7076. Macus és Szofi: itt nézheted a szerelmes gólyapár mindennapjait élőben
Macus egy röpképtelen gólya a BirdMania Madárparkban lakó gólya, akihez 2017 óta minden évben visszatér párja, Szofi. Idén sem volt ez másképp.
Macus egy röpképtelen gólya a BirdMania Madárparkban lakó gólya, akihez 2017 óta minden évben visszatér párja, Szofi. Idén sem volt ez másképp.
A gyermek és kutya közti kapcsolat sokszor életre szóló barátság kezdete. Egy jól megválasztott kutyafajta nemcsak hűséges társ lehet, hanem megtanítja a gyermeket a felelősségre, a gondoskodásra és az empátiára is. Fontos azonban, hogy olyan fajtát válasszunk, amely türelmes, barátságos, könnyen tanítható, és jól viseli a gyerekek zajos, játékos viselkedését.
Köhögés, fáradékonyság, fogyás – csak néhány a szívférgesség tünetei közül. Most elmondjuk, miként óvhatod meg a kutyádat ettől a veszélyes fertőzéstől!
A kiscicák ivartalanítása nemcsak a nem kívánt szaporulat megelőzése miatt fontos, hanem egészségük megőrzése és viselkedésük kiegyensúlyozottsága érdekében is.
A kutya az ember legjobb barátja – de nem minden kutyafajta illik minden családba. Különösen fontos körültekintően választani akkor, ha kisgyermek is él a háztartásban. Egyes kutyafajták temperamentuma, ereje vagy ösztönei miatt nem ideálisak a legkisebbek mellé. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezek a kutyák rosszak vagy veszélyesek, csupán azt, hogy más típusú környezetre van szükségük.
Az említett tünet hátterében az elhúzódó tüzelés vagy petefészek-cysta állhat, ez folyamatos és magas ösztrogén szinttel jár, mely méhgyulladáshoz vezethet.
Lehet, hogy a bicikli melletti futáshoz szoktatás nagyon egyszerű lesz az Ön esetében, de azért igyekszem részletesen leírni, hátha másnak is kérdése lenne ebben a témában. Először a kutyát szoktatom ahhoz, hogy szívesen fusson mellettem, nyugodt tempóban, egyenletesen. Már most a jobb oldalon vezetem, mert a kerékpárnál is ott kell majd futnia. Egysoros láncnyakörvet javaslok kezdetben, vagy más fajtánál (malamut, német juhász, husky) szöges nyakörvet. Semmiféleképpen ne engedjük nyakörvben húzni, mert később nehéz lesz a kézben tarthatóság. Ezzel egy időben néha előveszem a biciklit, és úgy vezetem a kutyát a jobb oldalamon, a kerékpárt pedig a bal kezemmel tolom. Általában a vadászós, apportos kutyáknál előfordul, hogy meg akarják fogni a kereket vagy eléfutnak. Ezt természetesen nem engedem, és szigorúan tiltom. Ha nyugodtan közlekedik, át lehet venni mind a kettőt a jobb kézbe, így a kerékpár már közvetlenül a kutya és köztem van. Második lépésben már fel lehet ülni vagy rollerezni. A nyerget úgy állítsuk be, hogy biztonságosan le tudjuk tenni a lábunkat. A tempót lépésből vagy lassú ügetésben kezdjük. Ne engedjük vágtázni, húzni! Előfordulhat, hogy a lábunkat vagy a nadrágunkat szeretné megfogni. Harmadik lépésben már lehet két pórázon (egyik a hámon, másik a nyakörvön) vezetni. A pórázokat mindig kézben tartsuk, ne akasszuk a kormányra, mert nagyon balesetveszélyes. Hámon való futtatás azért jobb, mert könnyebb a légzés, szabadabb a mozgás, de a bicikli melletti vagy az előtti húzást csak szánhúzóknak vagy nagyobb testű munkakutyáknak ajánlom, az agárnak nem biztos, hogy hasznára válik. Őket lehet széles bőr agárnyakörvben is futtatni. Még néhány jó tanács! Csak olyan úton gyakoroljunk, ahol nincs forgalom, és lehetőleg kerüljük az aszfaltos vagy murvás utakat. A táv megítélésében tartsuk szem előtt a kutya edzettségét, korát. Csak a fokozatosság elvét szem előtt tartva lépjünk tovább. Nem szabad a teljes kifáradásig futtatni. Mindig tartsunk pihenőt, hogy a dolgát elvégezhesse. Mindig vigyünk vizet a kutya számára. Lehetőleg langyos vizet, csak a száját kiöblíteni vagy a fejét átmosni. Nyáron nagyon könnyen hőgutát kaphatnak, ilyenkor a késő esti vagy a kora reggeli időpontot ajánlom. Ha még kérdése lenne, kérem hívjon telefonon.
A cicák ún. szezonális poliösztruszos állatok, ami azt jelenti, hogy januártól szeptemberig egymást követik a bagzások. Egy ciklus kb. 9-14 napig tart, majd 2 hét szünet, de van, amikor ez tünetileg jobban összefolyik. Az ivartalanítás bármikor elvégezhető, nem viseli meg nagyon az állatot és NEM KELL FELTÉTLENÜL ELLENIE EGY NŐSTÉNY MACSKÁNAK!
Az elváltozás jellegétől függ, hogy milyen módon lehet eltávolítani (bódítással vagy helyi érzéstelenítésben, kimetszéssel vagy elektrokauterrel), ez persze a kutyus vérmérsékletétől is függ. Persze az majd elválik még, hogy kell-e műteni egyáltalán, ez is attól függ, hogy miről is van szó pontosan, amit így látatlanban nem tudok megítélni. Azt is csak szövettani vizsgálattal lehetne megmondani, hogy daganatos elváltozásról van-e szó. Szerintem bármilyen kérdése vagy agodalma van, forduljon bizalommal állatorvosához, biztos nagyon szívesen válaszol kérdéseire.
Sajnos látatlanban elég nehéz okosat mondani. Mindenképpen meg kellene vizsgálni, hogy esetleg csontprobléma van-e (törés, kalciumhiány?) vagy valamilyen idegrendszeri ok miatt nem lép rá. Meg is húzhatta, meg is üthette egy leesés közben. A talpát is meg kellene nézni, nincs-e rajta sérülés. A legjobb, ha megmutatja állatorvosnak.