5926. Corgi Cardigan Welsh: a kicsi, de bátor kutya
A Corgi Cardigan szórakoztató társ, és szemfüles házőrző is. Mit kell tudni erről a kis termetű kutyafajtáról?
A Corgi Cardigan szórakoztató társ, és szemfüles házőrző is. Mit kell tudni erről a kis termetű kutyafajtáról?
Minden bizonnyal sokan hallják ezt a kifejezést. Akinek idősebb szülei, nagyszülei vannak, minden valószínűség szerint fenyegették azzal, hogy összekötik vele a bajszukat. Kisgyermekként nehéz elképzelni, hogy a bajuszos papa mit köt össze a babaarcú unokával, de általában a gyerek ilyenkor tudja, hogy valami rosszat csinált.
A szemeteszsákokat a szemét tárolására és szállítására használják. Mind a háztartásokban, mind az ipari létesítményekben, mind a köztereken eltérő méretű szemetes konténerek, kosarak, kukák találhatók, amelyek különböző típusú szemetet tárolhatnak. Mint minden más műanyag zacskó, a szemeteszsákok is különböző méretben kaphatók.
Neked hogyan indulnak a reggeleid? Kipihenten ébredsz és nyugodtan szervezed az előtted álló napot? Netalán már felkeléskor görcsbe rándul a gyomrod, és az egész reggeled kapkodással töltöd? Ha rád is ez utóbbi a jellemző, és a reggeleid nagy része kaotikus, akkor érdemes elgondolkodnod egy jól működő napi rutin kialakításán.
Csillogó szemei, selymes bundája és eleganciája teszi igazán különlegessé a török angóramacskát.
A jelenséget erősen befolyásolja, hogy milyen idős a szuka, hányadik tüzelése volt, mennyire ´rutinos´ a kan, találkoztak-e korábban, mennyire szocializált a szuka ??? • A következő tüzelésig vigye gyakran a szukát mindenféle nemű, fajtájú, korú idegen kutyák közé, biztosítsa számukra a kötetlen (póráz nélküli !!!) ismerkedési, játszási lehetőséget. • Csak minimum 18 hónapos kor utáni tüzelésnél érdemes pároztatni kutyát. • A párzási hajlandóság, bizonyos fokig elősegíthető lehet Bach-virág terápiával, homeopatikus szerrel vagy gyógynövény terápiával. • Ha a következő tüzelésnél sem jár eredménnyel akkor egy hormon vizsgálat deríthet fényt az okokra. Egyébként a jelenlegi túlszaporodásnál minden "nem párzó" szuka kutya aranyat ér! Mert jelenleg 2-3- szor annyi kutya él Magyarországon, mint amennyit a fajnak megfelelő tartási körülmények között tartanak, és az állatmenhelyek kapacitása már régen kimerült.
A fektetett odú nem éppen "előírásnak megfelelő", mivel a természetes élőhelyen is olyan odvakat választanak a hullámosok, amelyek elég mélyek, hogy a fiókák ki ne essenek, de a belső méret sokszor a 10cm-s átmérőt sem éri el. Vagyis az optimálisnak tartott hullámos odú 15 x 15cm alapterületű, 25cm magas, a 3,5-4cm-es röpnyílás a magasság felső harmadára kerüljön, bélelőanyagnak legjobb a fűrészpor, vagy ennek forgáccsal való keveréke. De mivel a hullámos papagáj nem túl válogatós az odút illetően, így akár a leírtnál kisebb,vagy nagyobb, netán fekvő helyzetű odút is elfogadnak, amelyet nem kell bemutatni számukra, anélkül is felismerik. A költés könnyebb ellenőrzése céljából, legjobb, ha az odút a ketrecen kívül, annak oldalára rögzítik(sok kalitkán erre a célra kiképzett ajtó is található).
Sok mindennel lehet gond, elsősorban az ízületeivel, a gerincével (gyakori a meszesedés), vagy ezekkel együttesen is. Ma már igen jó és hatékony (de sajnos nem olcsó) gyógyszerek vannak ennek a problémának a kezelésére, a fájdalomérzet csökkentésére. Fel kellene keresni a kutyával egy állatorvost és ő majd javasol megfelelő gyógyszert, ha megvizsgálta.
A kutyák meglehetősen könnyen hánynak. Lehet, hogy nincs semmi kóros a háttérben, a heti 2-3 alkalommal, és azonos időpontban történő hányás azonban gyanút kelt arra, hogy talán mégis van valami rendellenesség a tünetek mögött. Ez lehet takarmányozási, de szervi probléma is. Ezért érdemes lenne felkeresniük a kezelő állatorvost.
Kedves Állatbarát! A kiscicát többször kell etetni, ezért a legnagyobb mennyiséget az Ön lefekvése előtt kapja meg. Ez a viselkedés a macskáknál teljesen normális, de idővel hozzá fog szokni embertársa életritmusához, csak türelemre van szükség. Üdvözlettel: dr. Varga József