a cica. de aztán soha többet nem fog. Ha gondolod, elviheted egy másik állatorvoshoz is, hogy nézze meg a cicust.
Kedves Gazdi! előfordulhat, hogy epilepsziáról van szó. A pontos diagnózis felállításához, valamint a gyógyszeres kezelés beállítása előtt szükség lenne egy részletes belgyógyászati, neurológiai kivizsgálásra valamint egy részletes kórelőzményfelvételre is. Azt tanácsolom Önnek, hogy keresse fel a www.kutyaepilepszia.hu oldalon az Önhöz legközelebb eső Epilepszia Centrumhálózathoz tartozó állatorvost, aki a továbbiakban a segítségére lesz.
Kedves Gazdi! A leveléből nem derült ki, hogy milyen vizsgálatokat végeztek (végeztek-e egyáltalán?) kedvencénél a diagnózis felállítása érdekében. Azt is fontos lenne tudni, hogy a kutyus szíve rendben van-e, - sokszor egy szívelégtelenség is okozhat a légcsőkollapszushoz hasonló tüneteket. Az allergia úgyszintén ...! Ha a fent említett megbetegedések állnak a háttérben, akkor a terápiát is ahhoz kell alakítani! Ha valójában légcsőkollapszusról van szó, általánosan jól bevált a PHOSPHORUS nevű homeopátiás szer, amit első lépésben CH15-ös potenciában javaslok adni hetente három alkalommal egy-egy adagot, a homeopátiás szerek adagolására vonatkozó szabályok betartásával*. Ha három hét után sincs lényeges javulás, akkor mindenképpen egyedileg kell megkeresni a kutyus számára legmegfelelőbb szer(eke)t. Ehhez viszont már személyesen találkoznunk kellene, hogy megismerjem a kutyus pontos tüneteit, az előzményeket, a körülményeket, hogy mi javít, mi ront az állapotán, és még a pszichés – lelki beállítottságát is. Ezen információk segítségével lehet azután kedvence számára egyedileg összeállítani a legmegfelelőbb kezelést a mielőbbi gyógyulása érdekében. *Ha további kérdései lennének a terápiával kapcsolatban, kérem, hívjon : 06 (20) 928-4425. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea, homeopata állatorvos.