6936. Milyen magasra tud ugrani egy macska? Elképesztő!
Akár a hűtő tetejéről, akár a kertben lévő fáról néz le rád a cicád, a magasból szemlélődés természetes számára.
Akár a hűtő tetejéről, akár a kertben lévő fáról néz le rád a cicád, a magasból szemlélődés természetes számára.
Minden, amit tudnod kell a macskád harmadik szemhéjáról – és hogy mit tegyél, ha láthatóvá válik. Amikor a macskád álmosan hunyorog rád, az olyan, mint egy kis szőrös ölelés és egy édes "szeretlek". De mi van, ha a harmadik szemhéj, amely függönyként csúszik át a szemén, szintén megjelenik? És várjunk csak, hány szemhéja van egy macskának?
Az alvás mennyisége függhet az életmódtól, az unalomtól, sőt, még az évszaktól is. Szeretnéd minden ébren töltött percet a macskád mellett tölteni. De úgy tűnik, a cicádnak más tervei vannak a napjára. Ez magában foglalja a itt alvást, ott alvást, és egy kis szundikálást a fotelben. Olyan kevés ébren töltött pillanat mellett nem meglepő, hogy vajon mennyi alvásra van szüksége egy macskának naponta.
Ne aggódj—a legtöbb könnyen javítható! A kedvenced annyira a családod része, hogy soha nem gondolnál arra, hogy bántanád. Mégis, még a legjobb szándékú háziállattartók is akaratlanul káros helyzetbe hozhatják állataikat. A túl sok ételtől kezdve a biztonságtalan autóutakig, érdemes figyelni ezekre az öt nem nyilvánvaló veszélyre, hogy segíts kedvencednek a lehető legegészségesebb és legboldogabb életet élni.
A macskák is megfázhatnak, de nem tőlünk, emberektől. Így állapíthatod meg, hogy a cicád náthás-e, és hogyan segíthetsz neki. A macskák is megfázhatnak, hasonlóan az emberekhez. Ha észreveszed, hogy a macskád gyakrabban tüsszent, orrfolyása van, vagy könnyezik a szeme, ezek a felső légúti fertőzés (URI) gyakori jelei, amit mi embereknél "náthának" nevezünk. A macskanáthát különböző kórokozók idézhetik elő, és sok közülük rendkívül fertőző.
A kihullott vagy éppen a kitépődött tollak kinőnek hiánytalanul. Teendő ez esetben az, hogy amíg nem nőttek ki a tollak valamennyire és nem tud biztonságosan "közlekedni" a kispapagáj, óvni kell mindennemű sérüléstől. Előfordulhat akár az is, hogy ilyen sérülés halálhoz vezet a kismadaraknál.
Igen, vigye el őt az állatorvosához. A macskáknál a "megfázásos" tünetek mögött sokféle betegség "bújhat" meg. A legtöbb vírusos légzőszervi betegség a szövődményeivel együtt idültté válhat a megfelelő kezelés hiányában és így akár hónapokig tartó problémát is okozhat. Jobb az elején alaposan, megfelelően gyógykezelni őt, mint később sajnálkozni és rendszeresen a váróteremben ücsörögni.
A teknősök igen gyakran küzdenek A-vitaminhiánnyal, aminek fő tünete valóban az, hogy "megduzzad a szemük" és "nem nyitják ki" a következményesen kialakuló hám-metaplasia miatt. A leírtak alapján a megfelelő gyógykezelés megtörtént, amennyiben valóban A-vitaminhiány okozta a problémát. Rendszerint az A-vitamin hiányában mindkét szemen kialakul a probléma. Tekintettel arra, hogy régi folyamatról és egyoldalú szemproblémáról van szó, elképzelhető, hogy más ok áll a szemkárosodás hátterében. Teknősnél meglehetősen nehézkes a szemvizsgálat és szemműtétek, ezért azt tudnám javasolni, hogy vegye fel a kapcsolatot a Szent István Egyetem Állatorvostudományi Karának Sebészeti és Szemészeti Tanszékének és Klinikájának specialistájával, ha valóban pontos diagnózishoz szeretne jutni. Egyébként ha a teknős jól érzi magát, nem étvágytalan, az életével egy ilyen probléma teljesen összeegyeztethető.
A műtét utáni utógondozással kapcsolatos teendőket mindig az illetékes, azaz a műtétet végző állatorvossal vagy a közvetlen közelében dolgozó kollégájával kell megbeszélni. A nőstény cicák, mivel hasüri műtéten esnek át és varratok "ékeskednek" a hasán, valamivel több ódafigyelést igényelnek. A tanácsom inkább a műtét előtti teendőkre terjed ki ez esetben. Ugyanis műtétet csak altatott állaton végeznek, így koplaltatni kell őket kb. 20-24 órán keresztül, mielőtt elviszi őket a műtétre. Ez alatt azt kell érteni hogy a műtét előtti napon egyáltalán nem ehetnek, sőt tejet sem kaphatnak inni, mert a tejivás evésnek számít. A vizet is el kell venni előlük műtét napján korán reggel. Ez azért fontos, mert az altatás alatt hányni szokott az állat, ha a gyomrában valamilyen tartalom van és ettől megfulladhat, meghalhat. Kérem, nagyon figyeljenek a cicákra a műtét előtti napon.
A macskáknál is léteznek allergiás megbetegedések. Ezek leggyakrabban valamilyen bőrtünetben jelentkeznek. A gyógykezelése sok esetben csak tüneti, azaz eredeti okát sok esetben nem lehet és/vagy nem tudjuk kideríteni. Bár az utóbbi időben Magyarországon is lehet vizsgálatokat kérni az állatorvosoknál, az allergiát okozó fehérje kimutatását az állat véréből. Ez a vizsgálat kimutatná azt, hogy allergiás-e vagy nem. A vizsgálat elsőre kissé költségesnek tűnhet, de hosszú távon "megéri" elvégeztetni.