991. Pszichopata a kutyám?
Furcsán viselkedik a kutya... egyszer ok nélkül nekimegy valakinek, máskor pedig reszketve, nyüszítve bújik el valamelyik bútor alá. Mi baja? Mitől fél?
Furcsán viselkedik a kutya... egyszer ok nélkül nekimegy valakinek, máskor pedig reszketve, nyüszítve bújik el valamelyik bútor alá. Mi baja? Mitől fél?
Minden macskatulajdonos álma, hogy tudja, mit gondol kedvenc cicája. Leülhetünk és próbálhatjuk megfejteni mozdulatait, kifejezéseit vagy olvasni tekintetéből. Vajon mit rejtenek a borostyán szemek? Talán sosem lesz biztos módszer ennek megfejtésére, mégis olvashatunk testbeszédükből, viselkedésükből és szokásaikból.
Pár éve költözött Veszprémbe a közönséges selyemmajom (Callithrix jacchus) pár, akik azóta rendszeresen ikrekkel örvendeztetik meg gondozóikat és a látogatókat.
Az amazonpapagájok kitűnő hang- és beszédkészséggel megáldott jószágok, és bár néha kicsit zsémbesek, azért igazán szeretetre méltóak.
A költők és zeneszerzők híres alkotásai - Chaucertől kezdve Handelen át Mozartig - mind-mind fület gyönyörködtetők. Elmondhatjuk, hogy a madarak éneke is legalább ilyen művészeti értékekkel bír. De miért fektetnek ennyi időt és energiát az éneklésbe? És miről szól a daluk?
Talán a rendszeres fizikai kapcsolat, az állandó kint lét biztosítása a cél, amit szeretne elérni. Ez különösen a kézzel nevelt nimfák igénye. Ha nincs lehetőség a kaliton kívüli tartásra, akkor talán párt kellene venni mellé, vagy más megoldás nem lévén, új gazdit kell találni számára.
Ha a madárnak van és természetes állagú a széklete, akkor nincs ami megbetegedésre utalna. A hullámos papagáj optimális napi fejadagja magkeverékből 2-3 cl keverék. Talán ennyit kellene tenni elébe és akkor nem "eheti túl" magát.
Ennyiből szinte semmit nem tudok mondani. Feltétlen vigye állatorvoshoz. Lehetnek hasi fájdalmai, de szívelégtelenség vagy epilepsziás roham sem kizárt.
Valószínűleg krónikus külső hallójáratgyulladása van kutyusának. A megoldás: kétoldali ún. Zepp-Hinz műtét, azaz a külső hallójárat megnyitása, lerövidítése, majd utána célzott antibiotikumos kezelés (ami ha jól láttam a baktériumokat: szájon át ciprofloxacin, fülcsepp pedig gentamycin kombinált csepp pld.). Ha ezt végigcsinálja akkor a gyógyulás sikeres (2 hét) - ha természetesen nincs a hallójáratban daganatos elváltozás -, kiújulás esélye max. 5-10% élete során, de ebben az esetben is jól kezelhető. Az anyagi része pedig: szerintem jobban jár, ha ezt most egyszerre végezteti el (a teljes ktg. szerintem max. 60-70EFt=műtét, kötözések, antibiotikumok stb.), mintha hagyja, és több évig fizet a kezelésekért és az antibiotikumokért, közben pedig nem változik semmi... Az ilyen krónikus külső hallójáratgyulladásnak egyébként komolyabb szövődményei lehetnek, ráterjedhet a közép- és belsőfülre is, ami már maradandó károsodáshoz is vezethet...
A leírtak alapján nagy a valószínűsége, hogy az állat mégiscsak vemhes. (Daganat gyakorlatilag soha nem jelentkezik egyszerre minden emlőn. ) A biztonság kedvéért mutassa meg az állatot az állatorvosuknak.