961. Bűzmirigy: miért gyullad be, hogyan lehet kezelni?
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az andalúz egyike a nagyszerű ősi lovaknak, már a több mint 20 000 évvel ezelőtti festmények is ábrázolják. A görögök és rómaiak is ismerték és elismerték ezt a fajtát, mely nagyban hozzájárult harci sikereikhez. Őshazája az Ibériai-félsziget, Andalúzia tartomány.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Sajnos szinte egész évben olvashatjuk elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsenek megkeresni az elveszett görényüket. Mit lehet tenni? Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk együtt?
Itt bizony azonnali beavatkozásra van szükség, egyébként a kiscicák elpusztulnak! Tanácsom, hogy az anyacicát sürgősen vigyék el homeopata állatorvoshoz, aki majd segít abban, hogy elfogadja a picinyeit. (Címlistát a www.homeopata.hu oldalon talál.) A tehéntej fehérje- és zsírtartalma jelentősen alacsonyabb a macskatejénél, ezért önmagában a kiscicák felneveléséhez nem elegendő. Vízzel higítva pedig egyenesen a kiscicák éhhalálát okozhatja. Az állatorvosi gyógyszertárakban vagy nagyobb eleségboltokban már kaphatók olyan készítmények, amelyek összetételükben hasonlítanak a természetes macskatejre. Amíg nem szerezte be a tejpótlót, ideiglenesen tejszínnel dúsított tehéntejet is adhat nekik, cumisüvegből vagy 2 ml-es, tű nélküli fecskendővel. 1 liter tejhez 1,25 dl tejszínt adagoljon és etetés előtt ne felejtse el felmelegíteni 38 Celsius fokra. Egyhetes korig 2-3 óránként kell szoptatni. Az egészséges újszülött kismacskák alkalmanként kb. 2 ml tejet szopnak, 4 hetes korukban már kb. 10 ml-t. Négy hetes koruktól fokozatosan szilárd táplálékot is adhat nekik, pl. kevés vagdalt marha-, vagy csirkehúst, joghurtot, vagy pépesített marhaszívet, tejszínes főzelékféléket. Ügyeljen arra, hogy a kiscicák 8 hetes korukig naponta hatszor kapjanak enni. Sok sikert a felneveléshez és kérem, tájékoztasson az eredményről!
Az oltások 90%-os védelmet biztosítanak, és mivel a parvón már átesett, azt nem kaphatja meg újra. Csak a gondos tartása a kutyusnak és az oltások beadatása a legjobb és legolcsóbb módszer.
Kisemlősöknél gyakori a gombásság, atkásság, tetvesség (esetleg vitaminhiány). Ezek a vakaródzás és szőrhullás leggyakoribb okai. Ezért mindenképpen állatorvoshoz kell vinni, aki megfelelő kezelésben részesíti!
A méhgyulladás diagnisztizálása nem nehéz ultrahangvizsgálat segítségével; ha folyadéktartalom van a méhben és az általános tünetek is erre utalnak, akkor száz százalékos méhgyulladás. Hozzáteszem, egy vérkép- (emelkedett fehérvérsejt-szám) vizsgálat egyértelművé teszi a diagnózist. A sok vízivás hátterében cukorbetegség is lehet, ami ilyenkor a tüzelés utáni 2 hónapban jelentezhet, ennek az oka a megváltozott hormonális háttér. Vércukormérés történt-e? Egyébként is a leírásából kitűnik, hogy nem volt biztos a diagnózisban a kolléga, ráadásul az álvemhes állat ivartalanítása nem célszerű, mert csillapíthatatlan álvemhesség alakul ki hosszú időre. Javaslom vizsgáltassa ki egy másik kollégával is.
Az antibiotikumos kezelés ilyen jellegű mellékhatása nem valószínű, az a gyanúm, hogy steroid injekciót is kapott a kutya, esetleg összeszívták a két szert és azért nem tűnt fel Önnek. Sok vízivást és vizeletürítést az antibiotikumik nem okozhatnak mellékhatásként! Ha kiválasztás-, vesemegbetegedésésre van gyanú, az vizelet- és vérvizsgálattal diagnosztizálható!