1366. Miért csóválja a farkát a kutya?
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Ha kutyánk jelenlétét már akkor megérezzük, még mielőtt elvakkantotta volna magát vagy egyáltalán bejött volna a szobába, biztosak lehetünk benne: eljött a fürdetés ideje. Sok gazdi ugyanannyira várja ezt a nagy eseményt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs más választás: az elkerülhetetlent nem érdemes sokáig halogatni.
Mi a teendő ha tüzel a kutyusunk? Tüzelőbugyival kivédhetők a nehéz napok és kicselezhetők a nehéz kanok...
Egy matuzsálemi kort megért, bölcs patkány vetette papírra a hosszú élet titkát, amelyet most a rágcsálótartó nyilvánosság elé tárunk.
Akár kölyök, akár felnőtt macskát hozott a Jézuska, fokozatosan kell hozzászoktatni az új környezetéhez. Minden állat számára stressz az új környezet, ez alól a macskák sem kivételek. Ahogy kivettük a fenyőfa alól, sürgősen ki kell találnunk, hogyan tovább...de hogyan is tovább?
Ha ez az apró hiányosság nem zavarja az állatot, akkor nincs vele semmi teendő. Amennyiben kóros elváltozást észlelnek forduljanak állatorvoshoz.
Az ivartalanítást 4 különböző életkorban lehet a kutyákon elvégezni: • korai ivartalanítás - 6 - 12 hetes kor között • ivarérés előtti ivartalanítás - 4 - 6 hónapos kor között • ivarérés utáni ivartalanítás - 9 - 12 hónapos kor után • idős kori ivartalanítás - betegség okán A különböző korban elvégzett ivartalanítások fő különbségei: szukák esetén • minél korábban van ivartalanítva, annál kisebb az emlődaganat képződésének kockázata • ha az első tüzelést megelőzően van ivartalanítva, akkor az emlődaganat képződés kockázata 0,5% • ha a második tüzelést követően van ivartalanítva, akkor a kockázat az emlődaganat képződésének kockázata ugyanakkora, mint a nem ivartalanított szukák esetében (26 %) • ha az első tüzelést megelőzően van ivartalanítva, akkor a ciszta, hyperplázia, és daganatos megbetegedések kockázata minimálisra csökken kanok esetén • ha az ivarérettség előtt van ivartalanítva, jelentősen csökken a prosztata- és heregyulladások és betegségek kockázata • ha az ivarérettség előtt van ivartalanítva, akkor ez negatív hatással lehet a testfejlődésre A ´hamisság´ nem csak az ivartalanítás függvénye, ha nem sok más tényező is befolyásolja. Az ivartalanítás - különösen kanok esetén - valóban jelentősen csökkentheti az általános, de különösen a szexuális domináns megnyilvánulásokat. A mai Magyarországon azért fontos az ivartalanítás, mert a jelenlegi populáció egy része már nem tartható a fajnak megfelelő tartási körülmények között, az utódok elhelyezésére alig-alig van lehetőség és az ország lakosságához arányított kutyák darabszáma gyakorlatilag értéktelenné minősítette ezt az állatfajt !
A pontos és felelősségteljes összeszoktatásra vonatkozó tanácsok csak a tartási körülmények és mind a két állat testbeszéd-jeleinek ismeretében adhatók. Ajánlom figyelmébe: Dr. Gabriele Lehai: KUTYA-MACSKA BARÁTSÁG című könyvét. Valamint a hasonló ügyben nemrég hozzám forduló gazdi visszajelzését: "Szeretném Önnek elmesélni hogy Csipi és Nelly jó barátok lettek!!! Sokat játszanak együtt, orrukat összeérintik, üdvözlik és szagolgatják egymást. Már rájuk sem kell néznem. Sem a lakásban, sem a kertben. Igazán aranyosak így ketten együtt. Nagyon szeretem őket. A szemem sokszor tele van könnyekkel, ahogy őket nézem és arra gondolok, hogy azaz álmom hogy ők ketten jó barátok legyenek, nemrég még olyan nagyon kilátástalannak tűnt, és talán nem is hittem hogy valaha megvalósul. És ez az álmom ez valóra vált! Szeretném Önnek megköszönni a segítségét és biztatását a nehéz időkben, hogy amikor olyan nagyon kilátástalannak tűnt az állatok terén minden, akkor Ön ott volt és mindig segített! Mert ez Ön nélkül nem sikerült volna!!! Köszönettel: L. Orsolya"
Ezt ennyire kategorikusan kijelenteni felelőtlenség lenne, azonban tudni kell róluk, hogy a halak úszóiban kárt tehetnek (különösen éjszaka, amikor a halak nyugalomban vannak), illetve a kistestű garnélákra - különösen vedlés idején - valóban veszélyes lehet.
Bár általában a hím tengerimalacokra jellemző a "zsírmirigy" ilyenfajta megjelenése, a tünetek ebben az esetben is erre engednek következtetni. Gusztusunktól függ, hogy kinyomogatjuk-e időről időre a váladékot belőle, vagy alávetjük a malackát egy bódításban elvégezhető műtétnek, mely során eltávolítják a zsírmirigyet. A műtét után a panaszok teljesen megszűnnek, és a vágás szépen beheged. Ám mérlegelni kell, hogy érdemes-e ezt a már szép kort megélt malackát kitenni a műtét, a varratszedés és sebösszeforrást jelentő stressznek.