5741. A természet segélykiáltása: több száz emlősfaj hallhat ki néhány évtizeden belül
Beléptünk a 6. tömeges kihalás korszakába, és amit most teszünk, valószínűleg meghatározza majd az emberiség jövőjét.
Beléptünk a 6. tömeges kihalás korszakába, és amit most teszünk, valószínűleg meghatározza majd az emberiség jövőjét.
A kutya a farkastól származik, génjeik 99%-ban máig megegyeznek. Világszerte több mint 800 kutyafajtát tartanak számon, és bár nem mindegyikük külseje és jellemvonásai tükrözik maradéktalanul ősük megjelenését, táplálkozási szokásaik annál inkább azonosak. Hogy mit jelent ez számunkra a hétköznapokban?
Több mint 300 új halfajt azonosítottak Oroszország és a szomszédos régiók édesvizeiben egy, a halak és tengeri állatok sokszínűségét vizsgáló kutatás során.
Kandallóvásárlás előtt felmerül a kérdés, hogy milyen skálán mozognak a kandalló árak? Elsődlegesen a kandalló kialakítására, méretére, műszaki paramétereire és persze a kinézetére alapozunk, de nem kerülhető ki az sem, hogy mennyi pénzt kell kiadnunk azért, hogy az otthonunkban kiélvezhessük a használatát? Erre persze nehéz egyértelmű választ adni, hiszen az árak nagyon változatos képet mutatnak.
Az otthoni biztonsági kamera betekintést enged, hogy mibe? Mindenbe, ami életterünkben történik akkor, amikor mi éppen nem tartózkodunk odahaza.
A kutyák részéről a rongálás egy pótcselekvés. Minthogy ezt a tevékenységet általában a gazdi távollétében végzik, ezért nem is büntethető (a kutyák addigra nem tudják összekötni a tettet a büntetéssel), ezért más módszerhez kell folyamodnunk. Egyes szakértők szerint a kutya azért rombol a távollétünkben, mert aggódik értünk. Ez azt jelenti, hogy ő a vezér a családban. Ezért először vissza kell szereznünk a tiszteletét, az alfa szerepét. Ez következetességet igényel, mely egy többlépcsős folyamat. A témával bővebben foglalkozik Jan Fennel a Kutyapszichológia című művében. Egyrészt törekedjünk arra, hogy a kutyát minél jobban lefárasszuk, annyira, hogy szinte csak az alvásra tudjon gondolni, másrészt kínáljunk neki olyan alternatívát, amivel elfoglalhatja magát. A kiskutyák csak négy órán keresztül képesek visszatartani a vizeletet és a székletet. Ha látjuk, hogy a kiskutya nem találja a helyét, mászkál, szaglászik, vigyük le (vagy oda ahová szeretnénk, hogy pisiljen). Ha netán késő, és éppen a tevékenység közben kapjuk rajta, akkor ne hagyjuk hogy befejezze, szóljunk rá és rögtön vigyük a kijelölt helyre. A legtöbb kiskutya felugrál, de amíg kicsi, ezt rendszerint elnézzük neki, mert olyan édes. Ha hazamegyünk, és a kutya elkezd ugrálni, azt akarja, hogy vele foglalkozzunk. Ha nem is simogatjuk meg, csak rászólunk, vagy finoman lelökjük, akkor a kutya máris elérte a célját: bárhogy is, de foglalkoztunk vele. Az ugrálásról több módszerrel is leszoktathatjuk. Az egyik, hogy figyelünk rá, hogy a kutyát negatív inger érje felugrás közben (pl. rálépünk a lábára), bár ezt a módszert nem annyira ajánlom. A másik módszer, hogy ha a kutya felugrik, egyszerűen nem foglalkozunk vele. Legjobb, ha rá sem nézünk, csak elfordulunk és arrébb sétálunk. A kutya egy idő után rá fog jönni, hogy bármit csinál, nem foglalkozunk vele. Kérjük meg a vendégeket is, hogy tegyenek ugyanígy. Ha a kutya nyugodtan leül, vagy lefekszik és már megnyugodott, akkor azonnal jöhet az üdvözlés. Ilyenkor is fontos a következetesség.
Ez akár lehet normális is, ha nincs mellette egyéb tünet és ez nem ismétlődik, véleményem szerint nem kell vele foglalkozni. Ha van más tünet is, forduljon állatorvosához egy részletesebb kivizsgálás okán. Üdv
Kérdésére nem lehet más korrekt választ adni, mint azt, hogy erről így látatlanban, vizsgálat nélkül semmit nem lehet mondani. Vigye el egy állatorvoshoz, aki majd megvizsgálja és annak alapján majd mond róla véleményt.
A fűzfa optimális választás (mindegy, hogy szomorú, mocsári, csavart ágú, netán kecskefűz), nemcsak, mert jól rágható az ilyen gyengébb csőrű papagájoknak is, mint a rozella, de a vékony háncs egyfajta természetes antibiotikumot is rejt. Csőrkoptatásra, szórakozásnak mi is a fűzfák frissen metszett ágait adjuk a papagájok számára. A bodzaág egyes részei (csersav a kéreg alatt, illetve a szivacsos bél)elviekben okozhatnak emésztőrendszeri problémát, de nem jellemző (legalábbis én még nem tapasztaltam ilyesmit). A legtöbb gyümölcsfa és erdei fa ága alkalmas ülőrúdnak. A magas csertartalmú (pl. dió), vagy gyantás ágak (pl. meggy) kerülendők. Az olyan cserjék ágait, mint a kecskerágó félék, nem szabad papagájnak adni, a tiszafa pedig kis mennyiségben is halálos méreg.
Kedves Gazdi ! Rendkívül érdekes tünettcsoportot írt le a levelében. Amikor 1 kutyát beoltunk, soha semmilyen tünetenek nem szabad jelentkezni az oltás után, ha mégis jelentkezik, akkor annak több oka lehet, többek között az oltási reakció is, amely egy allergiás rekació, a vakcinában lévő adalékanygokra. Ez a jelenség jól ismert a praxisban, ha valóban oltási reakciórol van szó az Ön esetében, akkor az átmeneti csonthártya izgalom tüneteit látta ,amely nagyon erős fájdalmakkal jár. ( sirás, ugatás.. stb.. ) Ilyen esetben a megfelelő injekciók adása után a kutyának 5 órán belül tüntementesnek kell lennie. Az Önök estében nem ez történt hanem , a csonthártya és az agyburok gyulladást követően szinte azonnal jelentkezett az epilepszia. Feltehetően a agyburokgyulladás áll a tüntetek hátterében, mely elváltozás talaján kialakuló epilepszia szinte minden gyógykezeléssel dacol. Az Ön által leírt kórlefolyás és tünetcsoprot, ritkán fordul elő , de ismert számomra. A prognózis semmiképpen nem jó, rendkívül speciális gyógykezelést igényel ilyenkor a kuyta, emelett is 2 héten belül szokott eldőlni a betegség kimenetele., végleges gyógyulásra semmiképpen nem lehet számítani.. dr,Kiss Gabriella