6936. Milyen magasra tud ugrani egy macska? Elképesztő!
Akár a hűtő tetejéről, akár a kertben lévő fáról néz le rád a cicád, a magasból szemlélődés természetes számára.
Akár a hűtő tetejéről, akár a kertben lévő fáról néz le rád a cicád, a magasból szemlélődés természetes számára.
Minden, amit tudnod kell a macskád harmadik szemhéjáról – és hogy mit tegyél, ha láthatóvá válik. Amikor a macskád álmosan hunyorog rád, az olyan, mint egy kis szőrös ölelés és egy édes "szeretlek". De mi van, ha a harmadik szemhéj, amely függönyként csúszik át a szemén, szintén megjelenik? És várjunk csak, hány szemhéja van egy macskának?
Az alvás mennyisége függhet az életmódtól, az unalomtól, sőt, még az évszaktól is. Szeretnéd minden ébren töltött percet a macskád mellett tölteni. De úgy tűnik, a cicádnak más tervei vannak a napjára. Ez magában foglalja a itt alvást, ott alvást, és egy kis szundikálást a fotelben. Olyan kevés ébren töltött pillanat mellett nem meglepő, hogy vajon mennyi alvásra van szüksége egy macskának naponta.
Ne aggódj—a legtöbb könnyen javítható! A kedvenced annyira a családod része, hogy soha nem gondolnál arra, hogy bántanád. Mégis, még a legjobb szándékú háziállattartók is akaratlanul káros helyzetbe hozhatják állataikat. A túl sok ételtől kezdve a biztonságtalan autóutakig, érdemes figyelni ezekre az öt nem nyilvánvaló veszélyre, hogy segíts kedvencednek a lehető legegészségesebb és legboldogabb életet élni.
A macskák is megfázhatnak, de nem tőlünk, emberektől. Így állapíthatod meg, hogy a cicád náthás-e, és hogyan segíthetsz neki. A macskák is megfázhatnak, hasonlóan az emberekhez. Ha észreveszed, hogy a macskád gyakrabban tüsszent, orrfolyása van, vagy könnyezik a szeme, ezek a felső légúti fertőzés (URI) gyakori jelei, amit mi embereknél "náthának" nevezünk. A macskanáthát különböző kórokozók idézhetik elő, és sok közülük rendkívül fertőző.
Mindenképpen szükség lenne egy állatorvosi vizitre, ahol el lehetne dönteni, hogy valamiféle betegség okozza-e a lesoványodást. Ha ez kizárható, akkor valószínűleg túlzottan válogatós a kutyus, ami annak köszönhető, hogy megszokta, ha elég kitartó, akkor a legfinomabb falatokat kapja meg és ezért utasítja vissza a legtöbb eledelt. Azért ez utóbbi esetben sem szoktak kórosan lesoványodni az állatok...
A genetikai állomány nem károsodik az életkor előrehaladtával, legfeljebb a sperma minősége romolhat, ezért lehet, hogy nem termékenyül meg a szuka. Tehát a kölykök egészségesek lehetnek. Ha lehet, háromszori fedezést ajánlok egymást követő napokon, hogy ez kompenzálja az esetleges csökkent minőségű spermát. Előfordulhat a fedezőképtelenség is, hiszen sohasem csinálta még ezt a kan, ilyenkor lehetőség van a mesterséges termékenyítésre is, ami egy nagyon egyszerű beavatkozás és nem veszélyes sem a szukára, sem a kanra nézve, ráadásul még a sperma minősége is ellenőrizhető ilyenkor.
Mivel állatoknál - így nyulaknál is - a legtöbb betegség tünete a nem evés, ezért ebből önmagában még nem lehet következtetni arra, hogy milyen betegség okozza az étvágytalanságot. Ezért erre én sem tudok konkrét választ adni. Ehhez az állatot látni kell, tapintani, megvizsgálni, kiegészítő vizsgálatokat végezni (röntgen, vérlabor, ultrahang, stb.) és ezek alapján lehet felállítani valamifále diagnózist, ami alapján kezelni lehet a problémát. Persze be kell vallani, hogy ilyen kistestű állatoknál a kezelések néha sémák szerint zajlanak, mivel a kis testméret (stb.) miatt igen nehézkes sok vizsgálatot elvégezni.
A műtét veszélye megegyezik egy általános műtéti kockázattal, ami főleg altatásból adódik. Ezzel sajnos még a legprofibban végrehajtott műtétek esetén is számolni kell, hisz élőlényekről, élő szervezetekről van szó. Azért egy görényekkel gyakran foglalkozó rendelőben nagyon ritka a komplikáció. Érdemes a műtétet végző állatorvossal is konzultálni, ha bármi kérdés merül fel. A görény viselkedése a műtét után csak pozitív irányba fog változni: nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, barátságosabb lesz. Hasznos lehet megnézni az alábbi kisfilmet is.
A tüzelés miatti problémák megelőzése miatt inkább egy kan kiskutya beszerzését javasolnám. Tapasztalatom szerint az idősebb kanok is szívesen elfogadják a kölyköket és "atyailag" tanítgatják őket. Persze, minden eset egyedi és az összeszoktatásukat felügyelet mellett szükséges elvégezni.