6906. Demény, a kötsög: egy magyar kutyainfluenszer nem mindennapi élete
Január 28-án el kellett altatni Deményt, a kötsög vizslát, aki az ország egyik első kutyainfluenszere volt.
Január 28-án el kellett altatni Deményt, a kötsög vizslát, aki az ország egyik első kutyainfluenszere volt.
Az éjszaka sötétje, az autó fényszóróinak vakító fénye és a gyorsan változó forgalom mind-mind növeli az állatok számára a veszélyt. Az állatok érzékszervei nem mindig képesek megbirkózni ezekkel a körülményekkel.
A kutyák természetüknél fogva hűséges társak, de bizonyos fajták különösen erősen kötődnek gazdájukhoz. Mutatjuk melyek ezek!
Általánosságban elmondható, hogy a kisebb kutyafajták hosszabb életet élnek, míg a nagyobb kutyák hajlamosabbak rövidebb élettartamra. Azonban az, hogy meddig él a kutyánk, számos más, egyéb tényezőtől is függ, beleértve a fajtát, a genetikát, az étrendet és az általános gondozást.
A búvárszivattyúk évtizedek óta megbízható társai mind a háztartásoknak, mind az iparnak; de vajon meddig számíthatunk rájuk? Ez az a kérdés, amely gyakran felvetődik, főleg, ha hosszú távú befektetésről beszélünk.
Kisgyerek mellé a törpenyúl jobban javasolt, mert a cica esetleg karmolhat, haraphat, sérülést okozhat a gyermeken. Ezzel szemben a nyuszi békés állat, de oltásokra neki is szüksége van, pl. szúnyog ellenire félévente (kb. 3-4000 Ft). Ha más nyúllal is találkozik, akkor vérzéses nyúlbetegség ellen is be kell oltani. Tartásának legsarkalatosabb pontja az etetés, amit, ha telefonon felhívja Rendelőnket, szívesen elmondunk.
A hullámos papagáj természetesen ehet szotyit, egyéb tápláléka: vörösköles és zab keverékéből álló mageleség, amely mellett szívesen fogyasztja a fürtöskölest, hántoltzabot, fénymagot is. Feltétlenül adnunk kell számára némi zöldeleséget: salátát, tyúkhúrt, kelkáposzta levelét, gyermekláncfüvet, reszelt nyers sárgarépát, sóskát, spenótot, sárgarépa zöld levelét stb. Naponta a friss ivóvíz is elengedhetetlen. Ez a faj ritkán szokott az úgynevezett madárfürdőben lubickolni! Egyes források szerint az esőtől nedves faleveleken elégítik ki a vad példányok ezt az igényüket. Ennek ellenére azért akad olyan példány, amely szívesen megmártózik az itatóedénykében is.
A vakcinákról: Az általánosan használt vakcinák hatékony és biztos védelmet nyújtanak a következő betegségekkel szemben: * leukózis, * fertőző hashártyagyulladás (FIP-vírus), * fertőző bélgyulladás (panleukopenia), * fertőző rhinotracheitis (herpes vírus), * calicivírus okozta nátha, * veszettség. Részleteket a kapcsolódó cikkekben találsz. Az ár állatorvosi rendelőnként változik, érdemes érdeklődni a közeli állatorvosoknál.
A leírtak alapján én a herpeszvírusos fertőzésre gondolnék, ez az egyik leggyakoribb korai kölyökhalált okozó kutyabetegség. Ma már védőoltással lehet ellene védekezni. Javaslom, beszélje meg ezt a kérdést az állatorvososával, aki bizonyára segítségére lesz a megoldás megtalálásában. A betegségről itt olvashat többet: http://www.haziallat.hu/kutya/betegseg_gyogyitas/kutyaherpesz-a-fertozes-tunetei-es-a-vedekezes/2203/
Amennyiben vedlés után világosodott ki a bundája, az normálisnak mondható jelenség.