1151. Cairn terrier
A cairn neve követ jelent: érdekes, hogy a kutya standard testsúlya 14 font, ami épp egy brit "stone", ráadásul a színei leképezik a skót sziklák minden árnyalatát.
A cairn neve követ jelent: érdekes, hogy a kutya standard testsúlya 14 font, ami épp egy brit "stone", ráadásul a színei leképezik a skót sziklák minden árnyalatát.
Minden lótartással foglalkozó helyen lenni kell néhány olyan gyógyszernek, kötszernek, fertőtlenítőszernek, amely egyrészt alkalmas a kisebb, állatorvost nem igénylő kezelések elvégzésére, illetve segítséget nyújt, amíg az állatorvos megérkezik. Ezeket az alapvető gyógyszereket, eszközöket elkülönítve kell tárolni. Ezt nevezzük házi patikának...
Egyet vagy többet? Fiú vagy lány hörcsögöt? Segítünk dönteni: összefoglaltuk a két nem közti legfontosabb különbségeket.
Az etetési szokások megváltozásával, az előre gyártott kutyaeledelek elterjedésével kutyáink egyre kevesebbet rágnak, pedig a rágás elengedhetetlen a fogfelszín tisztulásához. De nem a csont a megoldás! Szakértőnk elmagyarázza, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy megőrizzük kutyánk fogainak egészségét.
Oroszló határában találtak rá egy sirályszerű madár tetemére október 15-én. Az út mellett fekvő madarat feltehetően autó ütötte el. A helyszíni fajmeghatározás során derült ki, hogy egy nyílfarkú halfarkas fiatal példányáról van szó! Ez a faj első hiteles baranyai adata.
Nem is kell megpróbálni simogatni. Türelemmel kell várni, amíg nyugodtabb lesz. Valószínűleg eddig nem foglalkoztak vele egyáltalán. Szokja meg, hogy mozognak körülötte, kapjon enni, inni, mással ne zavarják. Egy ideig takarítani sem érdemes nála, csak még idegesebb lesz. Pár hét múlva meg lehet próbálni kicsit közelebb kerülni hozzá.
Nem, más kutya fertőzéssel nem kaphatja el az atkát. Ha olyan készítménnyel csepegtetik,melynek van demodex atka elleni hatékonysága,akkor jó esélye van a gyógyulásra. Gyakrabban kell rácsöppenteni,mint bolha elleni kezeléskor,és több alkalommal ismételni. Ezen kívül van egy féreghajtó tabletta is,ami más adagolásban demodicosis ellen hatékony.Kérdezzen rá állatorvosánál,ha a csepegtetős megoldás nem segítene.Az immunrendszer erősítés nagyon fontos. Én ismerek olyan kutyát,aki 6 hetes korától 3 éves koráig szenvedett ettől a betegségtől. Gazdái odaadó ápolásának és szeretetének köszönhette,hogy kinőtte a betegséget és szép hosszú életet élt. Időnként javult az állapota,időnként borzasztóan nézett ki,teljesen lekopaszodott. Akkor még nem voltak ezek a hatékony gyógyszerek sem.
A kutyák végbéltáji viszketésének leggyakoribb okai a bűzmirigy gyulladása és a férgesség. Ezen kívül még számtalan oka lehet, például végbéltáji sérülés, daganat, fekély... Mindenképpen meg kell nézni, van-e látható elváltozás; egy Betadine szappanos lemosás (minden patikában kapható) célszerű. A legtöbb féreghajtó csak néhány napig hat, amíg a hatóanyag a bélcsatornában van. Az elpusztuló bélférgek csak akkor láthatók, ha erős fertőzés miatt a sok elpusztuló féreg hatására hasmenés alakul ki. Ezért, ha nem lát féregürülést a féreghajtás követően, nem jelenti azt, hogy nem volt férges a kutya. Különösen akkor, ha a kutya lakásban (is) van, célszerű a féreghajtást 2 hét után ismételni, és negyedévente féreghajtani. Sok állatorvosnál lehetőség van a bélsár (széklet) vizsgálatára is, a féreghajtás ellenőrzése, illetve a szükségessége érdekében. Amennyiben egy kutyája van, lehet, hogy olcsóbb negyedévente a két tabletta, mint a laborvizsgálat, de több, főleg nagytestű kutya esetén mindenképpen megtérül a labor ára. A férgességet ember is elkaphatja, amennyiben szájába vesz olyan tárgyakat, ami a kutya bélsarával érintkezett (ez elsősorban kisgyermekeknél fordul elő, amikor még nem törvényszerű a kézmosás) Sajnos nem adta meg a kutya nemét és korát. Idősebb kutyákban a sok csont etetése okozhat nehezített bélsárürítést, különösen idős kan kutya estén, ha a prosztata is megnagyobbodott (ez utóbbit nem láthatja kívülről). A bélsár lágyítására próbálkozhat tejjel, esetleg olajos dolgokkal, esetleg 5-10 ml paraffinolaj is adható, de a ricinusolaj kerülendő, mert a legtöbbször görcsöket okoz. Ha egy-két nap alatt nincs változás, mindenképpen célszerű állatorvoshoz menni.
Nem derül ki a kérdésből, hogy milyen nemű a nyuszi. De az ivartalanítás mindenképpen megoldást jelenthet. Főleg a bak nyulaknál, sokkal nyugodtabbak lesznek és elmúlik az agresszió és a harapás is.
Valószínűleg hasmenése van a cicának. Ennek okát vizsgálattal lehet csak megmondani.