711. Öregség és elmúlás
Minden élőlénynek itt a Földön törvényszerűen egyszer lejár az ideje. Még ha hirtelen, váratlanul is következik be, akkor is el kell ezt fogadnunk. Szerencsére senki sem ismeri az élőlények elhalálozási időpontját.
Minden élőlénynek itt a Földön törvényszerűen egyszer lejár az ideje. Még ha hirtelen, váratlanul is következik be, akkor is el kell ezt fogadnunk. Szerencsére senki sem ismeri az élőlények elhalálozási időpontját.
A májbetegségek döntő hányada a helytelen táplálásra és a stresszre vezethető vissza. Főképp stressz alatt álló kutyáknál számíthatunk állandó, küszöbérték alatti májkárosodásra.
"Kisállatok háziorvosaként tevékenykedem, ami azt jelenti, hogy telefonos hívásra háznál látom el betegeimet. Elsősorban Dél-Pesten, de szükség esetén Budapest egész területén dolgozom. Pacientúrám kutyákból, macskákból, vadászgörényekből és kisebb százalékban egyéb kedvtelésből tartott kis állatokból áll."
Aki vadászgörény tartására vállalkozik, annak tudnia kell, hogy egy olyan állatot vesz magához, amelyik kis termete ellenére nem elégszik meg a rágcsálóknál jól bevált ketreces tartással.
Aki vadászgörény tartására vállalkozik, annak tudnia kell, hogy egy olyan állatot vesz magához, amelyik kis termete ellenére nem elégszik meg a rágcsálóknál jól bevált ketreces tartással.
Mindkettő előfordulhat. Egy állatorvos ki tudná pucolni, de ha időskori süketedésről van szó, akkor egy Karsivan nevű tablettát lehet megpróbálni, hogy visszatérjen a hallás.
Azt, hogy elkapta-e, csak akkor tudnám megmondani, ha látnám őt. De mindig vigyázni kell, mert könnyen elkaphatják az emberi nátha baktériumos résztvevőit. Höriknek megelőző védőoltásaik nincsenek, megelőzésként vitaminok adagolásával lehet próbálkozni, ha pedig már tünetek vannak (prüszköl például), akkor irány az állatorvos!
A bepisilésről leszoktatni nem lehet sajnos, mert a sok ivás és pisilés a cukorbetegség velejárója! A vércukorszint beállítása elég nehéz feladat. Az állatorvos rendszeresen nézi a cica vércukrát és ez alapján állítja be az inzulinadagot. Emellé lehetne még cukorbeteg cicáknak való tápot is adni, ha elfogadja még ilyen korban a tápváltást.
A kecskeállományok egészségügyi ellátása egy nagyon nehéz, komplex és nagy szakértelmet igénylő dolog. Sajnos így levélben nem tudok kielégítő válaszokat adni, mindenképpen kell keresni egy kecskeállományok menedzseléséhez értő állatorvos kollégát és elkezdeni a közös munkát, ami hosszú időt és sok pénzt is igényel majd. (A kecskének rengeteg a fertőző és nem fertőző (tartás, helyes táplálással kapcsolatos) problémája, betegsége. Ráadásul több állat esetén már állományszinten kell gondolkodni!)
Az első három oltást követően egy héttel javasolt legkorábban levinni. De még biztosabb, ha a 4. oltást is megkapja! Egyébként 100%-os védelem nem létezik a fertőző betegségek ellen (ilyen az immunológia!!), még oltások után sem, ezért kell törekedni a minél nagyobb biztonságra az ésszerűség határán belül. Minél több oltást kap, és minél kevésbé érintkezik a környezettel, annál nagyobb a biztonság. Igazából mindenki maga dönti el, hogy mit tud vállalni. Szerintem teljesen normális, hogy félénk még a kiskutya, hisz KISkutya még és új helyre került! Majd megszokja a helyét, környezetét és még a fürdőszobaszekrényből is kipakolja a hidrogént és elrágja a villanyborotva vezetékét, valamint tönkreteszi az amúgy tönkretehetetlen NOVALIFE bevonatú Kanizsatrend márkájú ülőgarnitúra extradrága kárpitját. :)