121. Csincsilla: ezeket gondold végig, mielőtt magadhoz vennéd!
A csincsilla (Chinchilla lanigera) ugyanolyan háziállat mint a kutya vagy a macska, ugyanolyan törődést igényel. Sőt!
A csincsilla (Chinchilla lanigera) ugyanolyan háziállat mint a kutya vagy a macska, ugyanolyan törődést igényel. Sőt!
Az időjárásváltozás nemcsak minket, embereket, hanem a háziállatainkat is megviselheti. Mutatjuk, honnan tudhatod, ha a kedvenced érzékeny a frontokra!
Ha hüllőbeszerzésen gondolkodunk, akkor meg kell ismerkednünk a CITES-al is. A CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).
A törpenyúl ideális kisállat, mert tartható szabadban és lakásban egyaránt. A tenyésztők számtalan változatot hoztak létre, így mindenki megtalálhatja a neki tetszőt.
Általában nagyobb testű fajtákban jelentkezik (pl. német juhászkutya, labrador, rottweiler, masztiff), de gyakran találkozunk kisebb fajtáknál is ezzel a betegséggel (vizsla, pumi).
Egy 11 éves bernáthegyi már matuzsálemi korúnak számít. Séta közben lehetnek izületi vagy gerincfájdalmai, amit állatorvosnak kell kivizsgálnia. Ebben a korban már nem szoktak játszani, pláne a nagytestű kutyáknak nehézkes lesz a mozgásuk és nem szívesen találkoznak más kutyákkal. Tartanak az esetleges küzdelemtől, még ha az játékos is, de a másik ha csak ráugrik vagy meglöki, az is fájdalmas lehet számukra. Ne erőltesse a találkozást, ha ő akar ismerkedni, úgy is oda fog menni.
Bizony mindkettő lehet. Sőt, néha még hasűri (vese) daganatos elváltozások is okozhatnak görcsöket vagy bénulást. De például mérgezéseknek is lehet ilyen tünete. Célszerű lenne megmutatni állatorvosnak, hátha lehet segíteni rajta!
Mindenképpen alaposan meg kellene vizsgáltatni állatorvossal, csak így lehetne eldönteni, hogy tényleg tojást akar-e rakni. A "víz jön belőle" tünetből, főleg, ha az a kloakájából jön, még bélgyulladásra is gondolok, ilyenkor hamar bűzös és zavaros lesz a vize.
Az elváltozás jellegétől függ, hogy milyen módon lehet eltávolítani (bódítással vagy helyi érzéstelenítésben, kimetszéssel vagy elektrokauterrel), ez persze a kutyus vérmérsékletétől is függ. Persze az majd elválik még, hogy kell-e műteni egyáltalán, ez is attól függ, hogy miről is van szó pontosan, amit így látatlanban nem tudok megítélni. Azt is csak szövettani vizsgálattal lehetne megmondani, hogy daganatos elváltozásról van-e szó. Szerintem bármilyen kérdése vagy agodalma van, forduljon bizalommal állatorvosához, biztos nagyon szívesen válaszol kérdéseire.
Sajnos látatlanban elég nehéz okosat mondani. Mindenképpen meg kellene vizsgálni, hogy esetleg csontprobléma van-e (törés, kalciumhiány?) vagy valamilyen idegrendszeri ok miatt nem lép rá. Meg is húzhatta, meg is üthette egy leesés közben. A talpát is meg kellene nézni, nincs-e rajta sérülés. A legjobb, ha megmutatja állatorvosnak.