961. Bűzmirigy: miért gyullad be, hogyan lehet kezelni?
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az andalúz egyike a nagyszerű ősi lovaknak, már a több mint 20 000 évvel ezelőtti festmények is ábrázolják. A görögök és rómaiak is ismerték és elismerték ezt a fajtát, mely nagyban hozzájárult harci sikereikhez. Őshazája az Ibériai-félsziget, Andalúzia tartomány.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Sajnos szinte egész évben olvashatjuk elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsenek megkeresni az elveszett görényüket. Mit lehet tenni? Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk együtt?
Mindenféleképp mutassa meg egy állatorvosnak a kutyust. Vizsgálatok szükségesek és azok után lehet csak a problémát diagnosztizálni és kezelni.
4-5 éves korukig képesek szaporodni mind a hímek, mind a nőstények.
Hamar - mindössze 6-8 hét múltán - ivaréretté válik a szíriai aranyhörcsög. A szíriai nőstény párzási hajlama 4 napig tart, majd 7 nap elteltével megismétlődik. Ha a nőstényt 10-12 napon keresztül együtt tartjuk a hímmel, kétszer nyílik lehetőség a párzásra. Mivel a hím szívesen párzik, feltételezhető, hogy ennyi idő alatt a nőstény sikeresen megtermékenyül. A vemhesség 16-18 napig tart. A vemhes nőstény közeléből a hímet - a nyugalom érdekében - célszerű eltávolítani. A hímre is ráfér 4-5 napos pihenés. Ezt követően újból beállítható fedezésre. A sikeres párzáson túljutott nőstény testén már néhány nap elteltével észrevehető a vemhesség. A "várandós" hörcsögöt ajánlatos különválasztani, és egy 10x10x10 cm méretű, továbbá 5 cm átmérőjű lyukkal, kapuval ellátott, felnyitható fedelű fadobozt, odút készíteni, melyet belülről béleljünk ki száraz fűvel, kenderkóccal vagy papírcsíkokkal. 16-18 napi vemhesség után rendszerint éjjel vagy a kora hajnali órákban fial. Az újszülöttek csupaszok és vakok. Számuk 4-12. Az anya a fialás utáni első napokban csak rövid időre és ritkán hagyja el az odút. Ha eközben valamelyik apróság kimászna, kicsúszna a fészekből, azt anyja rögtön fülön csípi, és visszaviszi a többi közé. Mind az újszülötteket, mind az anyát kímélni kell a gyakori szemrevételezéstől, fogdosástól, zaklatástól. Nyolc nap elteltével azonban már bátran felnyithatjuk az odú tetejét, és megnézhetjük a kis családot. Előfordulhat, hogy az otthonos kis fészekben elpusztult vagy életképtelen, netán sérült állatot találunk. Az ilyeneket távolítsuk el. Fialás után 2 hétig ne nyúljunk az odú belső berendezéséhez. Ez idő után azonban késlekedés nélkül tisztítsuk ki, és helyezzünk be új almot. A fiatalok 3 hétig szopnak, de már a 15. naptól kezdve rendszeresen kijárnak az odúból, hogy lassan hozzászokjanak az önálló táplálkozáshoz. A harmadik és a negyedik hét között ajánlatos szétválasztani a különböző nemű fiatalokat, majd valamennyit távolítsuk el anyjuk közeléből, hogy ily módon elkerüljük a túl korai, idő előtti fedezéseket. Elválasztás után az anyaállatot - a hímhez hasonlóan - ajánlatos 4-6 napon keresztül pihentetni, hogy a szülés és a szoptatás után szervezetük újjáépüljön, regenerálódjon. Ha jól tartjuk, nem zargatjuk, nem fogja felfalni a kicsinyeit.
Az agapornisoknál sokszor előfordul, hogy saját tollaikat használják fészekanyagnak (különösen, ha nem kapnak elegendő rágható puhafát, fűzfagallyat). Legtöbbször ezt a rossz szokást már nem lehet visszafordítani legfeljebb a mértéke enyhíthető. A "fekete pöttyök" lehetnek élősködők, ezek ellen legegyszerűbben spot-on készítménnyel, például Ivermectin light-al lehet védekezni. A készítmény hatása 2-3 hónapig tart, ez idő alatt, gazdaállat nélkül a környezetből is kipusztulnak az élősködők. Erős fertőzés esetén az első kezelést két hét múlva érdemes megismételni.
Ha szaporítani szeretnéd hörcsögöd, érdemes egy hím mellé több nőstényt rakni. Már relatíve hamar, 7-8 hetesen elérik az ivarérettséget, s nagyon szapora állatok révén nem nehéz őket szaporítani. Viszont nem szabad túlzásba vinni, mert a nőstények hamarabb meghalnak, ha egymást érik a szülések. Fontos a bőséges élelmezés, mivel az anya könnyen felfalhatja kicsinyeit, ha úgy érzi, nem tudja őket felnevelni. Ilyenkor fontosak a lédús gyümölcsök és zöldségek. A kicsik 2-3 hét vemhesség után születnek, számuk 4-10 között változhat, sőt néha még tíznél is többen születnek egyszerre.