906. Mit és hogyan igyon a ló?
Amikor melegebbre fordul az idő, minden lovas ember első dolga, hogy még egy itatóvödröt helyezzen el lova bokszában. Ez jó szokás, de csak akkor, ha betartunk néhány fontos szabályt.
Amikor melegebbre fordul az idő, minden lovas ember első dolga, hogy még egy itatóvödröt helyezzen el lova bokszában. Ez jó szokás, de csak akkor, ha betartunk néhány fontos szabályt.
Íme, néhány kutyás érdekesség, amik között tuti, hogy van olyan, ami számodra is új! Gyorsan csekkold le a listát!
A Föld óceánjaiban lakó nagyméretű cetfajok helyzete egyáltalán nem nevezhető biztonságosnak, és további figyelmet igényel. Azonban a kisebb testű, de a figyelem középpontjából egyre inkább kívül kerülő cetfajok helyezte kritikus, hiszen őket ugyanúgy sújtja a mértéktelen halászat, a szennyezés és élőhelyük elvesztésének veszélye.
Minden kutya - fajtától függetlenül - ugyanazt a nyelvet beszéli. Te és a kutyád valószínűleg komoly fejtörés nélkül is jól megértitek egymást. De mi van akkor, ha kutyád viselkedése hirtelen megváltozik, ha új kutyád lesz, ha számodra ismeretlen kutyával találkozol? Segítünk megfejteni a kutyák testbeszédének jelzéseit!
A kutyák jobban szeretik Bach-ot, mint Britney Spearst - derült ki egy kutatásból, amelynek során azt vizsgálták, hogyan reagál a zenére több száz kimerült és stresszes mentőkutya. Cikkünkben ehhez hasonló, meglepő kutyás-macskás híreket olvashatsz.
Egy állatorvosi vizsgálattal leellenőriztetni: vese, húgyvezeték, cukorbetegség !? Amennyiben minden O.K. - mert a szervi eredetű okok kizártak, akkor lehet a problémát viselkedéstechnikai szempontból kezelni. - fontos lenne eldönteni, hogy un. ´jelölő vizelés´ vagy valóban a húgyhólyag ingere ? - az esti/délutáni etetés időpontját előbbre vinni, vagy hogy este ne legyen a kutya szomjas (különösen száraz táp etetése esetén !) - néhány napig kb 23 h is levinni, majd fokozatosan előbbre hozn az időpontot 21 h ig - ugyan csak néhány napig kora reggel 5 h - 6 h is kivinni (ha nincs éjszakai bevizelés) majd ezt az időpontot is fokozatosan későbbre helyezni - éjszaka nem hagyni kint ivóvizet
Ne hagyja, hogy a kutya harapdáljon !!! Egy azonnali TILTÓ hangjelet kell megtanítani és bevezetni. (fütty ! taps, NEM! vagy FÚJJJ !!!) Ezt vagy az anya kutyák által is használt un. ´felső pofa fogás´ vagy a kutyának a nyakbőr megfogásával történő 10-20 másodperces földre történő lenyomásával lehet nyomatékosabbá tenni ! Ezzel egyidőben a kutyának egy alternatív rágási, harapdálási lehetőséget biztosítani: rágócsont, kötél, elrágható szárított étel, stb.
Mind a három kérdésre azt tudom válaszolni, hogy ezekre így látatlanban nem lehet megfelelő választ adni. Mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, ha lehet, minél előbb!
Mindenekelőtt már az elején szeretném tisztázni, hogy szó nincs arról, hogy csak a felsorolt táptípusok lennének megfelelőek a kutyák etetésére. Az olcsóbb árfekvésű tápok között is sokféle van, melyeket gond nélkül lehet etetni. Sajnos az állattartók között gyakran terjednek mendemondák, legendák a tápokkal kapcsolatban, azonban ezek gyakorlatilag minden alapot nélkülöznek. Kétségtelen, hogy a különböző tápok között nagy különbségek lehetnek minőségben, melyet többé-kevésbé tükröz azok beszerzési ára is. De így van ez az emberi élelmiszerek esetében is. A drágábbakat nem mindenki tudja megfizetni, de ez nem jelenti azt, hogy az olcsóbbak alkalmatlanok lennének fogyasztásra. Manapság a tápok rendszeres (több lépcsős) ellenőrzésen mennek keresztül (gyártói saját ellenőrzés, hatósági ellenőrzés). A házi koszt etetés hozzáértést, szakértelmet (és persze sok munkát) igényel. Sajnos még kellő szakértelemmel sem mindig sikerül megfelelő minőségű, összetételű eleséget összeállítani, mert a felhasználásra kerülő alapanyagok beltartalmi értéke változó. Ilyenkor elkerülhetetlen a különböző kiegészítők (ásványi anyagok, vitaminok) megfelelő adagolása. Fentiekre tekintettel valójában nem lehet e fórumon egyszerű és nagyszerű receptúrát ajánlani, hiszen könyvtárnyi irodalma van a "mit és hogyan etessünk" témának. Nemrég megjelent egy igen hasznos, közérthető, olvasmányos szakkönyv, amely igen hasznos segítője lehet azoknak, akik mélyebben érdeklődnek a kutyák táplálása iránt, és a házi koszt etetéssel kapcsolatban is értékes tanácsokkal szolgál. A könyv szerzője: dr. Fodor Kinga, címe: Mit egyen a kutyám?
Elég rövid határidőt kaptál :-( Idővel biztosan összeszoknának, de néhány nap édeskevés erre....próbáld rávenni szüleidet, hogy ne kelljen ilyen hamar feladnod a reményt, hogy összeszokjon kutyád a két cicával.