991. Pszichopata a kutyám?
Furcsán viselkedik a kutya... egyszer ok nélkül nekimegy valakinek, máskor pedig reszketve, nyüszítve bújik el valamelyik bútor alá. Mi baja? Mitől fél?
Furcsán viselkedik a kutya... egyszer ok nélkül nekimegy valakinek, máskor pedig reszketve, nyüszítve bújik el valamelyik bútor alá. Mi baja? Mitől fél?
Minden macskatulajdonos álma, hogy tudja, mit gondol kedvenc cicája. Leülhetünk és próbálhatjuk megfejteni mozdulatait, kifejezéseit vagy olvasni tekintetéből. Vajon mit rejtenek a borostyán szemek? Talán sosem lesz biztos módszer ennek megfejtésére, mégis olvashatunk testbeszédükből, viselkedésükből és szokásaikból.
Pár éve költözött Veszprémbe a közönséges selyemmajom (Callithrix jacchus) pár, akik azóta rendszeresen ikrekkel örvendeztetik meg gondozóikat és a látogatókat.
Az amazonpapagájok kitűnő hang- és beszédkészséggel megáldott jószágok, és bár néha kicsit zsémbesek, azért igazán szeretetre méltóak.
A költők és zeneszerzők híres alkotásai - Chaucertől kezdve Handelen át Mozartig - mind-mind fület gyönyörködtetők. Elmondhatjuk, hogy a madarak éneke is legalább ilyen művészeti értékekkel bír. De miért fektetnek ennyi időt és energiát az éneklésbe? És miről szól a daluk?
A pupilla tágasságát és szimmetriáját a III. agyideg szabályozza. Pszichés izgalmi hatásra tágul, paraszimpatikus hatásra szűkül, a fényerősségtől függetlenül. A pupilla egyenlőtlen tágasságát okozhatja a III. agyideg működésének zavara (perifériás ideg károsodása, agyrázkódás), és a szem belső szerkezetének betegségei is (belső szemgyulladás, fertőző betegségek, pl. FIP, Aujeszky, valamint glaucoma esetén ). Lényeges, hogy a cica szemének pupillája tartósan tág, vagy éppen az ellenkező oldalon nem képes tágulni. Ha ez a probléma többször ismétlődik vagy tartóssá válna, mielőbb vigye el a cicát állatorvoshoz.
Ha vörösfülü ékszerteknősről van szó, akkor mélyebb kerti tóban (minimum 120 cm) átteleltethető minden gond nélkül. Ha erre nincs lehetőség, akkor egy 7-10 °C hőmérsékletű pincében, kis vízben megoldható a teleltetés.
Szerintem ez csak a tengerimalacok szokásos kommunikációs hangja. Puttyogásnak is szoktam hívni. A legtöbbféle érzelmi hatásra ezt a hangot adják ki (öröm, jóérzés, izgalom, stb.), de félelem esetén inkább sivítozásba megy át.
Általában nem szoktam javasolni, az esetleges agresszió miatt. De óvatosan és fokozatosan szoktatva esetleg meg lehet próbálni, főleg, ha kis koruktól szoktatjuk őket. Szóval nem tudom :)
Ne ijedj meg, semmi egészségügyi problémája nincs a kis gekkódnak. A leopárdgekkók egészséges emésztése szempontjából elengedhetetlen, hogy homokot vagy apró kavicsokat nyeljen le az állat, ez náluk természetes jelenség.