971. Új hal, új veszély? Karanténba vele!
Aki akváriumába új halat vesz, egyben új gondot is vesz nyakába: nem tudhatja, hogy az új halak nem fertőzik-e meg a már beállt életközösséget. Utánajártunk, hogyan csökkenthetjük a kockázatot.
Aki akváriumába új halat vesz, egyben új gondot is vesz nyakába: nem tudhatja, hogy az új halak nem fertőzik-e meg a már beállt életközösséget. Utánajártunk, hogyan csökkenthetjük a kockázatot.
Császármetszés a kutyák életében is előfordul. Ilyenkor nem természetes, hanem műtéti úton születnek meg a kutyusok, az állatorvos az állat hasát és méhét felvágva emeli ki az újszülötteket.
A macskák számos trükkre képesek azért, hogy megszerezzék, ami jár nekik. Akinek van macskája, az tudja, mennyire tudnak hízelegni, dorombolni, esetleg fújni, ha az igényeiket akarják kifejezni.
A Felelős Állatbarátok Egyesülete „2 lábon 4 mancson az egészségért!” szlogennel idén is futni hívta a kutyabarátokat a városligetbe. A felhívás nyitott fülekre, lelkes gazdikra és még lelkesebb négylábúakra lelt: 2008. május 11-én több százan álltak rajthoz. Idén, a háziállat.hu stábja sem volt rest, mi is lefutottuk a közel 3,5 km-es távot. Nézd meg videón!
A Bengália partjainál őshonos, mindössze 5 centire növő törpe gurámi (Colisa lalia) békés természete miatt kedvelt csapathal, mely jól kijön az akvárium többi lakójával. A hím és a nőstény alapszíne eltérő, amely segít a beavatatlan szemnek felismerni a halak ivarát.
Szükség lenne minimum egy röntgen vizsgálatra és vér laborvizsgálatra Amennyiben nem kapnak elegendő információt a diagnózishoz,endoszkópos vizsgálatot javasolnék. Akár egy régóta a gyomorban megülő idegen test okozta fekély, idült gyulladás is lehet,de sajnos gondolni kell a daganatos megbetegedésre is Gyomor és bél fekélyeket okozhat a veseelégtelenség is. Ennek megállapítása a vér laborvizsgálatával lehetséges.
Igen, van sőt általában javasolt is, mivel a legtöbb vitorláspár elfogyasztja a lerakott ikrákat (nagyon ritka a nevelő pár). A felületet amire ikráztak külön kell rakni egy kisebb akváriumba, alá porlasztást tenni, hogy folyamatosan friss, oxigéndús víz érje az ikrákat (ennek érdekében a felületet is ferdén kell beállítani a porlasztás fölé), továbbá az akvárium vizébe penészedésgátlót kell tenni. Mivel a kérdésben egyes szám szerepel "vitorláshalam", ezért azt mé leírom, hogy az ikrás nőstény hím nélkül egyedül is képes az ikrarakásra, azonban ebben az esetben természetesen az összes ikra terméketlen lesz, azokat semmi értelme különrakni keltetni.
Szerintem csak nem vették észre, hogy megtörtént a fogváltás! Ez lezajlik 5-6 hónapos korban, de ennek néha alig van észrevehető jele. De ha nem biztosak benne, nézessék meg álatorvossal a fogait, ő majd megmondja, hogy még tejfogai vannak-e, vagy már a véglegesek. Meglepődnék, ha az első verzió lenne a vélemény!
A kutyákat nem büntetni kell, hanem pozitív megerősítéssel tanítani arra, hogy mi elfogadható viselkedés és mi nem. Először is, megkérdezném: miért is megy a kutya az ágyukba? Mi a kutya célja ezzel? Miért jelöli meg az ágyat,mint saját helyét? Kérjük, feltétlenül olvassa el a "Hogyan legyek falkavezér?" című cikket és kövesse a benne leírtakat. Ha nem tartja be ezeket a lépéseket, előfordulhat, hogy az eb még inkább megpróbálja - más területeken is - magához ragadni a falkavezérséget. Valószínűleg segíthetne a helyzeten, ha a szukát ivartalanítanák. A szuka hormontermelése erősíti a hímben a jelölési ösztönt. A vizelés területjelzésként szolgál. Így a tüzelés idejében még erősebben kell biztosítania a hímnek a saját területeit, ezen keresztül dominanciáját. Valószínűsíthető, hogy az amúgy is dominanciára hajlamos kutya a tüzelési időszakban még dominánsabbá próbál válni, emiatt többször és több helyen jelöl vizeletével. Ha elérhető a számára, olvassa el Sebestyén Balázs: Szigorúan bizalmas és/vagy Nógrádi Bence: Hétköznapi harcosok 2. című könyvében Joó Istvánnal készült interjút - ezekből számos dolgot megérthet a domináns kutyák viselkedésével kapcsolatban.
Ha a kutyus karma nem pigmentált (átlátszó-fehér), jól látható benne a rózsaszín irha, amibe ha belevág vérzik és fáj. Ennek a végétől 1-2 mm-re lehet levágnia a karmot. Ha pigmentált a kutya karma, bízza inkább szakemberre (állatorvos, kozmetikus). Zsömböly Miklós