1006. Ne halazzunk a zavarosban!
Az akváriumi víz folyamatos szűrésre, tisztításra szorul. Bemutatjuk a szűrési módszereket, tisztaság-teszteket és azt is, hogyan tegyünk szert friss vízre.
Az akváriumi víz folyamatos szűrésre, tisztításra szorul. Bemutatjuk a szűrési módszereket, tisztaság-teszteket és azt is, hogyan tegyünk szert friss vízre.
A görény számára a csupasz láb olyan vonzó, mint méhecskéknek a virág. Így nem csoda, hogy a kádból kilépő gazdi csupasz lábujjai csábító prédaként jelennek meg a kis kedvenc lelki szemei előtt, melyeket muszáj levadásznia... Azért ezt nem gonosz támadásnak kell felfogni, sokkal inkább játékból teszik, a saját szórakoztatásukra.
Manapság már nem lepődünk meg egy-egy fellőtt űrrakéta hallatán. 50 évvel ezelőtt azonban világhírnek számított, amikor az orosz Lajka kutyát a Szputnyik-2 nevű szovjet mesterséges holddal kijuttatták a kozmoszba.
Bár a cica dorombolása, maga a lénye is gyógyító hatással lehet gazdájára, tudjuk, hogy sok ember szenved macskaszőr-allergiától. Felmerül tehát a kérdés, hogy a macskaszerető emberek, akik netán még allergiások is, hogyan folytassák az életüket? Macskával vagy nélküle?
Az Állatok Világnapja az állatszeretetéről ismert Assisi Szent Ferenc ünnepe, melyet október 4-én tartunk. A jeles nap alkalmából idén is felvonulást rendeznek, a korábbi években már megszokott módon, útvonalon és időben.
Természetesen ki lehet rakni a malackát a fűbe, sőt jót is tesz neki a napsütés és a friss levegő, és a változatos környezeti ingerek. Arra kell figyelni, hogy árnyékos helye is legyen, ahova el tud bújni a meleg napsugarak elől, mert tűző napon hőgutát is kaphat. Legyen előtte víz és gyümölcs is és nagyon vigyázni kell, nehogy egy macska vagy más házi- (esetleg vad-) állat megtámadja. Azt, hogy milyen hőmérsékleti határokat "bír ki", azt nehéz lenne megmondani, de az optimális hőmérséklet tengerimalacoknak 18-20 °C körül van. Tartósan 10-12 °C-on már téli álomnak megfelelő állapotba kerülnek. Rájuk is igaz, hogy nagyon veszélyes a hirtelen hőmérsékletingadozás (nagyon könnyen megbetegedhetnek). Szél és eső ellen is védeni kell a malacokat, mert ezek tovább fokozzák egyes betegségek előfordulását. Tehát eső ne érje, hacsak nyári melegben magától nem megy ki az esőre fürdőzni kicsit, de ilyenkor is célszerű figyelni arra, hogy hamar megszáradjon.
A probléma oka az lehet, hogy mostanra elfelejtette, hogy ő kint is szokott lenni. Ugyanis a tavalyi "emlékei" homályba vesznek, így egészen újszerű helyzetnek van kitéve. Ilyenkor egy "kisállat" megijedhet mindentől, mindenkitől, még a saját gazdájától is. Idővel megszokja a kintlétet és nem fog menekülni. Tanácsom az lenne, hogy türelemmel legyen hozzá és kint a kerített területen belül foglalkozzon vele, jutalmazza, finom falatokat adjon neki, de nem csak akkor, amikor meg akarja fogni és bevinni. A nyúlhámmal kapcsolatban is az lehetett a gond, hogy szokatlan és megijed attól, hogy szinte megkötözve érzi magát. Majd szépen megszokja. Sok sikert és szeressék egymást a kedvencével! Kerti nyúltartás - Mire figyeljünk? Hogyan szállítsd és sétáltasd a nyulat? Milyen a nyúlnak való környezet?
Úgy látom, "kemény fába vágtad a fejszédet", de ez a lényege az állattartásnak és hogy együtt tudjunk élni társállatainkkal. :) Egyszer Budapesten az Astoriánál láttam valakit egy nyulat pórázon sétáltatni. Így tehát biztosan van gazdi, aki képes erre és van nyúl, amelyik elég "okos" ahhoz, hogy ezt a nem éppen egyszerű feladatot elsajátítsa. Gondolom sok türelem és bizalom kell. Ha tényleg szeretnéd megtanítani, először is hozzá kell szoktatni a nyúlhám viseléséhez, majd idővel pórázon is lehet vinni, de csak rövid időre, kis távon. Majd ahogy kezd hozzászokni, nagyobb távolságokat is megtehettek. Sok sikert kívánok a "nyúlidomításhoz"!
Ha csak néha tüsszent egyet az még nem gond, de ha gyakori és orrfolyása is van, akkor elképzelhető, hogy valamilyen légzőszervi betegsége van (megfázás, egyéb légúti fertőzés, stb.), ebben az esetben az javasolnám, hogy vigyék állatorvoshoz a hörcsit, aki megvizsgálja és megfelelő kezelésben részesíti.
Rendszeresen és rendesen gondozott hörcsögnek nincs szaga, tehát semmilyen, az ember számára kellemetlen szagot nem áraszt sem az állatka, sem az alom. Viszont ha sokáig alatta marad a "fáradt" alom, nagyon is bűzös tud lenni a benne bomló vizelet és ürülék miatt.