856. A leggyakoribb halbetegségek, amit egy akvaristának ismernie kell
Kezdő és gyakorlott akvaristákkal egyaránt előfordul, hogy megbetegszenek a halai. Ilyenkor az első és legfontosabb dolog az, hogy felismerjük beteg-e!
Kezdő és gyakorlott akvaristákkal egyaránt előfordul, hogy megbetegszenek a halai. Ilyenkor az első és legfontosabb dolog az, hogy felismerjük beteg-e!
A legtöbb kutyatulajdonos nagyon jól tudja, hogy egyes élethelyzetek mennyire megterhelőek kedvencük számára. Ugyanúgy, mint mi emberek, az állatok is nyugalomra, biztonságra és állandóságra vágynak maguk körül.
Nincsenek őszülő pikkelyeik, nem kopaszodnak, nem ráncosodnak, és nem lassulnak. Néhány apró gyík csak 1-2 évig él, míg például a varánuszok akár megérhetik a harmadik X-et is. Apró jelekből azért következtethetünk, melyiküknek mennyi ideje van még hátra.
Az újszülött csikó kezdetben anyatejjel táplálkozik, ami nem meglepő egy emlősállat esetében. Sőt, kifejezetten elvárás.
Az alábbi összeállításban négy állatvédő szervezet egy-egy gazdikereső védencét mutatjuk be. A szervezetek weboldalain további örökbefogadható kutyusokat találsz!
Kisgyerek mellé a törpenyúl jobban javasolt, mert a cica esetleg karmolhat, haraphat, sérülést okozhat a gyermeken. Ezzel szemben a nyuszi békés állat, de oltásokra neki is szüksége van, pl. szúnyog ellenire félévente (kb. 3-4000 Ft). Ha más nyúllal is találkozik, akkor vérzéses nyúlbetegség ellen is be kell oltani. Tartásának legsarkalatosabb pontja az etetés, amit, ha telefonon felhívja Rendelőnket, szívesen elmondunk.
A hullámos papagáj természetesen ehet szotyit, egyéb tápláléka: vörösköles és zab keverékéből álló mageleség, amely mellett szívesen fogyasztja a fürtöskölest, hántoltzabot, fénymagot is. Feltétlenül adnunk kell számára némi zöldeleséget: salátát, tyúkhúrt, kelkáposzta levelét, gyermekláncfüvet, reszelt nyers sárgarépát, sóskát, spenótot, sárgarépa zöld levelét stb. Naponta a friss ivóvíz is elengedhetetlen. Ez a faj ritkán szokott az úgynevezett madárfürdőben lubickolni! Egyes források szerint az esőtől nedves faleveleken elégítik ki a vad példányok ezt az igényüket. Ennek ellenére azért akad olyan példány, amely szívesen megmártózik az itatóedénykében is.
A vakcinákról: Az általánosan használt vakcinák hatékony és biztos védelmet nyújtanak a következő betegségekkel szemben: * leukózis, * fertőző hashártyagyulladás (FIP-vírus), * fertőző bélgyulladás (panleukopenia), * fertőző rhinotracheitis (herpes vírus), * calicivírus okozta nátha, * veszettség. Részleteket a kapcsolódó cikkekben találsz. Az ár állatorvosi rendelőnként változik, érdemes érdeklődni a közeli állatorvosoknál.
A leírtak alapján én a herpeszvírusos fertőzésre gondolnék, ez az egyik leggyakoribb korai kölyökhalált okozó kutyabetegség. Ma már védőoltással lehet ellene védekezni. Javaslom, beszélje meg ezt a kérdést az állatorvososával, aki bizonyára segítségére lesz a megoldás megtalálásában. A betegségről itt olvashat többet: http://www.haziallat.hu/kutya/betegseg_gyogyitas/kutyaherpesz-a-fertozes-tunetei-es-a-vedekezes/2203/
Amennyiben vedlés után világosodott ki a bundája, az normálisnak mondható jelenség.