1366. Miért csóválja a farkát a kutya?
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Ha kutyánk jelenlétét már akkor megérezzük, még mielőtt elvakkantotta volna magát vagy egyáltalán bejött volna a szobába, biztosak lehetünk benne: eljött a fürdetés ideje. Sok gazdi ugyanannyira várja ezt a nagy eseményt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs más választás: az elkerülhetetlent nem érdemes sokáig halogatni.
Mi a teendő ha tüzel a kutyusunk? Tüzelőbugyival kivédhetők a nehéz napok és kicselezhetők a nehéz kanok...
Egy matuzsálemi kort megért, bölcs patkány vetette papírra a hosszú élet titkát, amelyet most a rágcsálótartó nyilvánosság elé tárunk.
Akár kölyök, akár felnőtt macskát hozott a Jézuska, fokozatosan kell hozzászoktatni az új környezetéhez. Minden állat számára stressz az új környezet, ez alól a macskák sem kivételek. Ahogy kivettük a fenyőfa alól, sürgősen ki kell találnunk, hogyan tovább...de hogyan is tovább?
"Szakértő" szem tudná megállapítani, hogy ez normális jelenség-e, mert gyakori, hogy egészséges állapotban is ráncosodik a teknőcök nyaka és megnyomva puha is. Azonban ha ez túlzott mértékű, esetleg a test más területére is terjed (pl.: combok tájéka) akkor ödémáról lehet szó, ami több betegségnek a tünete is lehet. Ebben az esetben viszont kezelésre is szorul a teki. Ezért tanácsolnám, hogy mutassa meg hozzáértő embernek, aki eldönti, hogy melyik verzió a helytálló.
Látatlanban még nehezebb bármit is mondani, bár azon azért csodálkoznék, hogy "nem mondott semmit" az állatorvos kolléga. Talán inkább azt mondhatta, hogy nem lát semmi kórosat, olyat, amit kezelni kellene? Érdemes lenne még egyszer rákérdezni vagy megmutatni neki a malacot, ha továbbra is fennáll a probléma!
A leírtak alapján elképzelhető, hogy a bolhanyakörvre volt allergiás. Ez egyébként gyakran előforduló probléma (macskáknál, kutyáknál is), így ennek használatát a későbbiekben mellőzni kellene, helyette macskáknak adható bolha ellenes cseppeket (Spot On-t) javasolnék. A sebeket lehet Betadine oldattal kezelni. Ha nincs javulás és továbbra is vakarja, akkor nyugodtan lehet neki feliratni kutya/macska számára gyártott, ekcéma esetén külsőleg használatos "kencét".
Sajnos a spánielek gyakran küzdenek komoly fülbetegségekkel. Az igen makacs baktériumok valóban csak hosszas kezeléssel irthatók ki. Gyanítom azonban, hogy itt már nem csak fülgyulladás van, hanem esetleg valamilyen általános immunrendszeri gyengeség is vagy egy allergiás háttér. A fül hallójárata a bőr egy részlete, tehát minden allergia, például táplálékallergia arra is kihat. Javaslom a hypoallergen tápok adását, immunerősítőket és ha indokolt, még egy antibiotikumos kezelést. Hát látatlanban ennyi...
A tetoválási szám alapján, ha felhívja a MEOE-t telefonon, akkor meg tudják mondani a tulajdonos vagy a tenyésztő nevét. Érdemes állatorvoshoz is elvinni, mert elképzelhető, hogy microchip is van benne. Az interneten a www.elveszettkutyak.hu oldalon és a www.haziallat.hu-n is található fórum, ami segít az elveszett állatok gazdira találásában.