7266. Tippek a tyúkól nyáriasításához
A tyúkól nyáriasítása fontos lépés, hogy a tyúkok egészségesek és produktívak maradjanak a meleg hónapokban is.
A tyúkól nyáriasítása fontos lépés, hogy a tyúkok egészségesek és produktívak maradjanak a meleg hónapokban is.
Négylábú társaink – legyenek kutyák, macskák, lovak vagy más állatok – nem egyszerűen házikedvencek, hanem valódi családtagok. Feltétel nélküli szeretetük, ragaszkodásuk és hűségük olyan érzelmeket vált ki belőlünk, melyekhez kevés emberi kapcsolat mérhető. Nem csoda, hogy az állatok gyakran a gyerekeknek szóló, esetleg a romantikus könyvek gyakori szereplői, sőt, számos író éppen őket választja története főszerelőjének. Az alábbiakban olyan köteteket gyűjtöttünk össze, melyek mélyen megérintik az olvasókat, és maradandó emléket hagynak maguk után – különösen azok számára, akik maguk is osztoznak a négylábúak iránti szeretetben.
A túlsúly gyakran látható, de ritkán értett probléma. A köztudatban még mindig sokan hiszik, hogy az elhízás egyszerűen az akaraterő hiányának következménye, pedig a tudományos kutatások ezt rég megcáfolták.
Valahányszor rápillantasz egy klasszikus, digitális kijelzővel ellátott órára, azonnal a múlt évtizedek hangulata elevenedik meg előtted. A retró stílus mindig is a nosztalgia melegágyának számított, és most újra fénykorát éli. A feltűnő arany, elegáns ezüst vagy a letisztult fekete színvilág évtizedekkel később is megdobogtatja a szíveket.
Nagyon sok mindentől függ mennyibe kerül és nagyon eltérő árak lehetnek. Összegyűjtöttünk néhány információt a témáról!
A teknősök - hüllők lévén- nem tudják szabályozni belső testhőmérsékletüket, ezért gondoskodnunk kell a megfelelő hőmérsékletről, vízmelegítővel. Valószínűleg a hideg okozhatja a teknős inaktivitását. Természetesen teleltetni is lehet őket, de sok olyan faj van, amit kifejezetten tilos, mert trópusi környezetben él! Az ékszerteknős 10-12 cm-nél nagyobb teknősöket érdemes teleltetni, mert ezek már elég erősek a telelés átvészeléséhez. A telelés előtt koplaltatni kell két hétig a teknőst, hogy a béltartalma kiürülhessen! Ezután egy akváriumba kell tenni, amiben a vízszint a teknős páncéljánál nem magasabb, nehogy megfulladjon! A gombásodás elkerülése érdekében kicsi sót kell tenni a vízbe és sötét helyre tenni, kb 5-12 C fokos környezetbe. Rendszeresen ellenőrizni kell az állatot a telelés alatt, bármi rendellenességet észlel, akkor azonnal le kell állítani a telelést! A telelés 1-3 hónapig tartson és ekkor is havonta le kell cserélni a vizet. Az ébredés után fokozatosan kell visszamelegíteni, kb két hét alatt és csak ezután kínálja meg táplálékkal. Élettartamuk: kb. 20-40 év is lehet.
Számos halfaj nősténye képes egymagában is leikrázni, azonban természetesen az ikrák terméketlenek lesznek ez esetben. Mesterségesen megtermékenyíteni csak hím aranyhal segítségével lehetne (nagyüzemi módon), otthoni tenyésztésnél egy hím aranyhal aktív közreműködése szükséges a termékeny ikrázáshoz. Spontán ikrázás általában ritkábban következik be, mint a normál ikrázásonkénti időköz, azonban mindkettő a körülményektől hőmérséklettől, táplálástól, vízminőségtől, stb függ.
A tollváltás során jelentkező viszkető érzés tolltépésre késztetheti a madarat, netán a tolltokok kipattanásával leváló szarurétegből ( a folyamat meggyorsításával) igyekszik az esetleges kalciumhiányt kielégíteni. Egy kis tálban kellene kalciumkészítményt (pl. Kondifix-mineral) eléjük tenni. Ha a kopasz felületek kb. egy héten belül nem regenerálódnak, úgy meg lehet próbálni a párjától ideiglenesen elválasztani. Ha ez netán fokozott tolltépsét eredményezne, akkor azonnal vissza kell tenni és lehet kezelni őket atka, tolltetű ellen. Élősködők elleni megelőzésként egy hosszú hatásidejű spot on készítmény lehetne használni, mint pl. Ivermectin light. Betegség, baktériumfertőzés a leírtak alapján nem valószínűsíthető.
Új madár beszerzésekor fontos, hogy legalább két hét karantén időszakot tartsunk. Ez idő alatt elvégezzük a féregtelenítést és más élősködőktől való menetesítés, a bélflórát "beállítjuk", átszoktatjuk a jövevényt az általunk etetett eleségekre, illetve megfigyeljük, nem jelentkezik-e valamilyen betegség tünete. Ha a féregtelenítés nem hoz eredményt és tovább fogy a madár, akkor egy szélesspektrumú antibiotikum kúrát kellene elvégezni. Ehhez állatorvos felkeresése szükséges.
A probléma mindenképpen állatorvosi vizsgálatot igényel. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós