7146. Kutyatámadás a parkban? Így védd meg a kedvenced
Egy váratlan kutyatámadás ijesztő. Megfelelő lépésekkel csökkentheted a sérülések súlyosságát. Gyors beavatkozás, biztonság, megelőzés – megtudhatod, hogyan!
Egy váratlan kutyatámadás ijesztő. Megfelelő lépésekkel csökkentheted a sérülések súlyosságát. Gyors beavatkozás, biztonság, megelőzés – megtudhatod, hogyan!
Egy új kutatás szerint a kutya viselkedésének nagy része – tanulékonyság, agresszió, ragaszkodás vagy üldözési ösztön – öröklött, és a fajták génjei alakítják ezeket.
Ismerd fel, ha a kutyád kiemelkedően okos, és tartsd ébren az elméjét izgalmas feladatokkal. Így boldog és kiegyensúlyozott társ marad.
Ne aggódj, ha a kedvenced ugat, amint egyedül van otthon! Szakértői tippek segítenek feltárni az okokat és megoldást kínálnak rövid és hosszú távra.
Ha kutyád rendszeresen túlpörög, ugrál és harapdál, cikkünkben praktikus tippeket adunk energialevezetésre, a „Freeze!”-játékra, nyugtató simogatásra és megfelelő mozgásra, otthon és szabadban egyaránt.
Igen, célszerű külön tartani, elkerülendő, hogy a másik zavaró hatása miatt az anya esetleg elpusztítja kicsinyeit. Ez a kannibalizmus egyébként a nem megfelelő tartási körülmények között is gyakori.
Az általad leírt elváltozások a viszonylag ritka bőrbetegségek közé tartoznak. Fiatal kutyák mély, gennyes bőrgyulladása (juvenilis acne) a neve. Előfordulhat azonban, hogy szőrtüszőatkák elszaporodása okozza ezeket a göböket. A fentebb említett kórkép hátterében a fokozott faggyútermelés miatt a szőrtüszők nyílásainak eltömődése áll. Ez jó körülményt teremt a gennyes folyamatok kialakulásához. Ezeket gennykeltő baktériumok okozzák. Az állatorvos által felírt gyógyszerek megfelelőek, talán visszatérő jellegéből adódóan esetleg szükséges lehet antibiotikum szedése szájon át. Ha sikerül esetleg valamelyik göb tartalmát kinyomni, érdemes lenne ezt a tartalmat mikroszkóp és persze az állatorvosod segítségével megvizsgálni a fent említett esetleges szzőrtüszőatkásság kizárása végett.
Kölyökkorában mindenképpen kell még legalább kétszer, háromszor féreghajtani, aztán negyedévente. Otthon is végezhetik, állatorvostól vásárolható vagy receptre állatpatikában kiváltható készítménnyel. Súlytól és kortól függően szoktuk eldönteni, hogy pasztával vagy tablettával "féreghajtunk". Sajnos menhelyekről kihozott álltnál nagyon gyakori pl. a szopornyica, de a parvovírusos bélgyulladás is. Ezért menhelyi kutyust csak 1-2 hét elteltével szoktunk oltani (amikorra kiderül, hogy biztosan nem lappang semmiféle fertőző betegség az állatban!!) illetve esetleg szérumot szoktunk adni neki. Ha tényleg bágyadt, nem eszik/nem iszik, csak fekszik és hasmenése is van, akkor azonnal álaltorvoshoz kellene vinni, mert ha valamelyik súlyos vírusos fertőző betegsége van, akkor órákon is múlhat az élete. Ha nem erről van szó, legfeljebb megtettek egy "potya" utat, de nyugodtan alszanak éjszaka!
Kisrágcsálóknak nagyon sok fertőző (és egyéb) betegségük van, amik sajnos gyorsan elhulláshoz vezetnek. Szóba jöhet még táperedetű mérgezés is. Ez is gyakorinak számít. Extrém esetben férgesség is okozhat elhullást, bár én még ezzel nem találkoztam, de ez nem jelent semmit. Féreghajtani mindenképp célszerű a kisemlősöket is! Főleg, ha észrevették, hogy férges volt az elpusztult malac. Állatpatikákban kaphatók szájba cseppenthető készítmények. Itt tájékoztatást adnak az adagolásról és az árakról is, ezt én most sajnos nem tudom...
Fontos lenne tudni, hogy mióta tart ez a probléma. Születésétől fogva, netán csak napok-hetek óta jelentkezik ez a dolog? A bélsárürítés zavara adódhat pszichés alapon, a gerincvelő végső szakaszának sérülése, gyulladása, legrosszabb esetben daganata során. A bepisilésnek szintén sok oka lehet: gerincvelő működészavara, mechanikai elzáródásból származó vizeletürítési rendellenesség, veleszületett probléma, hormonális zavar. Mivel írta, hogy éjszakánként pisil be, megvizsgálhatnánk azt a tényt, hogy mikor történik az etetés, ahhoz képest mikor és hányszor viszik le a kutyust a kis- és nagydolgát elvégezni. Elképzelhető, hogy csupán ennek az apró problémának a rendezésével megszűnik az éjszakai bepisilés és bekakálás... Pontos diagnózishoz mindenképpen szükséges lenne ismerni a pontos kórelőzményi adatokat, a fizikális vizsgálat, a laborvizsgálatok eredményeit.