7421. Fogzás és rágás kölyökkutyáknál — mit tehetünk gazdiként, hogy könnyebb legyen ez az időszak?
Épp most bújik ki a foga a kölyökkutyának, esetéeg most vált fogat? Ezt teheted gazdiként, hogy könnyebb legyen mindkettőtöknek!
Épp most bújik ki a foga a kölyökkutyának, esetéeg most vált fogat? Ezt teheted gazdiként, hogy könnyebb legyen mindkettőtöknek!
Ősszel a kutyák megszabadulnak a nyári bundájuktól és sűrűbb, ellenállóbb szőrzetet növesztenek. De honnan lehet tudni, hogy nem szezonális vedlésről van szó, hanem más okozza a szőrhullást?
Amikor megsimogatjuk a kutyánkat, egy kedves pillantásnál jóval többet kapunk: a stresszszintünk csökken, oxitocin termelődik, és még vérnyomásunk is javulhat.
Az okoseszközök és a digitalizáció korában már szinte fel sem tűnik, mennyi automatizált folyamat zajlik környezetünkben nap mint nap. Pedig ha jobban belegondolunk, az automata kapuk az automatizálás élharcosai közé tartoznak: évtizedek óta kényelmet, biztonságot, egyszerű beléptetési lehetőséget biztosítanak otthonainknak, vállalkozásainknak, közhasználatú parkolóinknak.
Sajnos elfelejtette megírni, hogy a kutyusa kan vagy szuka. Ha kan kutya, a szóba jöhető betegségek: prosztata megnagyobbodás, prosztata gyulladás, vérömléses húgyhólyag-gyulladás, esetleg véralvadási zavarok. Ha szuka kutya, húgyhólyag-gyulladás, húgykövesség, véralvadási zavarok. Bármilyen ivarú kutyáról van szó, a vérvizsgálatot elengedhetetlennek tartom, valamin a hasi ultrahang vizsgálatot is annak érdekében, hogy meg tudjuk állapítani a vérvizelés valódi okát. Ahhoz, hogy érdemben tudjak segíteni, sokkal több információ kellene a véres vizeleten kívül a kutya általános állapotáról is. Mindenképpen a fentiekben felsorolt belgyógyászati és laborvizsgálatok elvégeztetését javaslom a kutyusán.
Elsősorban valamilyen szervi elváltozásra lehet gyanakodni. Természetesen az életkorral járó változás vagy a cica környzetében a tartási körülményekben végbemenő változás is kiváltó oka lehet a viselkedés megváltozásának.
Az egyedül maradásra történő szoktatást valóban érdemes apró lépésekben, fokozatosan végezni. A határozott értékekkel való példák (pld. 10 perc) nem vall szakszerűségre, mert szinte kutyánként különböző lehet az ingerküszöb. Egyedül maradási probléma (szeparációs félelem) kialakulását a legjobb - megelőzni, de ha már a tünetek erre utalnak, akkor csak is több módszer együttes hatásával lehet eredményt elérni: • fajnak megfelelő tartási körülmények • szellemi és fizikai igények kielégítése • tanítás, szoktatás • terület leszűkítése • interaktív kutyajáték • étel eldugása • Bach-virág terápia • deszenzibilizáló tréning
Látatlanul nagyon nehéz véleményt mondani. Mindazonáltal, valószínűnek tűnik, hogy nem a német juhásszal történt "affér" nyomán alakultak ki a tünetek. Nincs kizárva, hogy gennyes bőrgyulladásos folyamatról van szó. Ilyenkor pattanásszerű gennygócok jelenthetnek meg a bőrön, körülöttük piros udvarral. Persze a leírtakhoz hasonló tünetek lehetnek akár bolhacsípés következményei is. Ugyancsak hasonló tüneteket okozhat a szőrrel ritkábban fedett területeken pl. a fenyőtűk szúrása, vagy más egyéb kontakt irritáció. Amennyiben az állat általános állapota, kedve, étvágya jó, amíg állatorvosnak meg tudják mutatni (mielőbb ajánlott), a foltok Betadine oldatos ecsetelése nem fog ártani. Ezzel egyidejűleg nem árt átnézni az állat szőrzetét bolhát keresve.
Igen. Forduljanak mihamarabb állatorvoshoz. Lehet pld. hüvelygyulladás vagy akár egy gennyes méhgyulladás is.