1426. Hogyan válassz vadászgörényt? A származás
Hogyan válassz magadnak görénykölyköt? Segítünk, hogy gazdi és vadászgörény egymásra találhassanak.
Hogyan válassz magadnak görénykölyköt? Segítünk, hogy gazdi és vadászgörény egymásra találhassanak.
Az egészséges tengerimalac szeme csillogó és tiszta, mindenféle homálytól mentes. Az orra szintén tiszta, szőre pedig fényes. Mivel a tengerimalac zsákmányállat, ezért esetleges betegségének tüneteit a végsőkig leplezni próbálja. Ha gubbaszt, nem eszik, nem iszik, nem ürít az már súlyos állapot, amivel azonnal egzotikus állatorvost kell felkeresni.
Sok törpepapagáj tulajdonos számára nem csupán a megfelelő minőségű eledel, és a szakértelemmel berendezett kalitka jelenti a gondoskodást; ők madaraik szívügyeire is odafigyelnek. Ehhez persze nem árt megtudni, hogy milyen nemű szerelemmadárnak is nevezett tollas barátjuk. Ám ez nem is olyan egyszerű feladat!
Gyógyító kutyákról már sokat hallottunk, az idősek otthonába és kórházakba bevitt terápiás kutyákról is, egy amerikai kutatás pedig bebizonyította azt, hogy a képzett kutyák már korai stádiumban képesek érzékelni az emberek rákos elváltozásait. Hogy hogyan? Lássuk!
Kutyahűség van, és "csibészség" is akad bőven a kedvenceink részéről. De vajon megbánják -e a tetteiket? Sok gazda látta már a kutyája átszellemülten bűnbánó tekintetét, ha leszidja egy-egy tiltott dolog elkövetéséért. Valódi a megbánás? Vagy csak már túl jól ismernek, bennünket, embereket?
Szerintem valami galiba történhetett a lepóval. Úgy tudom, hogy petét raknak és ősszel el is pusztulnak, majd tavasszal kikel az "utód". (Már ha jól tudom.. :)) Én rábíznám a természetre, vagy legfeljebb bevinném valami fagymentes barlangba vagy pincébe, hátha mégis túléli. Ennél biztosan szakszerűbb infókat is lehet találni a Google segítségével :)
A díszhalak többsége trópusi eredetű, ezért a hőmérséklet mint környezeti tényező nagyon fontos a számukra. A levegőztető kikapcsolása is problémát jelent, hiszen éjjel az akvárium növényei nem termelnek oxigént, sőt oxigént vonnak el a halak elől. Ezek a nem megfelelő tartási körülmények sajnos oda vezethetnek, hogy az akváriumben élő halak ellenálóképessége legyengül, fogékonnyá válnak a különféle betegségekre. Úgy gondolom, ezen stresszorok kiküszöbölésével javítani lehet a helyzeten, de fontos lenne tudni azt is, hogy milyen kórok áll a halak pusztulása mögött. Ehhez vizsgálat szükséges. Azt tanácsolom, hogy vedd fel a kapcsolatot dr. Baska Ferenc állatorvossal, aki a legkiválóbb szakember ebben a tudományágban. Elérhetősége: fbaska@univet.hu és www.baska.doctor.hu.
Azt tanácsolom, hogy ne csak szárított hallal etesd őket, hanem keress nekik olyan eledelt, amelyik lesüllyed a vízben (pl. tubifex).
Szerintem az állat forgalmazójának (állatkereskedés) kell a megfelelő engedélyeket bemutatni, átadni, amikor ilyen állatot vásárolunk. Így nyilván az ár már tartalmazza a beszerzési költségeket is. Egyébiránt (a téma bonyolultsága miatt) például a következőket javasolnám elolvasni az interneten: http://www.teknos.hu/torv/81998.htm http://vam.gov.hu/displayDoc.do?docId=1967
Elképzelhető, hogy beteg a kiscica (soványodik, nem eszik...), biztonság kedvéért ezért el kellene vinni állatorvoshoz, amíg még nem késő. Nem hinném, hogy ilyen fiatal korban már válogatós lenne a kiscica és ezért nem akarna enni...