7151. Kell-e félnünk a tőrösdarazsaktól?
A tőrösdarazsak az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek, irtásuk felesleges és törvénytelen - hívta fel figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME)
A tőrösdarazsak az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek, irtásuk felesleges és törvénytelen - hívta fel figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME)
Szigorodhatnak az állatvédelmi tárgyú jogszabályok Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos közös törvényjavaslatának értelmében az állatok fokozottabb védelme érdekében.
Magyarországon a kullancsveszély az egész ország területén jelen van, de bizonyos régiókban és környezetekben nagyobb a kockázat, főként a következők miatt: erdőségek, magas páratartalom, dús aljnövényzet és az emberi vagy állati forgalom gyakorisága.
Ha családi házban vagy egy olyan lakásban élünk, amihez egy szabadtéri terület is tartozik, akkor annak számos pozitívuma lehet. Például szervezhetünk kerti partit nyáron, amire meghívhatjuk a barátainkat, ismerőseinket.
Ha valaki jogtalanul elvesz valaki mástól idegen dolgot, az a törvény szerint lopásnak minősül. Három dolognak kell ehhez egyidejűleg érvényesülnie – a dolog idegen, ingó és értékkel bíró legyen.
A leírtak alapján a fokozott könnytermelés, váladékozás miatt csomósodott össze az állat szeme alatt a szőr. Minden bizonnyal valamilyen gyulladásos folyamatról van szó, melynek vizsgálata, és a szükséges gyógykezelés céljából fel kéne keressék a kezelő állatorvosukat. Az idültté, krónikussá váló folyamatokat már sokkal nehezebb kezelni. A gyulladásos folyamat lehet fertőzés következménye, de akár idegen test (pl. akár toklász) is okozhatja. A hosszú szőrű, a szemet is takaró szőrzetű kutyák (pl. bobtail, puli) szemet takaró szőrzete is nyírható, de ezt érdemes lassan, fokozatosan (ritkítva) végezni. Ellenkező esetben ugyanis a szemet érő hirtelen sok fény a szem érzékenységét, gyulladást, könnyezést, látászavart eredményezhet.
Fontos lenne az állat korát tudni, illetve a pontos takarmányozást, kap-e kiegészítő abrakot stb. Valóban az elhúzódó hasmenés fertőző betegség miatt is lehet, állatorvost kellene hozzá hívni.
Igen. A tévhit, miszerint a bodza mérgező lenne, abból adódik, hogy egyes leírások összekeverik a gyógynövényként is kiváló cserjét a lágyszárú un. gyalogbodzával.
A Béres csepp jó ötlet, bár szerintem nem lesz gond. Esetleg később, választás után javasolható a vakcinázása Microsporum sp. gombafertőzés ellen (Biocan-M vakcina).
Röpképtelenség leggyakoribb oka hullámos papagájoknál az un. franciavedlés, melynek okozója egy vírus. A madarat mindenképp javasolt elkülöníteni, az ő érdekében is. A sebet Betadinnal kellene fertőtleníteni. Azt, hogy a tollazat regenerálódik-e, majd az idő dönti el. A kutyák szinte semmilyen betegséget nem kaphatnak el a papagájtól, ami fordítva is igaz, kivéve az élősködő fertőzéseket. Az egészséges madár zárt, testhez simuló tollazatú, tekintete élénk, orrnyílása váladékmentes, pihenéskor az egyik lábát felhúzva alszik.