961. Bűzmirigy: miért gyullad be, hogyan lehet kezelni?
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az andalúz egyike a nagyszerű ősi lovaknak, már a több mint 20 000 évvel ezelőtti festmények is ábrázolják. A görögök és rómaiak is ismerték és elismerték ezt a fajtát, mely nagyban hozzájárult harci sikereikhez. Őshazája az Ibériai-félsziget, Andalúzia tartomány.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Sajnos szinte egész évben olvashatjuk elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsenek megkeresni az elveszett görényüket. Mit lehet tenni? Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk együtt?
Biztos, hogy a prüszkölésnek nincs köze az ivartalanításhoz. Inkább egy enyhébb fokú macskanátha lehet. Ezt a betegséget többféle vírus és baktérium, valamint ezek kombinációja okozza és ettől függ, hogy mennyire súlyos a cica állapota. Gyakran egy egész fiatal korban szerzett vírusfertőzés "maradványaként" jelentkeznek enyhébb, prüszköléssel járó tünetek. Ilyen esetben is érdemes elvinni állatorvoshoz, hogy kezelést, gyógyszert kapjon a mihamarabbi gyógyulás érdekében és azért, nehogy a későbbiekben is jelentkezzen a probléma. Ez a betegség nem kimondottan zoonózis, de ettől függetlenül nem szabad prüszkölős macskát hagyni a pici gyerek közelében aludni és ügyelni kell az általános higiéniai szabályok betartására is!
Természetesen lehet, de csak mértékkel és nagyon ritkán, ugyanis a giliszták elég zsírosak!
A szem "fehéredésének" több oka lehet, mint például: szaruhártya-gyulladás vagy fekély, szemlencsehomály, belső szemgyulladás, stb. Ezek mindegyike súlyos szembetegséghez és megvakuláshoz, illetve a szemek elvesztéséhez is vezethet, éppen ezért javasolnám, hogy mihamarabb mutassák meg állatorvosnak.
Ha az evéshez használja a lábát, akkor remélhető, hogy nincs csonttörése. Jó lenne mihamarabb megvizsgálni. Nem tudom, elég szelíd-e ehhez?
Sajnos ez sok kutyánál előfordul. Tulajdonképpen az erős, állandó fizikai igénybevételnek kitett bőrterületek (könyök, boka) megvastagodásáról van szó. Ha a kutya nyalogatja, akkor felpuhítja ezt a területet és ezért nedvedzhet, vérezhet is. Végleges megoldás tényleg nincs. Meg lehet próbálni különböző bőrpuhító krémekkel kezelni (neogranormon kenőcs, panaveyxal krém (ez állatgyógyászati készítmény). Ha tényleg nagyon csúnya a terület és sokat nyalja a kutyus, akkor otthon lehet készíteni egy egyszerű "nyalásgátló" kötést a könyökére, például ragtapasszal könnyedén rögzített levágott végű zokniból, amit csak sétánál kell levenni.