6446. Hol előnyösebb a kutyáknak? Kint a kertben vagy bent a lakásban?
Előre leszögezzük, hogy ez egy olyan kérdés, amiben valószínűleg sosem lesz teljes egyetértés a gazdik körében.
Előre leszögezzük, hogy ez egy olyan kérdés, amiben valószínűleg sosem lesz teljes egyetértés a gazdik körében.
Ugyan egyesek szerint még nagyon távolinak tűnik, de biztos lehetsz benne, hogy pár hónapon belül eljön az az idő, amikor már nemcsak hogy érdemes lesz kiülni a teraszra egy kis napfürdőzésre, hanem akár a káros sugarak elleni védelemről is érdemes gondoskodni. Ezt több módon is megteheted, de a legalapvetőbb talán a napernyő alkalmazása. Ha nem vagy erről meggyőződve, olvass tovább, és megtudhatod, milyen hasznokkal jár, ha Te is rendelkezel eggyel.
Nem mindegy, hogy a napodat milyen környezetben töltöd, hiszen ez hatással van a lelkiállapotra, hatékonyságra is. A színek befolyásolják a kedvünket, hangulatunkat, ezért körültekintően kell kiválasztani, hogy milyen színű berendezéssel és kiegészítőkkel vesszük magunkat körül.
Mielőtt az újszülött babával hazamentek a kórházból, érdemes betárazni a megfelelő méretű pelenkákból, hogy az első napokban, hetekben ne kelljen boltba futkosni érte. A kezdeti időszaka nyugalomról és az egymásra hangolódásról szól. Egy darabig az etetés, altatás és pelenkacsere között fog forogni az életetek. Evés után alszik a kisbaba, alvás után pedig cserélni is kell a pelenkát. Célszerű, ha minden szükséges holmi, ami a pelenkacseréhez kell, kéznél van.
A modern idők kihívások elé állítják a munkáltatókat is, főleg ha szeretnék elkerülni, hogy magas legyen náluk a fluktuáció, és hogy tartósan megmaradjanak náluk az értékes emberek.
A látványosan fejlődő "bütyök" szinte biztosan gyulladás, mely vagy ízületi, vagy külső behatás következtében jött létre (a szaru megvastagodása hosszabb idő alatt következne be, még atkafertőzés esetén is). Házilagos kezelésre gyulladáscsökkentő (pl. Tetran, Phenylbutazon 5 %) kenőcs lehet megfelelő. De ha súlyosabb a probléma, tályog megnyitásához, esetleg idegen test eltávolításához állatorvost keressen fel. Amennyiben a "bütyök" magától kifakad, úgy tisztítsa meg a baktériumoktól, öblítse ki Betadin-nal, és hegesedésig kezelje antibiotikumos kenőccsel.
Az átélt izgalmak lehetnek kiváltó ok, akkor is, ha állatviselkedési és pszichikai szempontból a "megsértődés" az nem igaz, és nem helyes. A kutyakozmetikában érhette olyan stresszhatás, aminek következtében a vizelést kiváltó ingerhatás megváltozott. De ez csak átmeneti állapot lehet. A másik ok lehet az ivartalanítás hatására jelenleg változás alatt lévő hormonháztartás. A harmadik ok lehet, hogy, ha nem lett volna, - egyébként nagyon helyes és példamutató módon, - ebben a korban ivartalanítva, akkor most kezdene ivaréretté válni, amely gyakorta befolyásolja a vizelési szokásokat. A negyedik ok lehet, hogy a tartási körülményekből eredően (elkényeztetés ?) kezd dominánssá válni és tulajdonképpen un. ´jelölő vizelést´ végez. (Mivel egyedüllét közben nem produkál ilyesmit, erre nem kevés a gyanú. Ugyanis olyankor nincs ki előtt demonstrálni a birtoklást, határt, vagy más domináns megnyilvánulást !)
A leírásból nem derül ki, hogy a "kis mopszom" az állat korára, vagy méretére vonatkozik (már azon túlmenően, hogy a mopsz eredendően kis méretű). Kölyök esetében a gennyes kötőhártya gyulladás különösen súlyosan esik latba. Ezért egyáltalán nem szeretném megnyugtatni, ellenkezőleg. Mivel ez a tünet akár a szopornyica tünete is lehet, ezért sürgős állatorvosi vizsgálatot javaslok - remélem, ez azóta meg is történt. De felnőtt korban sem örülünk különösebben ilyen tüneteknek. Mivel a kötőhártya gyulladás más betegségek kísérő tünete is lehet, alapos vizsgálatra lesz szükség, és az elkövetkező néhány napon fokozottan kell figyelni az állat állapotának változására. A "hártya" valószínűleg az előesett 3. szemhéj, ami kiszáradásra (pl. hasmenés esetén), esetleg általános gyengeségre, elesettségre utalhat, de önálló betegségként is jelentkezhet. Utóbbi esetben műtéti megoldásra lehet szükség. Tehát: Nem semmi! Komoly!
Kedves kérdező! Nagyon jók a kérdései, de ezzel inkább etológushoz, zoológushoz forduljon a pontos válasz érdekében. Magam is ennyi bizonytalansággal számolok, nekem is van cicám, kijárhat az utcára, de nem tudom ki és mikor tanította meg neki az utcai viselkedés szabályait... Viszont nyakörv helyett cicahámot tettem rá. Nem tudja leszedni, és arra ráírtam a címem, arra az esetre ha elveszne, vagy baj érné. Sajnos olyanok, mint a gyerekek, van akit sok baj ér van akit meg kevés, fontos dolog az elővigyázatosság, de nem őrködhetünk örökké. Üdvözlettel.
A cicák (és a többi házikedvenc) etetésénél is nagyon fontos a változatosság, a vegyes étrend. Azaz kapjon házikosztot, száraz tápot, konzervet vegyesen. Mivel idősebb korban már ezen nehéz változtatni (főként, ha egy típusú márkához van szoktatva), ezért ezt érdemes fiatalon már elkezdeni.