6146. A veterán, oldtimer kocsik jó barátai: a motorolaj és a hajtóműolaj (x)
Ha régebbi járműve van, valószínűleg rendszeresen cseréli az olajat. De vajon a megfelelőt használja?
Ha régebbi járműve van, valószínűleg rendszeresen cseréli az olajat. De vajon a megfelelőt használja?
Ahogy közeledünk az év vége felé, egyre inkább eltölt minket a közelgő ünnep szelleme. A Mikulás érkezése és a karácsony az egyik legjelentősebb időszak évről évre az életünkben. Ekkor kicsit szünetel a mindennapi rutin, és igyekszünk egymásra koncentrálni.
Ugyan úgy, ahogy nekünk gazdiknak, kutyusainknak is szükségük van megfelelő vitaminokra és ásványi anyagokra ahhoz, hogy a téli hónapokban is ugyan olyan jó kedvű és egészséges maradjon, mint a melegebb időben.
Az autógumikat értékesítő cégek jellemzően három kategóriába szokták beosztani a náluk kapható téli gumikat és nyári abroncsokat. Az olcsó gumik márkanevét talán még nem is hallottad, ami nem meglepő, hiszen ezek a gyártók a legritkább esetben költenek őrült összegeket reklámokra.
Egy elektromos autó megvásárlása csak az első lépés a közös életetekben. Azonban nem mindegy, hogy honnan vásárolod meg, és az sem, hogy újonnan vagy épp használtan. Több lehetőséged is van, épp ezért érdemes tudni mindről, mert így könnyebb lesz meghozni a legjobb döntést.
Üdv! Vizi teknősök takarmányozása során a következőkre kell ügyelni: 1-A legjobb számukra az egyben lefagyasztott kishal (amiben minden szerv és a csontok is benne vannak) Ha ezt nem lehet kapni, akkor érdemes valahogyan (szomszéd, rokon akárki segítségével) beszerezni egy nagyobb adagot, mely kb. fagyasztva egy évig eláll, illetve addig érdemes tárolni, tovább nem, mert a tárolás során romlik a minősége. 2- Nincsen tapasztalatom az említett „vitaminos” granulátummal, viszont a szárított Gammarus rákok, akárcsak az egyéb kereskedelemben még mindig elterjedt liofilizált termékek nem alkalmasak hosszútávon teknősök takarmányozására, illetve felnevelésére. Esetleg Gammarus fajok, illetve vörös szúnyoglárva és egyéb eleségállatok fagyasztva adhatók víziteknősnek, csak ezeket általában halaknak, kis kiszerelésbe árusítják, és hosszútávon nem fogjuk győzni teknősünk étvágyát kielégíteni ezen kis adagokkal. 3- A feletetett mennyiséggel kapcsolatban érdemes azt az elvet követni, hogy a teknős addig kapjon enni, amíg jóízűen befalja az elé rakott eleséget. Egy idő után már látjuk, hogy már nem olyan falánkan eszik, mint az etetés kezdetekor, hanem csak „nyeldekli” a falatokat … nos ekkor kell abbahagyni. 4-Naponta egyszer bőven elég megetetni a kisteknőst. És a későbbiekben, amikor már nagyobbacska (nem tudom pontosan milyen fajról van szó, ezért nem írok méretet) át lehet térni a heti 3X etetésre, végül felnőtt korban pedig nagy körültekintéssel kell kezelnünk a teknős etetését. 5- Felnőtt korban az etetésnél a következőkre érdemes odafigyelni: A teknősök a természetben nem tudnak könnyedén táplálékhoz jutni, ezért egy igen aktív táplálék kutató mechanizmus van „beléjük kódolva” hogy biztosan keressék a táplálékot és minél több táplálékhoz jussanak, és ezáltal életben maradjanak a szabadban, ahol a táplálék megszerzése nehéz feladat…. Sajnos fogságban ez a táplálék kereső mechanizmus nem szűnik meg. Így felnőtt teknőseink táplálkozására nekünk kell odafigyelni, nehogy elhízzanak, mert az elhízás hüllők esetében súlyos következményekkel járhat. A teknősök gyorsan rászoknak arra, hogy az akvárium falánál, ha elég sokáig „kapálóznak” akkor előbb-utóbb enni kapnak… Ezt a betanult „táplálékszerző magatartásformát” nem szabad minden alkalommal kielégítenünk, különben teknősünk elhízik. Erre tehát majd felnőtt korban kell ügyelni, a kisteknős, most, a növekedése során bátran kaphat akár naponta enni. -Éva
Kedves Zsuzsanna, mindenképpen javaslom az ivartalanítást, hiszen ez egy rutin eljárás és csupán pár nap lábadozás követi. Nagyobb traumának számít a cicának, amikor kölyköket hoz a világra, ami nem minden esetben bonyolodik le prombélmamentesen. Olvason bele az ide kapcsolódó cikkeinkbe!
Kedves Mónika! Talán nem betegség tünete, esetlegesen sok orrváladék képződik. Amennyiben nincs más tünet lehet várni még. Üdvözlettel: Dr. Stark Róbert
Üdvözlöm! Ez egy nehéz kérdés. Jelenleg a dolog úgy néz ki, hogy van 1. a Dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungoris) és van 2. a Campbell törpehörcsög (Phodopus campbelli). Régen a Campbell törpe hörcsög a Dzsungáriai törpe hörcsög alfajának volt besorolva tehát a tudományos neve Phodopus sungoris campbelli volt. Ezért aztán minden dzsungáriai és campbell törpehörcsögöt „dzsungáriai törpehörcsögként” adtak el a hazai kereskedők –leegyszerüsítve a dolgot és nem bíbelődve a nomenklaturával. Ami még bonyolítja a helyzetet, hogy a két faj képes hibridizálódni. A két fajt nehéz megkülönböztetni. A dzsungáriai törpe hörcsögnek sötét 3 csíkja van : egy a háta közepén a gerinc vonalán és 1-1- a két oldalán (ott ahol a sötét sáv megszűnik és a világos hasi szín kezdődik el). A dzsungáriai t.h. nagyobb, roboztusabb állat, a campbellihez képest. A kereskedelemben nagyon ritkán lehet hozzájutni dzsungáriai törpe hörcsöghöz. Ha valaki nem biztos benne melyik állata van akkor nagy valószínűséggel campbell törpehörcsöge van. A campbell törpe hörcsögnek 6 színváltozata ismert : -Aguti= vadas -Argente= (homok színű test- fehér has, piros szem) -Fekete szemű argente -Albino -Opál (kékes-szürke test-fehér has-fekete szem) -Fekete (az egész állat fekete) A dzsungáriai törpe hörcsögöknek amúgy 12 színváltozatát említik egyes cikkek… A dzsungáriai törpehörcsög esetén még egy nehezítés van. Ősszel levedlenek és világosabb bundát öltenek a téli havas tájra való tekintettel…ezért nevezik angol nyelvterületeken őket „winter white”-nak. Ezt a vedlést fogságban nem mindegyik egyed gyakorolja. A kérdésre válaszolva szerintem a képeken 2 különböző példány campbell törpehörcsög szerepel, mindkettő argente színváltozatú, az egyik fekete szemű a másik pedig piros szemű. -Éva
Üdvözlöm! Amennyiben áttétet nem találtak a cicánál, úgy mindenképpen megnyugtató a helyzet. Érdeklődjön állatorvosánál, hogy milyen gyakran javasolja a kontrollvizsgálatok elvégzését. Emellett a jó minőségű táp, táplálékkiegészítők is segíthetnek.