1041. Berci lábába toklász ment
Az állatorvos kisebb szőrnyírás és fertőtlenítés után egy ún. idegentestfogóval benyúlva megtalálta és eltávolította a baj okozóját, egy toklászt.
Az állatorvos kisebb szőrnyírás és fertőtlenítés után egy ún. idegentestfogóval benyúlva megtalálta és eltávolította a baj okozóját, egy toklászt.
A jutalomfalat szemmel láthatóan finom, a kutya imádja, buzgóságában még a gazdi ujját is bekapja. Arra azonban ügyelni kell, hogy nem teljes értékű tápról van szó, a hagyományos kutyatápot nem helyettesíti.
Amélie maine coon fajtájú cica, akinek gazdái azzal a panasszal keresték fel a rendelőt, hogy kedvencüknek már körülbelül egy hónapja gond van a fülével.
Picur kutyával eléggé elbánt a sors, ugyanis ő már évek óta köhög. Különféle diagnosztikai vizsgálatokat végeztek már rajta. Megállapították, hogy allergiás légcső gyulladása (bronhitisze) van.
A sisakos kaméleon ritka vendég a rendelőben. Az egzotikus hüllő harminchárom tojás lerakása után elveszítette addigi élénk, változatos színét, s ezzel együtt étvágyát, életkedvét is.
Hát... lehet. Vagy mégsem lányok? Akkor is lehet. Ha egyik fiú, másik lány, akkor meg végképp lehet. De az is lehet, hogy csak örülnek egymásnak.
Ha a madár csak esetenként tüsszög, akkor nincs nagy baj. Az általam tartott madarak is tüsszentenek néha. Ez még nem jelent feltétlenül valamilyen betegséget. Ha a madár megfázott és azért tüsszög, akkor egy kamillás gőzölő-kúra, valamint antibiotikum adása javasolt. A madár tartózkodási helyén emelje meg a hőmérsékletet (30 °C-ra). A lámpázás nem feltétlenül fontos, a kondicsepp helyett én negyedévente egy multivitaminos kúrát ajánlanék. (1 ml 1 liter vízhez, 7 napon át, ilyenkor csak a magkeverék és a vitaminos víz legyen a madár előtt.) Bármilyen folyékony multivitamin készítmény megfelelő, pl. Jolovit, Hema készítmények, Univit, stb.
Ha véletlenül bent marad a feje, az nem okoz semmi gondot. A szervezet egy idő után kilöki. A fertőző anyagok a potrohban vannak, ezért a lényeg, hogy azt mihamarabb eltávolítsuk, még ha bele is szakad a dög. Sajnos egyik kullancsirtó sem nyújt 100%-os védelmet!
Szerintem az ivartalanítást lehetne megpróbálni, bár ilyen későn elvégezve lehet, hogy a jelölés már megmarad, mint szokás. De más ötletem nincs.
A probléma megoldását valószínűleg az akvaterrárium méretének növelése jelentené. Kifejlett ékszerteknős esetén az akváriumi (vízterületi) rész minimum hosszát cm-ben úgy lehet megkapni, ha a teknős páncélhosszát megszorozzuk 5 cm-rel. Az akváriumi rész szélességét a teknős páncélhosszának 3 cm-rel való szorzata adja. A vízmélység kb. 30-40 cm legyen. A szárazterület a vízterület legalább egyharmada legyen. A fentiekből következik, hogy egy kifejlett hím és nőstény ékszerteknős tartása számára a 120x60x60 cm űrméretű akvaterrárium az ideális. A 40 l-es akvárium túl kicsi számukra.