961. Bűzmirigy: miért gyullad be, hogyan lehet kezelni?
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az andalúz egyike a nagyszerű ősi lovaknak, már a több mint 20 000 évvel ezelőtti festmények is ábrázolják. A görögök és rómaiak is ismerték és elismerték ezt a fajtát, mely nagyban hozzájárult harci sikereikhez. Őshazája az Ibériai-félsziget, Andalúzia tartomány.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Sajnos szinte egész évben olvashatjuk elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsenek megkeresni az elveszett görényüket. Mit lehet tenni? Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk együtt?
Kedves Anikó! Elképzelhető, hogy a táp okozza, de lehet belgyógyászati eredetű oka is. Mindenképpen keressen fel egy állatorvos kollégát. Célszerű lenne legalább egy bélsár- és vérlaborvizsgálatot elvégezni.
Kedves Gazdi! Ha a kutya rázza a fülét, esetleg ferdén tartja a fejét, akkor valószínűleg fülgyulladás lehet a háttérben. Ennek gyakori problémának egy másik jellemző tünete a belső részen kipirosodott fül, esetleg bűzös váladék (de ez nem minden esetben jelentkezik). Idegen test is kerülhetett a hallójáratba, az is okozhat hasolnó tüneteket, illetve a bűzmirígy gyulladása esetén is gyakori jelenség. Az állatorvos pontos diagnózsit tud felállítani, kitisztítja a fület és ha szükséges, gyógyszeres kezelést is előír.
A viselkedése magyarázható a kutyatámadással, a növekedésben való visszamaradás viszont nem. Azt javasolom mutassa meg egy állatorvosnak is...
A kérdés az, hogy mióta tart ez a gyógykezelés ezekkel a gyógyszerekkel? Ha már régebben kapja őket, beleértve a Kálium tablettát is, és a kutyája ettől jobban van, akkor nem lehet gond. De azért ezt legjobb lenne az állatorvosával megbeszélnie.
Kedves Gazdi! A leveléből nem derült ki, hogy eddig milyen vizsgálatokat végeztek (végeztek-e egyáltalán?) a kutyusnál annak érdekében, hogy kiderüljön, mi állhat a tünetek hátterében. Így csak valószínűsíthető, hogy valamiféle, az idegrendszert is érintő elváltozásról lehet szó. Javaslom, hogy vigye el egy alapos kivizsgálásra kedvencét, és utána már nagyobb biztonsággal lehet tudni, hogy mivel is állunk szembe, ill. megtalálni a megfelelő gyógymódot is a számára. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea, homeopata állatorvos