6111. Mit ünneplünk az Állatok világnapján?
Az állataink igazi társaink, barátaink, segítőink lehetnek, és nem egyszer jobban kötődünk hozzájuk, mint egy-egy emberhez.
Az állataink igazi társaink, barátaink, segítőink lehetnek, és nem egyszer jobban kötődünk hozzájuk, mint egy-egy emberhez.
A kölyökkutyák gyakran vizelnek örömükben. Nem tudják kontrollálni magukat, és néha észre sem veszik, hogy ez történt.
Ha a saját egészségünkről van szó, ma már könnyen válogathatunk különböző vitaminkészítmények közül, és sokan tisztában is vagyunk vele, melyik vitamin miért fontos a szervezetünk számára. Azonban, ha négylábú kedvencünkre kerül a sor, már jóval nagyobb fejtörést okoz, szüksége van-e vitaminra, illetve ha igen, melyik a megfelelő választás? Jöjjön néhány válasz, amely segíthet jobban eligazodni a kutya és vitamin témában.
A hibrid kutyafajták létrehozása egyesek szerint ingoványos terep: szerintük nem lenne szabad csak úgy keresztezni 2 fajtát azért, hogy létrehozzunk egy harmadikat, ami talán, egy kis szerencsének is köszönhetően, azokat a tulajdonságokat fogja hozni, amiket szeretnénk. Mások ugyanakkor azzal érvelnek, hogy az összes, ma ismert és bejegyzett kutyafajta ugyanígy jött létre – miért ne lehetnének újabbak? Bárkinek legyen is igaza, a hibrid kutyák léteznek, és nagyon sokan kedvelik őket.
A férfi frizura divatot még napjainkban is a híres emberek hajviseleti határozzák meg. Leginkább a sportolók, a filmsztárok, és a zenészek szoktak lenni azok, akik a trendet diktálják ilyen téren. Éppen ezért nem ritka az, ha egy olyan konkrét elképzeléssel szeretnének elmenni az urak a fodrászhoz, amit az újságban, vagy a tévében láttak. Olyan szerencsés helyzetben van az erősebbik nem, hogy napjainkban már nem csak fodrászatba, de barber shopba is mehetnek akkor, ha igaz stílusos hajkölteményt szeretnének, hiszen az ilyen szalonokban nem csak a szakáll és bajusz vágásával, ápolással foglalkoznak!
A leírt problémával kapcsolatban nem tudok segíteni, a macskák természetes szokása önmaguk tisztogatása. A túlzott nyáltermelődés miatt esetleg forduljon orvoshoz.
Az említett probléma gyakori macskáknál, a viszonylag korai elválasztás következménye lehet, de gyakran csinálják saját maguk megnyugtatására is. Ha nem okoz az egymás vagy saját maga szopása sérüléseket, akkor nem kell vele foglalkozni. A kor előrehaladtával ez a jelenség csökken. A leszoktatásban segíthet a gyakori játék és foglalkozás a macskákkal, illetve rájuk kell szólni, ha elkezdik ezt a viselkedést.
Sajnos csak azt tudom tanácsolni, hogy vigyék el őket állatorvoshoz és igenis "költsenek rájuk", ha muszáj! Egy állat élete nem játék és minden állattartónak kötelessége gondoskodni állatairól, ellenkező esetben állatkínzásról beszélünk. A leírt tünetek alapján így a távolból nem tudok sok okosat tanácsolni, illetve bármit mondok, az felelőtlen kijelentés lenne.
Sajnos a meleget nem kedvelő fajok kipusztulhatnak! Ajánlom, hogy az akváriumot (míg ilyen hideg van), rakja az ablakba, és szerezzen be egy hőfokszabályzós fűtőszálat, ezt pedig állítsa be 23-24°C környékére! A fűtőszál teljesítménye 50 W-os legyen, max. 75 W! Továbbá ajánlok hetente kétszeri vízcserét, illetve egy levegőztető rendszer beszerzését!
A szobatisztaságra neveléshez a kutya segítsége is kell. Egy intelligens kutya hamarabb megtanulja, hogy ne piszkítson oda, ahol alszik vagy játszik. Főleg akkor nehéz, ha a gazda napközben nincs otthon. Egy kiskutya még nagyon sokszor végzi a dolgát egy nap. Ha megoldható, hogy napközben többször is levigyék sétálni, akkor napközben akár 6-7-szer is ki kell vinni. Ha a dolgát az utcán végzi, akár kicsi, akár nagy, mindig meg kell dicsérni, szóval és simogatással. Jelezni kell neki, hogy amit csinál, az helyes. Ha a gazda hazaér, mindig vigye le azonnal sétálni. Tegye le a táskát és már vigye is a pórázt, menjenek sétálni. Ugyanígy kell az etetés után is, mert általában akkor végzi el legtöbbször a dolgát. Hozzáteszem, ha éjszaka felkel és járkál, valószínű, hogy megint vécéznie kell. Én, amíg a kutyám nem lett szobatiszta, mindig melegítőben aludtam, hogy csak fel kelljen vennem a kabátot. Két hét alatt megbízhatóan szobatiszta lett. Ha mégsem sikerül elkerülni a "balesetet" és rajtakapják, hogy bepisil, össze kell szidni, esetleg a többszöri eset után a nyakbőrénél megrázni, ahogy az anyja is szokta, ha rosszat tesz. (A nevelés csak akkor hatásos, ha a lakásban piszkításon rajtakapják vagy közvetlen utána. A fél vagy egy órával korábban elkövetett csínytevésért már nem érdemes összeszidni.) Utána rögtön le kell vinni sétálni, és ha még maradt a "tartályban", akkor megdicsérni. Az etetésével kapcsolatban: minden száraztápnak megvan az adagolása, legtöbbször a zsákon. Kornak, méretnek, súlynak megfelelően kell adagolni. Amíg kicsi, addig kölyöktápot naponta 3-szor kell enni adni neki, azaz a napi adagot 3 részre osztva. Érdemes változatosan etetni. Néha csirkét vagy húst, feltétlenül főzve, akár tésztával vagy rizzsel, száraztápot összekeverni azzal, ami a konyhában megmaradt. Ügyelni kell, hogy a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat megkapja. Érdemes állatorvoshoz fordulni, vagy a tenyésztőhöz, ha van tapasztalata. Lehetőleg kölyöktápot kapjon, de NE pépes vagy szétáztatott eledelt, konzervet. Tanuljon meg rágni. Napközben is lehet rágnivalót adni neki, jobb, ha nem az asztal vagy a szék lábát kezdi ki. Remélem minden kérdésre kielégítő választ tudtam adni ebben a rövid levélben. Amennyiben még maradt kérdése, kérem írjon e-mailt vagy hívjon fel telefonon.