1366. Miért csóválja a farkát a kutya?
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Ha kutyánk jelenlétét már akkor megérezzük, még mielőtt elvakkantotta volna magát vagy egyáltalán bejött volna a szobába, biztosak lehetünk benne: eljött a fürdetés ideje. Sok gazdi ugyanannyira várja ezt a nagy eseményt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs más választás: az elkerülhetetlent nem érdemes sokáig halogatni.
Mi a teendő ha tüzel a kutyusunk? Tüzelőbugyival kivédhetők a nehéz napok és kicselezhetők a nehéz kanok...
Egy matuzsálemi kort megért, bölcs patkány vetette papírra a hosszú élet titkát, amelyet most a rágcsálótartó nyilvánosság elé tárunk.
Akár kölyök, akár felnőtt macskát hozott a Jézuska, fokozatosan kell hozzászoktatni az új környezetéhez. Minden állat számára stressz az új környezet, ez alól a macskák sem kivételek. Ahogy kivettük a fenyőfa alól, sürgősen ki kell találnunk, hogyan tovább...de hogyan is tovább?
Elsősorban a terrárium méretén kellene változtatni. 50x30x30 cm-es méretével a jelenlegi terrárium nem felel meg a tengerimalac-tartáshoz. Legalább négyszeres alapterületűnek kellene lennie ahhoz, hogy két tengerimalacot lehessen benne tartani. A terrárium tetejét nem üveglappal kell lefedni, hanem valamilyen rácsos megoldást kell választani. A terráriumban tartott állatok leheletétől, az ürülék nedvességétől, vizeletétől párásodik az üveg, mert nem tud kipárologni.
A leírtak alapján én megpróbálnék egy párral kedveskedni neki, hiszen sok egyéb lehetőséget megpróbáltak már és változás nem történt. Előfordulhat sajnos, hogy nem fogadja kitörő örömmel új társát, ebben az esetben fokozatosan kellene őket összeszoktatni. Ez abból is adódhat, hogy a patkányok nagy intelligenciával rendelkező állatok, egy elveszett társat nem biztos, hogy egyszerűen pótolhatunk egy újabb egyeddel. Remélem kedvencük mihamarabb visszatér a régi "kerékvágásba"!
Bizony mindkettő lehet. Sőt, néha még hasűri (vese) daganatos elváltozások is okozhatnak görcsöket vagy bénulást. De például mérgezéseknek is lehet ilyen tünete. Célszerű lenne megmutatni állatorvosnak, hátha lehet segíteni rajta!
Van-e az injekciónak mellékhatása? Nagyon ritkán esetleg méhgyulladást vagy emlődaganatot (elég speciális formát) okozhat. Milyen hamar hat? Kb. 4-5 nap múlva múlnak el az ivarzási tünetek. Januártól szeptemberig 3-4 havonta kell adni? Igen, de szerintem 4-5 havonta is elég. Majd télen nem? A ciklus szezonális, ezért általában nem ivarzik a macska télen, de ez a lakásban tartottaknál nem mindig igaz. Ilyenkor télen is kell. Véralvadási zavarokat okozhat-e? Nem. Mennyi ideig érdemes adni? 2 évnél hosszabb ideig folyamatosan nem szabad adni, szünetet kell hagyni, egy évet és utána lehet folytatni. És folytathatnám-e a tablettával? Annak is hasonló a mellékhatása? Igen, folytathatja, és semmi káros hatása nincs.
Törvény szerint minden 3 hónapos kort betöltött ebet kötelező monovalens (csak veszettséget tartalmazó, tehát nem kombinált) veszettség elleni védőoltással ellátni. Ezt 6 hónap múlva meg kell ismételni ugyanilyennel. Ezt követően már lehet kombinált oltóanyagot használni az évente kötelező veszettségoltás ismétlésére. Egy oltás védettsége egy év után csökken és kb. 2 év múlva nem ad elegendő védettséget. Az ismétlő oltások akkor is kifejtik a megerősítő hatásukat, ha az előírtnál több idő telik el közöttük. A többi védőoltásról megtalálhatók az információk a www.budaikisallatklinika.hu oldalon.