601. Hogyan ápold beteg görényedet?
Egy beteg görény ápolása kihívásokkal teli és néha ijesztő feladat lehet. Ilyenkor nagyon fontos, hogy figyelj rá és szeretgesd!
Egy beteg görény ápolása kihívásokkal teli és néha ijesztő feladat lehet. Ilyenkor nagyon fontos, hogy figyelj rá és szeretgesd!
Gyere és öltöztesd be kutyádat, no meg persze magadat és nevettesd meg a Vizsla Túra többi tagját!
Japán eddig úgy kerülte meg az IWC bálnavadászati moratóriumát, hogy az Antarktiszon és a Csendes-óceán északi részén is vadászott, azt állítva, hogy az elejtett a bálnákat a tudomány érdekében kell megölni.
Az aranyhal (Carassius auratus auratus) tartásához nagy méretű (legalább 100-200 literes) akvárium szükséges. A gömbakváriumot pedig felejtsük el, az aranyhal nem szereti!
Minden műtétre kerülő beteg állatot a rá egyedileg megszabott módon kell elaltatni. Más-más módon nyugtathatók az idős, beteg, és a nagyon fiatal állatok.
Mindenekelőtt jó lenne állatorvosnak megmutatni az állatot, nincs-e olyan betegsége (bőrelváltozása, pl. gyulladás, váladékozás, vagy csupán higiéniai probléma), amely vonzó lehet a legyek számára. Mert elsősorban az ilyen alapbajt kell(ene) kezelni. A legyek, egyéb rovarok távol tartására többféle készítmény is igénybe vehető - ennek kiválasztásában is segíthet a kezelő állatorvos. Ezek közül az egyik legártalmatlanabb az "Insecticide 2000", mely az állat lepermetezését követően néhány napig védelmet adhat a zaklató legyekkel szemben is. (A szer melegvérűekre ártalmatlan, használat előtt alaposan felrázandó.)
A meleget a nyuszik nehezen bírják,mivel nem tudnak izzadni főként a fülükön tudnak hőt leadni. A hasuk elég nagy felület és ott a szőr is ritkább,így szívesen hűsölnek a hideg köveken,de ettől nem fáznak meg. Ha nagyon muszáj,meg lehet őket fürdetni,de erre általában ritkán kerül sor,mivel rendszeresen tisztogatják magukat, és ezáltal eltávolítják a szennyeződéseket. Erősen szennyezett nyuszit,aki nem tudja magát tisztítani babafürdetővel lehet megmosni. Ha hűsítés miatt szeretné fürdetni, akkor e helyett azt ajánlom,hogy bevizezett kézzel simítsa át az állat fülét, fejét,hátát.
8 évesen még nem számít nagyon öregnek egy uszkár. Az, hogy még meddig élhet, rengeteg dologtól függ, többek között attól, hogy mennyire súlyos a veseelégtelensége, hogyan működnek a többi szervei, és hogy mennyire sikerül a gazdinak betartani a gyógykezelésre vonatkozó utasításokat. A Hill´s cég K/D tápja egy jó minőségű (teljes értékű) táp, ha csak ezt eszi, azzal gyakorlatilag kielégíthetők a táplálási igényei (még akár reszelt répa nélkül is). Van azonban a piacon több gyártónak is olyan gyógytápja is, ami kifejezetten vesebeteg kutyák részére készül, esetleg megpróbálhatja valamelyik másikat is. Ugyancsak lényeges, hogy az állatorvos által ajánlott gyógyszereket rendszeresen kapja a kutya, a magas vérnyomás és a veseprobléma valószínűleg összefügg, a gyógykezelésre szolgáló gyógyszer orvosolja mindkét problémát Ajánlatos időnként vérvizsgálattal ellenőrizni a helyzetet, így szükség esetén időben módosítható a kezelés.
Amennyiben nem kapott a közelmúltban nagyobb mennyiségű zöldeleséget, úgy mindenképp állatorvost kellene felkeresni. A hasmenést okozhatja olyan eleség, amelyhez nincs a a madár hozzászokva, de ilyen tünete van többek közt a bakteriális fertőzéseknek is. A tollborzolás általános jele a legtöbb megbetegedésnek. Valószínűsíthető, hogy antibiotikumos kezelésre lesz szükség, illetve javaslok egy féregtelenítést is.
Kutyáját szocializálnia, szoktatnia kell a fajtársakhoz. Minél több különböző méretű, korú, nemű, fajtájú és korú kutya közé kell vinnie, lehetőleg zárt területen, és kizárólag póráz nélkül. Természetesen a kezdetben ezt ajánlott szakember irányításával, felügyeletével, jól szocializált és megfelelően kontrollálható kutyák társaságában csinálnia.