7026. Macska ellése: így segíthetsz az anyacicának
A macskák általában ösztönösen és segítség nélkül képesek világra hozni kiscicáikat, de gazdiként fontos, hogy felkészülj a szülésre, és szükség esetén támogatást nyújts.
A macskák általában ösztönösen és segítség nélkül képesek világra hozni kiscicáikat, de gazdiként fontos, hogy felkészülj a szülésre, és szükség esetén támogatást nyújts.
Sok kutyatartó megtapasztalta már azt a különleges pillanatot, amikor hazaérve kedvence izgatottan várja az ajtóban – mintha pontosan tudná, mikor érkezik a gazdi. De vajon honnan tudják ezt a kutyák? Vajon érzékelik az idő múlását, vagy más képességeik segítik őket ebben?
Ha van egy kutyád vagy macskád, akkor tudod, hogy ők nem csak háziállatok – családtagok. Éppen ezért teljesen érthető, ha szeretnéd tudni, mi történik velük akkor is, amikor nem vagy otthon.
A SUP nemcsak az emberek, hanem a kutyák számára is kiváló kikapcsolódási és mozgási lehetőséget kínál. Egyre többen viszik magukkal kedvenceiket a vízre, de vajon tényleg jó ötlet a kutyát SUP-ozni vinni? Nézzük meg, miért lehet előnyös és mikor érdemes kerülni ezt a sportot!
Bár a macskák felismerik a nevüket, nem mindig reagálnak, amikor hívod őket. Ez a cikk elmagyarázza, miért viselkednek így, és hogyan hívhatod fel a figyelmüket.
Kedves Gazdi! Valószínűleg nem kálium, hanem K-vitamin, amit kap a kutyus. A patkányméreg véralvadásgátló hatású. 1-2 napon belül érdemes ellenőrizni a véralvadási laborparamétereket. Ehez viszont rendelőbe kell vinni a kutyust. Hánytatni csak korai stádiumban érdemes. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Kedves Renáta! A bőrgyulladások diagnosztikája laborvizsgálatot igényel. Bőrkaparék mikroszkópos és gombatenyésztési vizsgálat szükségeltetik, majd ennek mgfelelő gyógyszeres kezelés válik szükségessé. Úgy hogy el kellene vinni az állatorvosához a cicát, mert ha gomba, akkor egyes speciális fajok emberre is átterjedhetnek. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Az Ivermectin spot on változatát 0,5ttkg-ra javasolják, egy csepp ennek az ötszöröse, 4-5 csepp a 20-25-szöröse ha a nimfák átlagos 10dkg körüli testsúlyát vesszük figyelembe. A tényszerűség kedvéért hozzá kell tenni, hogy tudomásom szerint még a gyártó sem rendelkezik elég referenciával a hatékonysághoz, vagy a szükséges minimális-maximális dózis, vagy éppen a kezelendő állatfajok egyedeire fajcsoportonként alkalmazható hatástanulmánnyal, Több madártartó is dicsekszik azzal, hogy "brutális" mértékben, vagyis a javasolt adagolássokszorosának megfelelő mennyiségben használja a spot on készítményeket. Véleményem szerint ez felelőtlenség. A túldozírozott készítmények elsősorban a májat károsítják, de ezen kívül még sok kedvezőtlen mellékhatásuk is lehet. Májregenerálásra mindenképp javasolnék máriatövismagot, vagy ebből készül gyógyhatású kivonatot. A 10mg-os Ivermectin spot on (vagyis nem spot on light) eredeti adagolás szerint 150kg élősúlyra elegendő, úgyhogy semmiképp ne folytassa tovább a madár "kezelését". Egy nimfapapagájt egy csepp Ivermectinnel kellett volna kezelni, majd ezt 2-3 hetenként megismételni 2-3 alkalommal. Sebkezelésre fertőtlenítésre legtöbbször Betadint szoktunk használni, esetleg nagyobb sérüléshez, nehezen elálló vérzés csillapítását követően un. Mikulicz, vagy más néven patakenőcsöt, ami kiváló fertőtlenítő, vérzéscsillapító, hámosító hatású. Feltételezem, hogy a "kék Lukács" kenőcs hatóanyaga is ezüst származék lehet. Az említett "fátyol", az a pislogóhártya, amivel a madarak a szemüket nedvesítik. Beteg madárnál a pislogás sűrűbben ismétlődik. Csak utólagos információként - a tolltetvek, atkák, a kalit közvetlen közelében maradnak, nem hagyják el a gazdaállatot, erős fertőzöttség esetén, ha mégis az ember kezére kerülnek, rövidesen elpusztulnak. Nagyobb állományoknál kártételük jelentős lehet, de 1-2 madaras hobbitartóknál gyorsan kiírthatók. A madáron történő kezelés mellett a kalit közvetlen környékét érdemes ilyenkor befújni, például piretrin hatóanyagú sprayvel.
Pontos diagnózist bélsárvizsgálat adhat. Enélkül állatorvos által javasolt szélesspektrumú antibiotikummal lehet kísérletezni, ami enrofloxacin,vagy tetran hatóanyagú. Vagyis mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulni, méghozzá a 3 hete meglévő tünetek alapján, minél gyorsabban.
Kedves Kérdező! A hányadék vizsgálatára szükség van. Dr. Puskás Gábor