696. Milyen kutya a jack russell terrierr?
A Jack Russell terrier a foxi és más angol terrierek keresztezésével jött létre az 1800-as években, de csak 1900-ban ismerte el hivatalosan is önálló fajtaként a Nemzetközi Kinológiai Szövetség.
A Jack Russell terrier a foxi és más angol terrierek keresztezésével jött létre az 1800-as években, de csak 1900-ban ismerte el hivatalosan is önálló fajtaként a Nemzetközi Kinológiai Szövetség.
A Cane Corso legfontosabb funkciója a vadászat, ennek megfelelően hidegvérű, kiegyensúlyozott, szilaj kutya. Idegenekkel szemben tartózkodó, azonban a gyerekekkel végtelenül gyengéd.
A mopsz barátságos, türelmes és játékos kutya, külleme és jelleme is olyan, mint egy masztiff - csak bonsai méretben.
A beagle-t kiváló szaglása miatt Amerikában a rendvédelmi szerveknél (határőrség, rendőrség) is alkalmazzák, sőt az amerikai mezőgazdasági minisztérium Beagle Brigade néven külön egységet tart fenn belőlük. Ilyen képességekkel azt gondolnánk, hogy egy fegyelmezett, és hidegvérű, komoly eb. És nem tévednénk nagyot, ha a hidegvért és a komolyságot leszámítjuk...
Külső megjelenést és természetet is vált a mopsz, mire felnő: a születésekor homokszínű, hiperaktív kiskutya idővel egyre sötétebbé, és egyre nyugodtabbá válik.
A homeopátiában nem a betegséget, azaz nem külön a bűzmirigygyulladást vagy a fülgyulladást, hanem a beteget kezeljük. Ez annyit jelent, hogy megvizsgáljuk a kutya betegségének esetleges kiváltó okait, a táplálkozását, tartását, a váladékok jellegét, a tüneteket módosító (enyhítő vagy súlyosbító) körülményeket, tudakozódunk korábbi betegségeiről is, miközben különösen figyelünk a szokatlan, feltűnő, egyedi tüneteire. A helyesen kiválasztott homeopátiás gyógyszer hatása könnyen ellenőrizhető: A valódi gyógyulás mindig belülről kifelé (azaz a létfontosságú szervek felől a periféria felé), felülről lefelé történik, úgy, hogy először a jelenlegi, majd a régebben fennálló panaszok tűnnek el, miközben a régebben jelentkezett, látszólag meggyógyult panaszok rövid időre, átmenetileg újra fel is léphetnek. Ez a szabály azt is jelenti, hogy előfordul, hogy betegünk szemmel láthatóan jobban érzi magát, annak ellenére, hogy tünetei még fennállnak.
Ennél a fajtánál még jó táp mellett is érdemes másfél éves koráig plusz kiegészítőt adni.
Az álvemhesség nem betegség, a kutyafaj háziasítása (domesztikációja) előtti életéből - amikor még falkában, vadon éltek -, maradt vissza ez az élettani jelenség. Hátterében hormonális tényezők állnak és azért alakult ez ki, hogy a falkarangsorban a domináns szuka kölykeit azok a szukák is tudják szoptatni, akik nem vemhesültek vagy be sem fedeződtek esetleg. A háziasítás után is megmaradt ez a tüzeléssel és petesejtleválással összefüggő jelenség, hormonálisan ugyanis nincs különbség a vemhes vagy a nem-vemhes szuka szervezetében végbemenő változások között. Az említett cseppek (Galastop oldat) kiváló készítmény, de előfordul, hogy még egy 4-6 napos kúrát kell csinálni, hogy megszünjenek a tünetek. Fontos ezenkívül a szuka vizének és táplálékának a felére csökkentése, a gyakori intenzív mozgatás, és nincs babusgatás, cirógatás, mert ez pszichés alapon serkenti a tejtermelést. Lehet borogatni is az emlőket.
A korai ivartalanítás következményei kérdésében megoszlik a szakma véleménye. Én az első tüzelés előtti ivartalanítást ellenzők táborába tartozom. Véleményem szerint hajlamosabb az ilyen állat az elhízásra, hüvelygyulladásra és vizeletvisszatartási zavarok kialakulására. Utóbbi főleg nagytestű kutyákon jelentkezik gyakran. Bár igaz, hogy ez a jelenség bármilyen életkorban történő ivartalanítás után előfordulhat. Viselkedésében valóban több gyerekes vonás marad, de ez nem függ az ivartalanítás idejétől.
Valamilyen szinten biztos észrevehető lesz, hogy kutyát tartanak a lakásban, ez szerintem elkerülhetetlen. De gondolom, egy pár hónapos kiskutyát még egy külföldi kislány is könnyen tolerál majd. Egyébként kapható állatpatikákban Deofil nevű "szagtalanító" tabletta és különféle samponokkal és spray-kel is lehet ápolni a kutyust, persze ezeket azért módjával szabad csak alkalmazni. Kíméletes kefélést nyugodtan lehet rendszeresíteni, ettől baja nem lehet. A szőrének megfelelő samponokat (balzsamokat, hintőporokat, stb.) viszont a legjobb lenne személyesen megkonzultálni egy kutyakozmetikussal, akihez járni fognak.