6431. Ismerd meg a 2023-as év madarát!
A barkóscinege lett az év madara 2023-ban. De mit kell tudni róla?
A barkóscinege lett az év madara 2023-ban. De mit kell tudni róla?
Ma már több területre is találhatunk profi megoldásokat nyújtó szoftvereket. Kivétel nélkül ide tartoznak a kép-, hang- és videószerkesztő programok is, amelyek között felelhetünk igazán népszerű termékeket is.
Manapság már életünk szerves részét képezik informatikai eszközeink, hiszen napi szinten alkalmazzuk őket. A munkánkban és az otthoni szórakozásban egyaránt jelentős a szerepük, azonban operációs rendszer nélkül csupán élettelen váz volna a legkorszerűbb számítógép is.
Csaknem 10 ezer erdei fülesbagoly telelt Magyarországon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Intézet (MME) január végén indított országos felmérésének összesítése szerint.
Először választották meg az év lepkéjét, amely a fecskefarkú pillangó lett. A kezdeményezéssel a természetvédelmi problémákkal érintett fajokra szeretné felhívni a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) lepkevédelmi szakosztálya.
Ennek sok oka lehet, a leggyakoribbak: parazitás fertőzöttség (pl. tetvesség), gombás bőr-/szőrfertőzés, vitaminhiány illetve egyéb betegségek. Ezek elkülönítése és a szakszerű kezelés érdekében mindenképpen el kell vinni az egeret állatorvoshoz.
A feljavításra rengeteg féle vitaminkészítmény áll rendelkezésre (tabletták, paszták, cseppek, granulátumok). Ezek mindegyike (egyéb hasznos hatásaik mellett) növeli az állat étvágyát, ellenállóképességét és javítja szőrminőségét is. Állatpatikákban beszerezhetők. Táplálásra pedig jó(!) minőségű, száraz macskatápot ajánlanék. A "fejlötyögéssel" kapcsolatban nem tudok állást foglalni, mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak.
Igaz, hogy a háromszínű macskák csak nőstények lehetnek, ez az ún. nem nemi kromoszómákhoz kötött színöröklődés. Ha esetleg kandúr a háromszínű állat, akkor biztos, hogy hermafrodita, és terméketlen, mint hím egyed. A joghurtos kérdésre nem tudom a választ.
Hosszabb-rövidebb idő után szépen megszokják egymást. Az, hogy tojást is raknak-e, a tartási körülmények minőségétől (kalitka és odú méret, táplálás, stb.) és a kettőjük közt kialakult kapcsolattól is függ.
A nőstény ivartalanításával várni kell a tüzelés befejeződése utántól 3 hónapig. A kan meg fog gyógyulni, a szőr ki fog nőni a tasakján. Akár már most ivarérett lehet, de 9-10 hónaposan biztosan. Vigyázni kell már rá a következő tüzelésnél befedezheti a szukát!!