7001. 8 tévhit a kutyákról
A kutyák az ember legjobb barátai, de rengeteg tévhit kering róluk, amelyeket sokan tényként kezelnek. Elmondjuk, hogy igazak-e vagy sem.
A kutyák az ember legjobb barátai, de rengeteg tévhit kering róluk, amelyeket sokan tényként kezelnek. Elmondjuk, hogy igazak-e vagy sem.
A kullancsok komoly veszélyt jelenthetnek a kutyák egészségére, mivel különböző betegségeket, például babesiosist vagy Lyme-kórt terjeszthetnek. Éppen ezért fontos, hogy időben és helyesen távolítsuk el a parazitát a kutya bőréből. A nem megfelelő eltávolítás fertőzésekhez és egyéb szövődményekhez vezethet.
A kutyák gyakran oldalra billentik a fejüket, amikor figyelnek vagy valami szokatlant hallanak. Ez a viselkedés aranyosnak és kíváncsinak tűnhet, de valójában számos oka lehet ennek a jelenségnek.
Egy új kiscica érkezése izgalmas, de kihívásokkal teli időszak lehet mind a gazdi, mind a már meglévő macska számára. Az összeszoktatás folyamata időt és türelmet igényel, de megfelelő lépésekkel elérhetjük, hogy harmonikus kapcsolat alakuljon ki a cicák között.
A kutyák kommunikációjuk egyik legfontosabb eszközeként használják az ugatást. Egyes fajták azonban sokkal csendesebbek, mint mások, és csak akkor hallatják a hangjukat, ha valóban szükséges. Ha olyan kutyát keresel, amelyik keveset ugat, és nem zavarja a szomszédokat, érdemes megismerkedni ezekkel a fajtákkal.
Az újrakezdett "jelölgetés" hátterében szervi megbetegedés (pl. hólyag- vagy vesegyulladás, húgykövesség, stb.) és viselkedészavar egyaránt állhat. Először a szervi megbetegedés kivizsgáltatását javaslom. Annak negatív eredménye után kerülhet sor a jelölésnek, mint "viselkedészavarnak" a megoldására. Tanácsom, hogy a cicájával, és a tőle vett vizeletmintával mihamarabb keressen fel egy állatorvost. Ha nem tud vizeletmintát venni, a rendelőben fogják megkatéterezni a cicát.
Valóban előfordul a jelölés az ivarzási időszakban, és az ivartalanítás ezt megszüntetheti. Bizonyos esetben azonban rossz szokás áll az eset hátterében, vagy a macskák egymás közötti territorialis viselkedése, mely a hierarchikus viszonyok elosztását is szolgálja. Szerintem próbálja meg az állatok ivartalaníttatását, mert sokat segíthet.
Általában a palotapincsi szőrzete nem igényel különösebb nyírást, fésülést viszont annál többet. Amennyiben te mégis vállalkoznál erre a nem könnyű feladatra, úgy a javaslatom a következő: a fejétől lefelé, az egész testén - a farkát és a fülét kivéve, ott hagyhatod egy kicsit hosszabbra - a szőrt, géppel nyírd rövidre, a fejét pedig ollóval kerekítsd. Sok sikert kívánok a munkához!
A hányás, mint tünet lehet a gyomor, bélcsatorna primer betegségének tünete, vagy esetleg valamilyen súlyosabb belgyógyászati probléma (veseelégtelenség, májelváltozás, stb.) kísérő un. szövődményes károsodásból eredő jelenség. Ez utóbbiak fennállását vér-vizeletvizsgálatok elvégzésével ki lehet zárni. Ha ezek negatívak, akkor gyomorgyulladásra, esetleg idegen testre a gyomor bélcsatornában kell gondolni. Ezt Rtg-vizsgálattal ill. kontrasztos Rtg-vizsgálattal lehet kideríteni. Ha ezek is negatívak, akkor szoba jöhet meg az idült bakteriális gyomorgyulladás (hasonló, mint az embernél a gyomorfekélyt okozó Helikobakter fertőzés. Ez is van kutyánál, csak nehéz kimutatni.), és az esetleges táplálékallergia. Javaslatom az állatorvosi diétás tápok etetése, amelyek ún. intestinalis (gyomor-bélrendszeri) betegségek terápiáját segítik. Valamint a féregtelenítés, és esetleg a gyomorfekélyes emberek kezelésére alkalmas Antagel adása (humán patikában kapható) 2x1/2 ml naponta szájon át. Fontos, hogy az állat csak egyszer kapjon enni naponta, ne traktáljuk jutalomfalatokkal reggel délben este, mert ez stimulálja a gyomorsav termelését és súlyosbítja a folyamatot. Ne legyen előtte egész nap az étel sem, ha nem ette meg, el kell venni és csak a megszokott etetési időpontban kapja újra. Egyelőre ennyit tudok segíteni. A beteg nélkül nehéz kezelni...
Az elmondottak alapján a kutyájának prosztata-megnagyobbodása vagy prosztatagyulladása van. Átmeneti javulást lehet elérni az antibiotikumos és a hormonális kezeléssel, természetesen ez függ a betegség súlyosságától. Mindenféleképpen egy ultrahangos vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy megállapítható legyen a betegség mértéke. A végső és tartós megoldás tényleg a műtét, és megfelelő altatószerekkel és anaesthesiologiai munkával ma már igen biztonságosan lehet operálni idős alkatokat is. Szerintem a biztos gyógyulás a műtéti megoldás után lehetséges csak.