7001. 8 tévhit a kutyákról
A kutyák az ember legjobb barátai, de rengeteg tévhit kering róluk, amelyeket sokan tényként kezelnek. Elmondjuk, hogy igazak-e vagy sem.
A kutyák az ember legjobb barátai, de rengeteg tévhit kering róluk, amelyeket sokan tényként kezelnek. Elmondjuk, hogy igazak-e vagy sem.
A kullancsok komoly veszélyt jelenthetnek a kutyák egészségére, mivel különböző betegségeket, például babesiosist vagy Lyme-kórt terjeszthetnek. Éppen ezért fontos, hogy időben és helyesen távolítsuk el a parazitát a kutya bőréből. A nem megfelelő eltávolítás fertőzésekhez és egyéb szövődményekhez vezethet.
A kutyák gyakran oldalra billentik a fejüket, amikor figyelnek vagy valami szokatlant hallanak. Ez a viselkedés aranyosnak és kíváncsinak tűnhet, de valójában számos oka lehet ennek a jelenségnek.
Egy új kiscica érkezése izgalmas, de kihívásokkal teli időszak lehet mind a gazdi, mind a már meglévő macska számára. Az összeszoktatás folyamata időt és türelmet igényel, de megfelelő lépésekkel elérhetjük, hogy harmonikus kapcsolat alakuljon ki a cicák között.
A kutyák kommunikációjuk egyik legfontosabb eszközeként használják az ugatást. Egyes fajták azonban sokkal csendesebbek, mint mások, és csak akkor hallatják a hangjukat, ha valóban szükséges. Ha olyan kutyát keresel, amelyik keveset ugat, és nem zavarja a szomszédokat, érdemes megismerkedni ezekkel a fajtákkal.
Ha a tengerimalac olyan tünetet produkál, amely a szavak szintjén kevésbé jól leírható, mintha megmutatnánk egy szakembernek, ne késlekedjünk már az első pillanatban sem elvinni az állatot személyesen a legközelebbi állatorvoshoz! Ezen túllépve azt gondolom, hogy a probléma feltétlenül orvosi beavatkozást igényel. A leírás alapján egyrészt biztosra vehető, hogy sérült az állat szaruhártyája, amelyre szaruhártya regeneráló készítményt kellene alkalmazni, melyet csak az orvos tud felírni (Pl.: Corneregel). Másrészt a genny alapján, a bakteriális fertőzést is kezelni kell valamilyen antibiotikum tartalmú készítménnyel (Pl.: Brulamycin, Tobrex, Tobradex), melyek szintén vénykötelesek. Jómagam nem vagyok állatorvos, de tenyészetünkben időnként előfordul, hogy a széna okoz hasonló szemsérüléseket, és a fenti készítmények eddig hatásosnak bizonyultak. Az Ön esetében a probléma akut jellegét tekintve a gyógyszeres kezelés mellett fontos lenne a malacka szemét tisztán tartani, az ürülő váladékot eltávolítani. Erre a legjobb megoldás, ha borsav oldatba mártott vattával időnként áttörli a beteg szemet. A Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán, az Egzotikus Osztályon biztos vagyok benne, hogy tengerimalaca a megfelelő ellátásban részesülhet, és Ön minden további kérdésére választ kaphat.
Mostanra az ürülékkel valószínűleg távozott a kavics. Ha mégsem, akkor érdemes elvinni egy röntgenre.
Nem kell hozzá engedély, de azért elég veszélyes.
Mindkét kérdésére igen a válasz, vannak ezekre a célokra megfelelő szerek. Javaslom, keressen fel egy állatorvost, aki majd segít a konkrétumokban!
A parazitás bőrfertőzéseknek (atka, gomba) általában a szőrhiányos területek mellett egyéb kísérő tünetük is van: bőrhámlás, korpásodás, sebesedés. Az Ön leírása alapján ezért nem élősködő okozta szőrkopásra gondolnék, hanem hormonális eredetűre. A tengerimalacoknál ugyanis a hasi részen keletkezhetnek szőrhiányos területek petefészekciszta esetén is. Javaslom, hogy első lépésben zárja ki a paraziták jelenlétét! Sem az atkaelleni sem a gombaelleni kezeléssel nem árt a malacka egészségének. Állatpatikában atka ellen keresse az SH-Rodemectin nevű készítményt, ezzel a hét egy adott napján csöppentsen egyet-egyet a malac mindkét füle mögé, és a kezelést ismételje meg a következő két héten is ugyanezen a napon! Ezzel párhuzamosan gomba ellen hatásos lehet a humángyógyszertárban vény nélkül kapható Canesten krém. Kenjen a szerből a szőrhiányos területre reggel és este! Ha a szőr nem kezd el visszanőni az elkövetkező 10 napban, érdemes lenne az állatorvost felkeresni, aki megállapíthatja, hogy a tengerimalacnak komolyabb baja van-e. Sajnos petefészekciszta esetén a műtét elkerülhetetlen.