566. Kezdő madártartók 10 pontja
Aki tényleg kezdő, soha nem volt még madara, ne vásároljon nyomban ritka, nehezebben tartható és tenyészthető madárfajokat, bármilyen szépek is. Kár a „tanulópénzt” ilyen drága és értékes állatokkal megfizetni.
Aki tényleg kezdő, soha nem volt még madara, ne vásároljon nyomban ritka, nehezebben tartható és tenyészthető madárfajokat, bármilyen szépek is. Kár a „tanulópénzt” ilyen drága és értékes állatokkal megfizetni.
Ne menjünk el szó és tett nélkül a kihűlt, fekvő, kóbor állat mellett! Legalább ideiglenesen fogadjuk be, vigyük állatorvoshoz!
Soha ne vegyünk lovat istállóból, különösen nem állásból. Mindig vezettessük ki és üljünk fel rá, próbáljuk ki.
A papagájok tudvalevően mókás és jópofa madarak, ezért papagájos videók nézegetésével múlattuk az időt és közben összeállítottuk a mi top ötös listánkat. Itt vannak tehát a legjobb, legszórakoztatóbb kisfilmek, mindegyik főszereplője egy-egy igazi tehetség a maga nemében!
Az otthon hagyott kutya, ha unatkozik, szórakozást keres magának. Sokszor csak szerencse kérdése, hogy éppen mi lesz számára szórakoztató: a gumijáték vagy a dísznövények kihúzgálása.
A nyúl fő eledele a széna. Ha nem kap elég rostot, annak hiányából adódóan kialakulhat alomevés. Kerülni kell a krumpli, kukorica, sok mag adásását, hiszen azok csak rongálják a máját, és betegséget okoznak. Azonban nem feltétlenül a takarmányozás az oka az alomevésnek. Sokszor a szülés közben megzavart szülő is reagálhat így a stresszre.
A tengerimalac fertőződhet kullanccsal vagy bolhával, ezért érdemes a tengerimalacot, a kutyát és a macskát is lekezelni kullancs- és bolhairtóval. Mindhárom állatnak csak a neki megfelelő készítmény adható!
A pongyola pitypang levele etethető rágcsálókkal, mégpedig a magas rosttartartalmú takarmányt igénylőkkel, pl. nyúl, degu, csincsilla. Ha az állat még nem evett ilyet élete során, először csak kis mennyiséggel kell megkínálni, hogy az esetleges hasmenést elkerüljék.
A kevés alomszámnak több oka is lehet. Kisállatoknál nagyon nehéz nyomon követni a méh és petefészek egészségi állapotát. Az okok között szerepelhet a petefészek cystásodása, korábbi tünet nélkül lezajló méhgyulladás, vagy korai magzatok elhalása és felszívódása. Figyelni kell az anya viselkedését, mert rejtett betegség is meghúzódhat a háttérben.
Azt, hogy mennyi folyadékot fogyaszt a nyuszi, a takarmány víztartalma, a környezet hőmérséklete, páratartalma, és a nyuszi aktivitása befolyásolja. Fiatal nyuszi gond nélkül megihat napi fél, egy deci vizet. Felnőtt korban ez akár két deciig is emelkedhet. Ha ennél többet iszik, nagyon sokat pisil, és folyamatosan fogy, akkor esetleg gondolni lehet cukorbetegségre vagy vesebetegségre, amit egy egyszerű vérteszttel lehet igazolni vagy megcáfolni.