861. Japán táncolóegér
Nem mindennapi látvány a japán táncolóegér: ellentétben az egyéb, egész nap alvó kisrágcsálókkal, ő fel-alá rohangálva, időnként táncra perdülve szórakoztatja közönségét.
Nem mindennapi látvány a japán táncolóegér: ellentétben az egyéb, egész nap alvó kisrágcsálókkal, ő fel-alá rohangálva, időnként táncra perdülve szórakoztatja közönségét.
Vajon az "Apádra ütök" című komédiában Robert de Niro vécéhasználatra idomított, jelekkel kommunikáló perzsa macskája csak utópia? Nem, tényleg léteznek macskák, akik jelszóra ülnek, jönnek, akadálypályákon futnak, bár csak kevesen várják el a szenvtelenül önző cicáktól ezeket a kunsztokat.
Kutyagumi, lócitrom, elhullott állat teteme, szóval legyen az bármi, ami számunkra meglehetősen bűzös dolog, kutyánk szívesen meghempergőzik benne. De miért teszi, mi jó neki ebben? Értetlenül állunk e szokása előtt. Pedig a válasz igen egyszerű: ősi vadászösztöne kényszeríti.
Még ha úgy is érzem, hogy a halak unalmasak, akkor sem mártom tintába őket, csak hogy engem szórakoztassanak. Micsoda mocsokság ez? Befogjuk, tenyésztjük, kereskedünk velük, bezárjuk őket, és újabban feliratozzuk is testüket. Mégpedig tetováló pisztollyal.
A trópusi területeken őshonos édesvízi almacsiga (Ampullariidae) mutatós külsejének és viszonylag nagy méretének köszönhetően egyre több akváriumba kap meghívást...
Leírásod alapján a kutyusod hőgután esett át. Valószínűleg a fülledt, meleg időben történő erős fizikai igénybevétel (kiképzés) váltotta ki nála. Ilyenkor a hőszabályozó rendszer csődöt mond, és az állat testében hőtorlódás lép föl, a végbélben mért testhőmérséklet elérheti a 43C fokot, ami a hőmérő számára "mérhetetlen" tartományba esik. Sajnos ebben az állapotban az agyban bővérűség (ödéma) alakul ki, és ha ez a magas testhőmérséklet tartósan fenn áll egy visszafordíthatatlan állapot, az ún. polioenchephalomalacia (bizonyos agyvelőterületek lágyulásos elhalása) jön létre. Helyesen jársz el, ha most néhány hétig pihenteted kutyusodat és gyakran viszed kontrollvizsgálatra kezelő állatorvosához. A kutyus kezelőorvosa a kontrollvizsgálati leletek alapján megfelelő kezelésben részesíti az állatot, megpróbálja újra tünetmentessé tenni. A tudatvesztéssel és görcsös rohamokkal járó hőguta esetében sokszor a leggondosabb állatorvosi kezelések ellenére is maradandó idegrendszeri károsodásokat szenved az állat.
A köldöksérv általában veleszületett probléma és sok kutyánál fordul elő. A gyógykezelése kizárólag műtéti úton történik. A műtétet bármikor elvégeztetheti, mert ő már 2 hónapos, így elég nagy ahhoz, hogy gond nélkül átvészeli a műtéttel járó procedúrákat. A védőoltásokat végző állatorvossal vizsgáltassa meg rendesen és beszélje meg a műtétet is. Ma már ez rutinműtétnek számít és szinte minden állatorvosi rendelőben végeznek ilyen és ehhez hasonló műtéteket.
Paraffint csak akkor célszerű adni, ha tényleg szorulása van egy állatnak! Sokszor a gazdik az egyéb okból erőlködő cicákra is azt hiszik, hogy szorulásuk van, pedig ennek hasmenés, vizelési nehézség, húgykövek, stb. a leggyakoribb okai. Ilyenkor a paraffinolaj épphogy káros a cica állapotára nézve. Paraffinolaj adása egyébként is csak tüneti kezelés, a szorulás okát kell megszüntetni - ha tényleg erről van szó! Tanácsos megmutatni állatorvosnak a cicát.
Hogy pontosan mi is az a "fehér folt", csak az állat vizsgálatával lehet megállapítani. Tehát: irány az állatorvos!
A kiscicáknak 3-4 hetes korukban kezd nőni a foguk. Először a szemfogakat vesszük észre a szájukban, majd az egész tejfogsor sorakozik, amelyek kb. 3,5 hónapos koruktól a maradandó fogra cserélődnek.