1226. Mit eszik a kígyó vacsorára?
Hogyan ismerjük fel az éhes kígyót? Utánajártunk néhány etetési trükknek és fényt derítünk a koplalás okaira.
Hogyan ismerjük fel az éhes kígyót? Utánajártunk néhány etetési trükknek és fényt derítünk a koplalás okaira.
Az első gőte kiválasztása igen fontos feladat. Nem csak arról van szó, hogy besétálunk egy díszállat kereskedésbe, veszünk egy medencét, pár felszerelést hozzá, majd rábökünk egy akváriumra, hogy "abból kérnék négyet". Lássuk, milyen egyéb szempontokat kell még figyelembe vennünk!
A köztudatban csak egy kopasz macska, a szfinx szerepel, a Peterbald macskát kevesen ismerik. Ő is teljesen szőrtelen, s első megítélésre nem túl szép, de E.T. óta tudjuk, hogy a szépség nem minden...
Az angol véreb ősrégi, állítólag már i. sz. 1000 körül is létező fajta. Nyugodt, jóindulatú kutya, kiváló szaglású, igen ráncos bőrű, rövid szőrű, fekete vagy különböző árnyalatú. Kicsit olyan, mint a basset hound, csak hosszabb lábakkal.
Már csak napjai vannak hátra, vagy túléli az unokánkat is? Nézzük meg a tollazatát, vizsgáljuk meg a csőrét, majd nézzünk mélyen a szemébe a kormeghatározáshoz!
Leírásából nehéz eligazodni, hogy a kutyusnak milyen jellegű duzzanatai és hol jelentkeznek. Mivel tüzelést említ, feltehetően ezzel függ össze és az ilyenkor kialakuló hormonális változások (ösztrogén szint emelkedése) állhat a jelenség hátterében. Ha ez ismétlődő hüvelyelőeséssel is társul, akkor a kutya ivartalanítása illetve az előesett hüvelynyálkahártya plastikázása a megoldás.
Kérdését olvasva elállt a lélegzetem, hogy 17 éves kutyája vemhes és egyáltalán felmerül a kérdés Önben lehet-e probléma. Röviden válaszolok, ha tényleg vemhes, és nem egy hatalmas hasűri daganat miatt nőtt meg a has mérete, akkor sürgősen ki kell vizsgálni a kutyát, szív-vérkeringés, máj-, vesefunkciós vizsgálatokat kell elvégeztetni. Ha ezek megfelelőek, és valóban vemhes, akkor lehet várni az ellést, felkészülve arra, hogy lehetnek komplikációk. Ha nem jók az eredmények, akkor kezelést kell alkalmazni, támogatni a szervek működését. Esetleg a megelőző műtéten is el lehet gondolkodni, de csak akkor, ha az állat egészségi állapota megengedi az altatást. Szóval a helyzet nem egyszerű és számos kockázatot rejt magában.
Ha a szőr hullása természetellenesen sok - pld. nagyobb foltokban -, akkor ajánlatos orvoshoz fordulni, egyéb esetben a jelenség természetes is lehet, pl. őszi vedlés.
A nyúl folyamatosan ivarzik és a petesejt leválás csak a párzáskor történik meg. Ezért tart ilyen sokáig az ivarzás. Legegyszerűbb módja a probléma megoldásának az ivartalanítás. A hormonális fogamzásgátlásra is van mód, bár erre kifejezetten törzskönyvezett készítmények nem állnak rendelkezésünkre.
A tolltépés leggyakoribb oka az unalom, de előfordul, hogy valamiféle szőr-bőr betegsége van. Az első esetben mindenképpen párt kellene neki szerezni, illetve nagy méretű kalitka szükséges sok-sok játékkal és mégtöbb foglalkozás, beszélgetés, törődés! A második lehetőség miatt viszont jó lenne megmutatni állatorvosnak.